Günün Tarihi:22 Şubat 2019

Nevruz ateşi Fatih’te yandı


Geleneksel kültür değerlerimiz içerisinde yer alan “Nevruz Bayramı”, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Adapazarı Belediyesi ve Adapazarı Fatih İlkokulu işbirliğinde coşku içinde kutlandı.

Baharın müjdecisi

Türk kültüründe önemli bir yere sahip baharın müjdecisi olan “Nevruz Bayramı”  kutlamalarına; Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Cevherli, Adapazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Özkan Gümülcineli, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.

 

Ok atıldı, ata binildi

Adapazarı Fatih İlkokulu bahçesinde yapılan Nevruz kutlamalarında ateşin üzerinden atlanılması, temsili demir dövülmesi, yumurta tokuşturma, ok atma ve at binme gösterisi gibi çeşitli etkinlikler yapıldı.

 

Dirilik olacağına

Nevruz; yeni gün, yeni yıl demektir. Nevruz ile birlikte yenilik, canlılık, dirilik olacağına, insanların da yeni bir ruha kavuşacağına inanılmaktadır. Nevruz bu yönüyle iyiyi, güzeli ve mutluluğu sembolize eder. Nevruz 1995 yılından itibaren ülkemizde bayram olarak kabul edilen bir gün olarak ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. 2010 yılından itibaren Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart’ı “ Dünya Nevruz Bayramı olarak” kabul etmiştir.  

23 Mart 2017 , Perşembe Bu haber toplam 721 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın