Günün Tarihi:21 Ocak 2019

 

 

‘Cumhuriyeti yitirme noktasına geldik’


Sakarya Barosu avukatları, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldiler. Törende konuşan Başkan Kazan, “En zor günleri yaşadığımız şu dönemde, Cumhuriyetimizin bütün kuruluş değerlerini yitirme noktasına geldik” dedi.

Kokteyl

Tören sonrası, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş ve Avukat Eşi Aylin Özer Coş, Sakarya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Semih Gürkan, Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Demokrat Parti İl Başkanı İsmail Ergül, Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ertuğrul Kocacık, Türkiye Kadınlar Birliği Başkanı Tevhide Yağan ve beraberinde yönetim kurulu üyeleri, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Erol Demir ve yönetim kurulu üyeleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Fatma Şengül, Yenigün Gazetesi Yazarı Cevdet Güngör ve çok sayıda avukatın katılımı ile gerçekleşen kokteylde Avukatlar Günü kutlandı. 

Sorumlular milletvekilleri

Bir devletin ayakta kalabilmesinin ilk şartının adalet olduğuna vurgu yapan Başkan Kazan, “Devletler ve milletler adalet üzere kaimdir. Bir türlü geliştirip adalet dağıtmasını sağlayamadığımız yargı sistemimiz, bugün hukukun alfabesini dahi unutma, unutturulma halini yaşamaktadır” şeklinde devam ettiği konuşmasında yargının gelmiş olduğu noktadan duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Sakarya gündeminden düşmeyen Adliye Binası ile ilgili de değerlendirme yapan Başkan Kazan, tüm Türkiye’de geniş adliye sarayları yapılmasına karşın ilimizin bundan mahrum bırakılmasının sorumlusunun avukat milletvekilleri olduğunu söyledi.

Düşmanlık tohumları

Anayasa değişikliğinin halkın onayına sunulmadan düşmanlık tohumları savurduğunu söyleyen Başkan Kazan, “Evet diyeni hayır diyene, hayır diyeni evet diyene hasım haline getirmiştir. Oysa Anayasalar bir toplum sözleşmesidir. Sözleşmeler önce konuşarak maddeler üzerinde uzlaşarak ve sonra gönül rızası ile imzalanarak geçerlilik kazanırlar. Kavga ederek sözleşme imzalanmaz. Önce düşmanca söylemlerden vazgeçmek ve sakince konuşmamız gerekmektedir. Bu itibarla biz hukukçular herkesi, her şeyden önce sözleşme imzalamanın asgari şartı olan sükûnete davet ediyoruz. Lütfen kimse, kimseyi düşman ilan etmesin” diye konuştu. 

6 Nisan 2017 , Perşembe Bu haber toplam 563 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın