Günün Tarihi:21 Mayıs 2019

Sakarya’da istihdam artacak


Sakarya’daki kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan “Sakarya Sinerji Ekibi” 2017 Sakarya Ar-Ge, İnsan Kaynakları ve Girişimcilik Fuarı (SAGİF2017) hazırlıkları için Sakarya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Orman Park’ta bi

Katılım

Ana gündem başlığı Sakarya’nın markalaşan istihdam fuarı SAGİF2017 olan toplantıda, ayrıca ilimiz kamu kurumlarının ve STK’ların gerçekleştirdiği faaliyetler ve projeler de katılımcılarla paylaşıldı. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Özcan Keskin, Ticaret İl Müdürü Mitat Onay,  İŞKUR Sakarya Müdürü Tekin Kaya, Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Rektör Yardımcısı Atilla Arkan, Teknokent, MARKA, KYK, EMO, SATSO, MMO, SAGİAD, MÜSİAD, SAMİB, SSMMMO, SESOB, SASİAD, TÜMSİAD, İMO ve Sakarya Müteahhitler Birliği temsilcileri hazır bulundu.

‘Destek bekliyoruz’

Görüşmede kurulması planlanan SAGİF Fuarı ve şehirde nitelikli çalışan istihdamına yönelik konular masaya yatırıldı. Böyle bir dinamik yapı içerisinde olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, “SGK doğum öncesinden ölüme kadar insanların yanında. Son dönemde İŞKUR ile birlikte işçi maliyetlerini azaltmak için sigorta prim teşvikleri yapıyoruz. Bu doğrultuda stopaj vergilerinin tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Ben bütün işverenleri bu teşvikten yararlanmaya davet ediyorum. Cumhurbaşkanımız daha güçlü bir ekonomi için istihdam çağrısında bulundu. Siz değerli iş adamlarımızdan bu konuda destek bekliyoruz” diye konuştu.

130 stant açıldı

SAGİF Fuarı ile ilgili bilgiler paylaşan Sakarya Makine İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Tansel Kulak, “SAGİF Fuarımızı geçen yıl 130 stant, 100 firma, 30 STK ve kamu kuruluşu ile Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirmiştik. Fuarımıza 30 bin giriş oldu. Bunların 12-13 bini iş arayan, 8 bini üniversite, 10 bini ise lise kapısından giriş yaptılar. Fuarımızı bu yıl 18-19-20 Mayıs tarihlerinde yapmayı düşünüyoruz. Geçen sene Osmanlı çadırları kurmuştuk. Bu yıl tekrar bu çadırlardan kurabilir, ya da geniş bir çadır açabiliriz. İstihdam amaçlı katılan firmalardan, reklam tanıtım amaçlı katılımcılardan sponsorluk alacağız. Fuarımızda teknoloji, istihdam ve tanıtım hollerimiz olacak” ifadelerini kullandı.

205 bine sigortalı

İŞKUR Sakarya Müdürü Tekin Kaya, “Amacımız istihdam. Geçen yıl başında 185 bin olan sigortalı sayımızı 205 bine çıkardık. İlçe büyüklüğünde bir artış. 687 sayılı KHK ile istihdamda milli seferberlik ilan edildi. Sakarya’da iki ayda 5 bin 800 istihdam gerçekleşti. Yıllık hedefimiz 15 bin istihdam. İlimiz göç alan bir il. Biz istiyoruz ki nitelikli işgücü şehrimizde kalsın, dışarıdan da şehrimize nitelikli işgücü gelsin. Bizler niteliksiz işgücüne eğitim veriyoruz. Nitelikli işgücünün kalıcı istihdama dönüşmesi için SAGİF Fuarı son derece önemli. Bu yıl bakanlığımızdan ve genel müdürlüğümüzden daha çok kaynak talep ettik. Bundan sonra daha iyi ve kaliteli istihdam fuarları için çalışacağız. Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz fuarı 5 bin kişilik açık işgücü ilanı ile gerçekleştirmiştik.”

2 bin mezun

İş protokolünün ve istihdam tanıtım fuarının Sakarya için büyük önem arz ettiğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, “Biz bu yıl meslek liselerimizden 8 bin mezun vereceğiz. Bunların nitelikli eleman olarak Sakarya’da kalmaları ve çalışmalarını istiyoruz. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden öğrencilerimizin fuardan yararlanmalarını çok önemsiyoruz. Bize de çok katkı veriyorsunuz. Aydın’dan daha yeni geldim sayılır. Bence Sakarya’nın en büyük kazancı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve ekibi. Bizler de kendilerinden eğitimciler olarak büyük destek gördük. Ben şahsım ve kurumum adına başkanımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Gelişmeye devam

İşleri kolaylaştırmak ve halka destek sunmak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Başkan Toçoğlu, “İşi en iyi bilenlerle çalışmak çok faydalı oluyor. Ortak çalışma gayretimiz çok önemli. Bu konuda başarılı olduğumuzu düşünüyorum. TÜİK verilerine göre en yaşanabilir ikinci şehir konumundayız. Beraber yaşama ve işi sahiplenme kültürü oluşturduk. Kurumlar arası dayanışmada da örnek bir konumdayız. Sakarya’da bu anlamda bir kültür oluştu. Ortak iş yapma potansiyelimiz her geçen gün gelişiyor. Devlet, halkımızla iç içe. İstihdam konusu çok önemli. İnşallah yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi ile yerel yönetimlerimizde dünyadaki yerel yönetimlerin boyutuna ulaşacak. Böylece şehirlerimizi geliştirme yolunda daha büyük adımlar atabileceğiz” diye konuştu.

Fuar havası

Başkan Toçoğlu, “Ülkemizin gelişme ivmesini sürdürmesi lazım. Devletimiz bizlere her türlü imkanı sağlıyor. Katkı sağlamanın ve sahiplenmenin önemi ortada. Fuarın kurulumunu profesyonel bir ekibe yaptırmamız gerektiğini düşünüyorum. Sahaya girildiğinde vatandaşlarımıza o fuar havasını vermeliyiz. Biz Büyükşehir olarak bu konuda elimizden gelen katkıyı sunacağız. Bu projeler ülkemize, insanımıza katkı sundukları için beni çok heyecanlandırıyorlar. İşi gücü olan ve evine ekmek götüren insan mutlu insandır. Bu konuda elimizden gelen her şeyi yapmak için iş birliğimizi sürdürmeliyiz.” 

31 Mart 2017 , Cuma Bu haber toplam 531 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama