Günün Tarihi:24 Mayıs 2019

Akyazı’da TÜMSİAD rüzgarı


TÜMSİAD Sakarya Şubesi Başkanı Ahmet Ölmez beraberinde başkan yardımcıları ve yönetim kurulu üyeleri Akyazı’da sırasıyla Kaymakamlık, Ticaret ve Sanayi Odası ile Belediye Başkanlığına birer nezaket ziyaretinde bulundular.

Heyet Kaymakamlıkta

TÜMSİAD Heyeti Akyazo’da ilk ziyaretini İlçe Kaymakamı Ömer Kalaylıya yaptı. Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette ilk olarak TÜMSİAD yönetimi kendini tanıttı. Başkan Ölmez, genel kuruldan yeni çıktıkları ve seçilen arkadaşları ile birlikte İlçeleri gezme kararı aldıklarını ve bu kararı ilk olarak Karasu’da uygulamaya soktuklarını daha sonra Sapanca ve Hendek İlçelerinden sonra bugün de Akyazı’ya geldiklerini söyledi.

 

Genel merkez yer istedi

Ziyaret amaçlarının MÜSİAD olarak İlçeleri tanımak ve kendilerinin tanınması sağlamak olduğunu söyleyen Başkan Ölmez, “Akyazı’ya gelmek için yola çıktığımızda genel merkezimizden bir talimat aldık o talimata göre burada genel merkezimiz bacasız bir yatırım yapmak istiyor. O nedenle 100 dekar sanayi imarlı yer istedi. Bizde önce size, sonra Ticaret ve Sanayi Odamıza daha sonra da Belediye Başkanımıza Genel Merkezimizin isteklerini ileteceğiz ve bu konuda yardımcı olmalarını isteyeceğiz” dedi.

 

İş beğendiremiyoruz

“Yeşili koruduğumuz gibi çevremizi de korumak zorundayız. Yatırımlarımızı da bu düşünce içinde yapacağız” diyen Başkan Ölmez, “15 Temmuz olayları bizi birbirimize daha da bağladı. O gece ve sonrasında sergilediğimiz birliğimiz ve beraberliğimizi tüm dünyaya bir kez daha kanıtlamış olduk. Ben şahsen Akyazı İlçemizde dahil olmak üzere Sakarya işsizlik olduğuna inanmıyorum. Biz işverenler çalışmak için işyerlerimize gelenlere iş beğendiremiyoruz. Artık seçicilik işverenlerde değil çalışan işçilerimizdedir”

 

Zarar vermeden yatırım

Başkan Ölmez, “Bizler kendimize olduğu kadar vatanımız içinde yatırım yapmak isteyenlerin bir araya geldiği işadamlarıyız. Çevreye zarar vermeden yatırım yapmak istiyoruz. Daha çok üretip daha çok satmak suretiyle ülkemize ve kendimize para kazandırmak istiyoruz.”

 

İşsizlik önlenmiş durumda

Kaymakam Ömer Kalaylı da yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Akyazı, Sakarya’nın merkezde bulunan bazı ilçelerinden sonra en büyük ilçelerinden. İlçemizde sanayi, tarım ve turizm iç içe. Her birinin ayrı değerleri ve getirileri var. Biz bu dengeyi bozmadan ve çevremizi kirletmeden daha da sanayileşmek istiyoruz. Akyazı’da işsizlik büyük ölçüde önlenmiş durumda. Bu durum sevindirici” dedi.

 

OSB çok isteniyor

Kaymakam Kalaylı, “İnsanlarımız iş bulmak için artık yurt dışına ya da İlçe dışına gitmiyor. Ayağının dibinde açılan işyerlerinde çalışıp evine aş götürüyor. Bu durumu İlçe Kaymakamı olarak çok önemsiyorum. Ticaret ve Sanayi Odamız başkanı ilçemizde OSB kurulması için büyük gayret gösteriyor. Kurulması halinde sınırlarımız içinde yer alan sanayi kuruluşları bir disiplin içine girecek” dedi.

 

Seracılığı önemsiyoruz

Kayalı, “Yeni yatırımlarda aynı disiplin içinde olacaklar. Sanayinin yanında tarıma ve turizme de büyük önem veriyoruz. Kuzulukta bulunan termal suyumuzdan yararlanıp Seracılığı geliştirmek istiyoruz. Bu konuda önemli çalışmalar yapıyoruz. Siz değerli iş adamlarımızdan Akyazı’nın güzelliğini ve doğasını bozmayacak yeni yatırımlar yapmaya davet ediyorum. Özellikle de turizm alanında yatırım yapmanızı istiyorum. El birliği içinde önce Akyazı’mızı sonra Sakarya’mızı ve son olarak da güzel Ülkemizi kalkındırmaya sizleri davet ediyorum” diye konuştu.

 

Heyet ATSO’da

TÜMSİAD Heyeti Kaymakamlıktan ayrıldıktan sonra Ticaret ve Sanayi Odasına geçti. Oda Başkanı Şinasi Bayraktar Ankara seyahatinde olduğu için heyete Meclis Başkanı Muzaffer Başer, Meclis Üyesi Soner Bayraktar ve Genel Sekreter Yalçın Karaçayır ev sahipliği yaptı.

Tanışmanın ardından TÜMSİAD Sakarya Şube Başkanı Ahmet Ölmez ziyaret amaçlarını Kaymakamlıkta olduğu gibi tanışmak ve tanınmak için olduğunu söyleyerek yatırım için destek beklediklerini söyleyerek, “TÜMSİAD’ın iyinin de iyisini yapma gibi bir hedefi var. Güzel yurdumuzun kalkınması, ekonomik güçlükleri sağlıklı bir şekilde aşılması için üzerimize düşen görev ne ise onu yapmaya hazırız” dedi

 

Sera ve OSB kurulması

ATSO Meclis Başkanı Muzaffer Başer, Meclis Üyesi Soner Bayraktar ve Genel Sekreter Yalçın Karaçayır’da oda olarak yaptıkları çalışmalardan söz ettiler ve Akyazı’da OSB, Sera OSB kurulması ile ilgili başlattıkları çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğüne dikkat çektiler.

 

Heyet Belediye’de

TÜMSİAD Heyetinin son durağı Belediye oldu. Belediye Başkanı Hasan Akcan, Başkan yardımcısı Mehmet Çakmak ve AK Parti İlçe Başkanı Fevzi Bora misafirlerine ev sahipliği yaptılar.

 

Belediyeden evet istedi

Karşılıklı tanışanın ardından konuşan Ölmez, Akyazı’nın önemli bir potansiyele sahip ilçe olduğunun da altını çizerek Akyazı’da EMSEY projesini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.  Kaymakamlık ve Ticaret Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmalarda ziyaretlerinin sebebinin tanışmak v olduğu şeklide ifade eden Başkan Ölmez, “Belediyedeki konuşmasında bizim bu ziyaretimizde bir başka amacımız daha var o da 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda evet oyu istemektir” dedi.

 

Turizm hedefine ulaşılamadı

Başkan Akcan’da yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iş başına geldikleri günden itibaren bugüne kadar yaptıkları ve kalan iki yıl içinde yapmak istedikleri ile ilgili heyete bilgiler verdi. “Biz çevremizi kirletmeyecek her türlü yatırıma varız. Bu tür yatırım yapmak isteyenlere kapımız ardına kadar açıktır” diyen Başkan Akcan, “Sanayi’de yüzde 70 oranında doyuma ulaştık, ancak turizmde henüz istediğimiz hedefe ulaşamadık. İlçemiz sınırları içinde turizm tesisleri yapılabilecek o kadar çok bakir yerlerimiz var ki, bunları değerlendirmek ve sanayisi, tarımı ve turizmi ile tanınan bir ilçe konumuna gelmek istiyoruz. Bu konuda siz değerli iş adamlarımızı ilçemize yatırım yapmaya davet ediyoruz” dedi.

 

Ak kule projesi

Heyetin içinde yer alan Akyazılı iş adamı Erdinç Bora’nın yaptığı konuşma ziyarete adeta damgasını vurdu. Bora, “Akyazı ilçe olmasına rağmen kocaman bir köy durumunda. Bir Akyazılı olarak bu durum beni üzüyor. Zamanın da Akyazı’yı yönetenler 3-5 bin ya da 100 bin liranın hesabını yaparak, biz böyle bir borcun altından kalkamayız dediler ve borçlanmaktan korktukları için Akyazı’nın gelişmesine ve büyümesine katkı veremediler. Uzun zamandan beri ismini Ak kule olarak tanımladığımız projenin hayata geçirilmesi halinde Akyazı’nın kısa sürede büyüyeceğine ve gelişeceğine inancım tamdır” dedi.

 

İki çevre yolu yapımı

Yahyalı merasından ve Seyfeler Mahallesinden Kuzuluk istikametine doğru iki çevre yolu yapılmasının da zorunlu olduğunu anlatan iş adamı Erdinç Bora, hem çevre yolları hem de otoyol çıkışları ile Akyazı çok kısa sürede büyüyecek ve gelişecek diyerek yönetenlere yol göstermiş oldu.

 

Aksartepe’ye yapılabilir

Hazırladığı projesinde Kuzuluk Mahallesinde bulunan Aksartepe’ye  70 metre yüksekliğinde ve oturanların anlayamayacağı oranda dönen bir kule yapılması, 4 bin metre kare kapalı alanda içinde yıldızı bol otel, lokanta ve insanları cezbedecek çeşitli işletmeler ve mesire alanları olduğunu ve yine aynı projede Aksertepe’nin hemen karşısında bulunan Keremali dağı ile teleferikle bağlantı kurulabileceğini söyleyen iş adamı Bora, bu yatırımı yapacak bir yatırımcının da olduğunu söyledi.

 

Akyazı köy değildir

Bora’nın Akyazı kocaman bir köy konumunda sözüne hem Belediye Başkanı Hasan Akcan hem de Erdinç Bora’nın AK Parti İlçe Başkanı Fevzi Bora karşı çıktı. Akyazı’nın son 15 yıl içinde çok önemli hizmetler aldığına dikkat çeken ikili, bu süre zarfında Akyazı’nın beklenenin üzerinde büyüdüğünü ve geliştiğini söyleyerek, “Akyazı köy değil, Sakarya’nın imrenerek takip ettiği kocaman ve gelişmiş bir ilçedir” dediler.

 

Yemeğe katılanlar

TÜMSİAD Heyeti ziyaretlerin ardından Akyazı protokolüne bir akşam yemeği verdi.

Köfteci Turgay'da düzenlenen Toplantıya; TÜMSİAD yönetim kurulu toplantısına, Akyazı Kaymakamı Ömer Alaylı, AK Parti İlçe Başkanı Feyzi Bora, Belediye Başkanı Hasan Akçan, TÜMSİAD Başkanı Ahmet Ölmez, Semerkand Sakarya Vakıf Başkanı Erdinç Bora, Ticaret Borsası Başkanı Şener Bayraktar, ATSO Meclis Üyesi Soner Bayraktar, ATSO Genel Sekreteri Yalçın Karaçayır, Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Ahmet Durmuş, Vakıf Başkanı İlyas Düzcan, İş adamı Hakan Baykal, TÜMSİAD Başkan Yardımcıları Oktay Topaloğlu, Naim Yener, Zekeriya Derman, Faruk Gedik, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Çilingir, Nevzat Yetişircan, Yusuf Çokal, Yunus Zor, Medet Muti, Sinan Güneş, Fatih Boztepe, Ersin Medet, Şube Genel Sekreteri Ferhat Ateş, Genç TÜMSİAD Üyeleri Cihan Okur ve Barış Tudu katıldı. 

25 Mart 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 671 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama