Günün Tarihi:24 Eylül 2018

 

 

‘Sanatçılar haklarını bilmiyor’


Sakarya Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından “Sanatçı Gelişim Semineri” düzenlendi. Seminerde konuşan Yavuz, “Sanatçıların hakları, konusunda bazı eksiklerimiz var” dedi.

Eksiklikler giderilmeli

Fakültenin Gizem Frit Amfisi’nde gerçekleşen etkinliğe sanat yöneticisi Saliha Yavuz ve sanatçı Sevim Sancaktar konuşmacı olarak katıldı. Seminerde “Sanatçılar İçin Profesyonel Pratikler” başlıklı bir konuşma yapan Saliha Yavuz, sanatçılarda hukuki anlamda bazı bilgi eksiklikleri olduğuna değindi. Yavuz, “Biz bir şeyleri uygulamayı biliyoruz. Ama haklarımızı ya da galerilerin bize karşı sorumluluklarının neler olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Sanatçıların hakları, belgeleri, sanat alanındaki rolleri, aktörleri gibi unsurlarda yöntemlerin neler olduğu konusunda bazı eksiklerimiz var. Bunları gidermemiz gerekiyor” dedi.

Sanat içi sanat

Sanatçının görevinin sanatını icra ettikten sonra bitmediğini söyleyen Yavuz, bazı sanatçıların sanatı sadece sanat için yaptığını, bazılarının ise geçimini sanatından sağladığını anlattı. Yavuz, “Sanatından geçinmek isteyen sanatçılar, bu konu hakkında bilgi sahibi olmalılar. Bunun yanında her sanatçı her galeride eserlerini sergileyemez. Çünkü her galerinin ve her sanatçının bir tarzı var. O yüzden sanatçı, kendi tarzına yakın olan galerilerle çalışmalıdır”  ifadelerini kullandı.

Sancaktar’dan tavsiyeler

Seminerde “Sanat Alanında Kolektif Çabalar ve Birlikte Hareket Etmek” başlığı altında bir konuşma yapan Sevim Sancaktar ise öğrencilere kendini bilen veya bir arayış içinde olan sanatçılarla çalışmaları tavsiyesini verdi. Sancaktar, “Çünkü bu sanat anlamında gelişmenizi ve değişik bakış açılarını görmenizi sağlayacaktır. Kendi tarzınızı oluşturmanızda ve bulmanızda önemli bir adımdır” dedi. Gönüllülüğü esas alan bazı inisiyatiflerin bulunduğunu kaydeden Sancaktar, özellikle staj dönemlerinde veya yaz aylarında bu inisiyatiflerin öğrencilere önemli katkılar sağlayacağını sözlerine ekledi. 

31 Mart 2017 , Cuma Bu haber toplam 478 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın