Günün Tarihi:19 Mart 2019

Kösemusul, ‘Karardan memnunuz’


Mal ihracatçısı firmaların temsilcilerine, Yeşil pasaport verilmesine ilişkin kararı değerlendiren Kösemusul, “Hükümetimizin iş dünyasını desteklemesi ve teşvik etmesi anlamında önem taşıyan pasaport uygulamasında emeği geçenler teşekkür ediyoruz” dedi.

Hususi

Bakanlar Kurulunun yürürlüğe giren "İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararı"na göre, son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 1-10 milyon ABD doları arasında (10 milyon dolar dahil) olan firmaların bir, 10 milyon dolar üzeriyle 25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25 milyon dolar üzeriyle 50 milyon dolar arasında olan firmaların üç, 50 milyon dolar üzeriyle 100 milyon dolar arasındaki firmaların dört, 100 milyon dolar üzerinde olanların ise beş yetkilisine hususi damgalı pasaport verilebilecek. 

2 yıl süreli

Belirtilen tutarda ihracat yapan firmaların yetkililerine, Türk Ceza Kanununun ilgili maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına veya affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmaması kaydıyla, iki yıl süreyle hususi damgalı pasaport verilebilecek. Karar uyarınca, hususi damgalı pasaport alabilecek durumdakilerin eş ve çocuklarına yeşil pasaport verilmeyecek.

Karar gazetede

İhracatçı firmaların sahipleri, ortakları ve çalışanlarına hususi damgalı pasaport verilebilecek. Firmanın sahip veya ortaklarının bir tüzel kişi olması halinde bu tüzel kişiliğin sahipleri, ortakları veya çalışanlarına da hususi damgalı pasaport verilebilecek. Hususi damgalı pasaport verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Ekonomi Bakanlığı, 15 gün içinde firmaları belirleyerek bölge müdürlükleri ile ihracatçı birliklerine bildirecek. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, kararın kendilerini memnun ettiğini ifade etti.

Teşekkür etti

Konuyla ilgili daha önce çeşitli ortamlarda ihracatçıların vize sorunlarını ve yeşil pasaport taleplerini dile getirdiklerini buna istinaden kararı olumlu karşıladıklarını ifade eden Kösemusul, “Ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan ihracatçı firmalarımızın yurtdışında temsiliyetleri açısından verimli olan bu çalışma, iş dünyamız tarafından memnuniyetle karşılandı. Bürokratik olarak birçok konuda kolaylık sağlayacaktır. Hükümetimizin iş dünyasını desteklemesi ve teşvik etmesi anlamında önem taşıyan Yeşil pasaport uygulamasında emeği geçen mercilere teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. 

26 Mart 2017 , Pazar Bu haber toplam 415 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın