Günün Tarihi:16 Ocak 2019

 

 

Selvi Lübnan’ı kınadı


Sakarya Üniversitesi Türk Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi, Lübnan Turizm Bakanı Avadis Kaydanyan’ın bir Lübnan Televizyon Kanalı’na yaptığı, Türkiye nefreti içeren konuşmasını sert bir dille kınadı.

Türk düşmanlığı

Selvi yaptığı açıklamada, “1896 yılında Osmanlı Bankası’nı basıp aynı anda binlerce masum vatandaşın ölümüne yol açan, 1905’te Sultan II. Abdülhamit’e düzenledikleri bombalı saldırıda 23 masum vatandaşın ölümüne sebep olan, Birinci Dünya Savaşı sırasında Rus ordusunda gönüllü olarak Doğu Anadolu’yu işgal eden ve burada yüzbinlerce masum çocuk, kadın ve ihtiyarın ölümüne neden olan 1970’lerde kurdukları ASALA ile birçok Türkiye Cumhuriyeti diplomatını ve masum vatandaşını şehit eden Taşnaksütyun Partisi (Ermeni Devrimci Federasyonu) temsilcileri hala Türk düşmanlığı ile beslenmektedirler” ifadelerini kullandı.

‘Görevden alınmalı’

Avadis’in sözlerinin eli kanlı Taşnak komitacılarının söylemi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Selvi, “Lübnan Ermeni Taşnak Partisi'nin Genel Başkan Yardımcısı ve Lübnan Turizm Bakanı Avadis Kaydanyan’ın bir devlet adamına yakışmayan bu teröristçe davranışı gerçek manada eli kanlı Taşnak komitacılarının söylemleri olabilir. “Türkiye'de şu an çok problem var. Bu sıkıntılar onlar için kötü bir durum ancak bizim için iyi bir fırsat. Bu durumdan çok mutluyum çünkü onları sevmiyorum. Onların hiçbir ürününü tavsiye etmiyorum” diyecek kadar ileri giden bu kişinin Lübnan Devleti yöneticileri tarafından hemen görevden alınmasını istemek en tabii hakkımız olarak görünmektedir” dedi.

Görmezlikten gelinemez

Prof. Dr. Haluk Selvi açıklamasını şöyle sürdürdü; “Türk düşmanlığının Avrupa’da kışkırtıldığı bu nazik dönemde Ortadoğu’da da bu havanın bir Taşnak Ermeni komitacısı tarafından ifade edilmesi beslendiği kaynakları açıkça göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, adil ve eşit katılımcı bir demokrasi ülkesi olarak tarihin en eski zamanlarında olduğu gibi bu tür eylemleri ve açıklamaları görmezlikten gelemez ve gerekli tedbirleri alır. “Türklerin hiçbir ürününü tavsiye etmiyorum ve onlarla herhangi bir ilişkinin kurulmasını istemiyorum” diyerek Lübnan Hükümeti’ni baskı altına almaya çalışan bu anlayışa, Lübnan Hükümeti’nin en kısa zamanda bir cevap vermesini beklemek de Türkiye Cumhuriyeti kamuoyu olarak hakkımızdır. 

7 Nisan 2017 , Cuma Bu haber toplam 521 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın