Günün Tarihi:21 Ocak 2019

 

 

Türklerde ‘Kut ve Devlet’ anlatıldı


21 Haziran Milliyetçi Fikir Derneği'nin toplantısında katılan SAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Paki Küçüker, Türklerde 'Kut' ve Devlet anlayışını anlattı.

Değerlendirdi

Sakarya'da yaklaşık iki yıl önce kurulan 21 Haziran Milliyetçi Fikir Derneği, Doç. Dr. İlhan Uçar Başkanlığı'nda faaliyetlerine devam ediyor. Derneğin bu haftaki toplantısının konuğu Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Paki Küçüker oldu.  Doç. Dr. Paki Küçüker, dernek üyeleri ile tanıştıktan sonra Türklerdeki 'Kut' ve Devlet anlayışını değerlendirdi.

 

Manevi anlam

'Kut' inancının basit olarak talih olarak değerlendirilebileceğini ifade eden Küçüker, "Türkler, kendilerini yöneten Kağan'larına ve Devletlerine ilk dönemlerden itibaren manevi anlam yüklemişlerdir. Bunu Orhun Yazıtları'nda Bilge Kağan'ın hitabında da görebiliyoruz. Varlığını devam ettirmek için İl'ini (memleket) ve töresini tutması gerektiği bilincindedir. Bunun için devlet kutsaldır" ifadelerini kullandı.

 

Devlet algısı

Türk Tarihi ve Dili ile ilgili önemli çalışmalara imza atmış olan Doç. Dr. Paki Küçüker, konuşmasında Hunlar'dan Göktürklere, Karahanlılar'dan Osmanlı'ya Türk Tarihinin çeşitli dönemlerindeki 'Devlet' algısını anlattı.

 

Keyifli sohbet

Yaklaşık üç saat boyunca keyifli bir sohbet havasında geçen toplantının sonunda 21 Haziran Milliyetçi Fikir Derneği Başkanı Doç. Dr. İlhan Uçar, Doç. Dr. Paki Küçüker'e katkılarından dolayı plaket takdim etti.

7 Mart 2017 , Salı Bu haber toplam 621 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın