Günün Tarihi:23 Şubat 2019

‘Hedefimiz ilk 5’


Sakarya’nın yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümete sahip çıkacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, ‘Evet’ oy oranının ilimiz genelinde yüzde 75 hedefi beklediklerini ve Türkiye sıralamasına girmek istediklerini söyledi.

Yenicami ışıklarında sabah işe giderken, Zeki Başkanım’ın makam aracı yanımda durdu. Cam açıldı ve selam verdi. Kısa bir hoş-beş sohbetten sonra Başkan Toçoğlu bana, “Şehrin bir ucundan diğer ucuna hizmet götürüyoruz. Ekrem kardeşim gel sen de hizmetleri yerinde gör” diye bir teklifte bulundu. Davete icabet etmek lazım düşüncesiyle, teklifi kabul ettim ve makam aracına bindim. Tabii başkan yoğun, telefonlar susmuyor. Canlı bağlantılar yapıyor. Dakikasını boş geçirmiyor yani. Rotamız belli

Geyve ve Taraklı'ya 145 milyon değerinde yatırım bedeli olan 33 mahalleye su temini sağlayacak 165 kilometrelik İçmesuyu Hattı ve 8 İçmesuyu Deposu inşa için kaynak töreni. Makam aracında hem Taraklı’ya gidiş, hem dönüş yolunda ben de O’nunla referandum için özel bir sohbet yaptım. Benim de keyif aldığım, O’nun da bir nevi içini döktüğü bir söyleşi oldu.

 

Yoğun programlarınız arasında referandumun son günlerine yaklaştık. Size göre referandum süreci nasıl geçti?

Hem size, hem şahsınızda gazeteci çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz ki süreci biraz erken başlattık. İki ayı aşkın bir süredir arazideyiz. Elhamdülillah hem AK Parti’nin, hem Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin arazide iyi bir algısı var. Dolayısıyla başarılı bir kampanya yürüttüğümüzü düşünüyoruz. Bugün Taraklı’daydık. Sabah ilk olarak kadın kollarımızla toplantı yaptık. Muhteşem bir kalabalık vardı. Sonra muhtarlarımızla bir araya geldik. Son olarak Taraklı ve Geyve’nin kırsalındaki mahallelerin içmesuyu ihtiyacını karşılayacak hattın temelini attık. Genelde bizim çalışma tempomuz da bu şekilde cereyan etti. Muhtarlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla, derneklerle, esnaf ziyaretleriyle, bir takım açılış ve temel atmalarla bugüne kadar geldik. Kampanyamız gayet başarılı geçti. Sakarya’dan iyi bir sonuç çıkacağını ümit ediyoruz.

 

Başkanım bu süreçte neredeyse bütün ilçelerdeki muhtarlarımızla toplantı yaptınız sanırım. Her kesime, yaşlısına, gencine ulaşabildiniz mi?

Bizim tarzımız zaten bu. Toplumun her kesimine temas ettik. Muhtarlarla toplantı yaptık. Sivil toplum kuruluşlarıyla toplantılar yaptık. Bu toplantılara aileler de katıldı. Kadınlarımızla sürekli toplantı yapıyoruz. Sürecimizi de kadınlarımızla başlattık. Gençlerimizle çalıştık. Hemen hemen dokunmadığımız, temas etmediğimiz toplumumuzun hiçbir kesimi kalmadı. Esnaf ziyaretleri yaptık. Yine kendi eşraf dediğimiz akil insanlarımızla da toplantı yaptık. Diğer siyasi parti kurucularıyla toplantılar yaptık. Toplumun her kesimine dokunmaya çalıştık.

Yaptığınız toplantılarda muhtarların sizlerden ne gibi istekleri oldu?

Biz zaten bu toplantıları hem referandum, hem de muhtarlarımızla onların seçildikleri mahallelerdeki eksiklikleri konuşmak için yapıyoruz. Bu toplantılarla güzel istişareler oluyor. Muhtarlarımız kendi toplantılarıyla ilgili eksiklikleri de bu toplantılarda dile getirdiler. Biz zaten o zemini hazırlıyoruz. Tabii ana konumuz referandum. Şartlar ne olursa olsun referandum için çalışmak ana konumuz. Bu arada muhtarlarımızın da söylemek istedikleri acil bir takım konular oldu. Onları da not aldık. Yapabileceğimiz hizmetleri yerine getirdik. Yapamadıklarımızı süreç içerisinde yapmak için gerekli girişimlerde bulunduk.

Son günlere geldik. Yaptırdığınız anketlerde şu anki ‘Evet' oranı Sakarya için nedir?

Biz hem belediyeyle ilgili olarak, hem şahsım ile ilgili olarak, hem ilçe belediyelerimizle ilgili, hem bu referandum ile ilgili çok sık anketler yaptırıyoruz. Yaptırdığımız anketler gösteriyor ki; Biz Sakarya’da Allah’ın izniyle yüzde 70’in üzerine çıkacağız gibi görünüyor. Tabii ne olur onu 16 Nisan’da göreceğiz.

Peki başkanım ‘Hayır’ cephesinde salon verilmediğine dair bazı sitemler oldu. Böyle bir şey gerçekten oldu mu?

Bazı şeyler istismar edilsin de, bu kadar da değil. Barolar Birliği Başkanı toplantıyı nerede yaptı? Adapazarı Belediyesi’ne ait Orhangazi Kültür Merkezi’nde yaptı. Sakarya Barosu, İstanbul’dan getirdiği misafirlerle toplantıyı nerede yaptı? Serdivan Belediyesi’nin salonunda yaptı. Daha dün gezdim. Bütün stantlarına uğradım. Demokrat Parti’nin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin stantları açık. Her şey istismar ediliyor. Doğru değil bunlar. Hiçbir yerde, hiç kimseye müdahale edilmedi ve hangi salon istendiyse tutabildi. İfade ediyorum. Barolar Birliği Genel Başkanı ‘Hayır’a çalışıyor. Toplantısını Orhangazi Kültür Merkezi’nde yaptı. Burada bize bir sürü hakaret yağdırdı. Bu tür hareketler doğru değil. Sakarya Baro Başkanı. O da ‘Hayır’ için çalışıyor. ‘Serdivan hayır diyor’ pankartları altında Serdivan’da toplantı yaptı. Böyle şeyleri nasıl söylüyorlar anlamak mümkün değil.

Sakarya, kardeşlik şehri olarak ayrıca en ılıman siyasetin yapıldığı şehir. Sizin siyaset tarzınız da bunu gösteriyor. Yani polemiklere pek girmiyor, sert bir dil kullanmıyorsunuz…

Ben 18 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Birçok arkadaşımız belediye başkanlığı yapıyor. Biz 18 yıldır bu konuda en küçük bir rahatsızlık vermiş değiliz. Yok böyle bir şey. Her şey de istismar edilmez. Biraz bu konularda dikkat etmek lazım. Siyaset yapan kişi tabii ki diline üslubuna dikkat etmeli. Hayır’ı destekleyenlere soruyorum. Orhangazi Kültür Merkezi Adapazarı Belediyesi’ne ait değil mi? Nasıl toplantı yaptınız o zaman?

“Başkanım ‘Hayır’ çıkması durumunda nasıl bir yönetim sergileyeceksiniz?” diye sorduğum Toçoğlu kısa ve net konuşuyor…

Sakarya için böyle bir şey söz konusu değil. Biz milletten aldığımız sorumluluğun bilincindeyiz.

Şehrimizdeki çalışmalara baktığımızda, 16 ilçede faal bir şekilde çalışıyorsunuz.

Yeni dönem için hedefleriniz nelerdir?

2019 sonuna kadar Büyükşehir bütün ili kapsadığı için asfaltsız grup yolu bırakmamayı hedeflemişiz. Bir kere ilk hedefimiz bu. Su konusunda çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bugün de yaklaşık 145 milyonluk bir yatırımla hem Geyve’nin, hem de Taraklı’nın kırsaldaki mahallelerinin su sorununu hallediyoruz. Daha önce biliyorsunuz biz Karasu’nun, Kaynarca’nın ki şu anda Kaynarca’nın 41 köyüne Sapanca’dan su götürme çalışmalarımız devam ediyor. Merkezine zaten götürmüştük. Şu anda Karasu’da çok ciddi çalışmalarımız var. Serdivan ve Erenler’de yine çok ciddi çalışmalarımız var. İlçelerimize mümkün mertebe günlük hayatı kolaylaştıracak. Hayatı zora sokmayacak. Su gibi, yol gibi acil ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Çok ciddi yatırımlar yapıyor, çok ciddi paralar harcıyoruz. İnşallah dönem sonuna kadar bu sorunları çözmüş olacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımız Sakarya’ya geldiğinde sizle özel bir görüşme yaptı mı? Sizinle özel görüşme yaptığı şeklinde söylentiler var…

Sayın Cumhurbaşkanımız şehre miting için geldi ve birçok şehirde yapmadığını burada yaptı. Bir gününü Sakarya’da geçirdi. Mitingden sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Orada bakanlarımız, milletvekillerimiz, büyükşehir belediye başkanı olarak ben beraber olduk. Hem mitingi, hem seçimleri değerlendirdik. Çok özel bir şeye girmedik. Fotoğraflar çektirdik. Şehirle ilgili bazı ufak-tefek sorulan sorulara cevap verdik ve çok memnun bir şekilde ilimizden ayrıldı. Orada hedef zaten mitingdi. Miting alanını coşkulu ve kalabalıktı. Milletimizden Allah razı olsun, o gün büyük bir ilgi gösterdiler. Mahcup olmadık. Cumhurbaşkanımız da keyif aldı ve döndü.

Sakarya yine Cumhurbaşkanı’na, Hükümete ve size sahip çıkacak mı?

Ondan hiç şüpheniz olmasın. Hem Cumhurbaşkanımıza, hem bize sahip çıkacak inşallah.

Başkanım ben sizden rakam istedim, ama siz rakam vermekten kaçınıyorsunuz. Sakarya’da sizce ‘Evet’ yüzde kaç çıkar?

Yüzde 70’in üzerine çıkarız diyorum ben. 75 hedefliyoruz, ama 70’in üzerine çıkarız diye düşünüyorum.

O halde Sakarya, Türkiye sıralamasını zorlar mı?

İlk 5’e gireriz diyorum.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, belediyecilik sistemine benzetiliyor. Başkanı var, meclis üyeleri var, meclis kararları var gibi. Siz bu düşünceye katılıyor musunuz?

Ben de eğer takip ettiyseniz sürecin başından beri aynı şeyi söylüyorum. Bu yeni gelecek sistemin belediye başkanlığı sistemi ile çok büyük benzerlikleri var. Yani siz kimi belediye başkanı olarak seçeceğinizi önceden biliyorsunuz. Gidip oyunuzu veriyorsunuz. Belediye başkanı seçimi kazanıyor. Ertesi gün, yani pazartesi günü koltuğuna oturuyor. Bürokratlarıyla beraber sistemi kurup işine devam ediyor. Aynı zamanda bir meclis de seçiyorsunuz. O meclis de kendi görevini yapıyor. Yani denetim, bütçe, imar, diğer ihtisas komisyonları gibi komisyonlar kurularak, meclis de görevini yapıyor. Yani meclis üyelerinden girip belediyeye bürokrat yapmıyor. Meclis üyeleri kendi işini yapıyor, belediye kendi işini yapıyor. Şimdi kurulacak sistem tıpatıp benzer bir sistem. Siz Cumhurbaşkanı’nı seçeceksiniz. Kimi seçeceğinizi bileceksiniz. Bu çok önemli bir nokta. Aday belli. Siz ülkeyi kimin yönetmesini istiyorsanız ona oy vereceksiniz. O ertesi gün koltuğuna oturacak. Bürokratlardan hükümetini kuracak. Bu arada bir de meclis seçeceğiz. Meclis orada denetim ve yasama görevini üstlenecek. Dolayısıyla belediyelerle çok büyük benzerliği var.

5 yılda bir yapılacak seçimlerle ülke daha planlı mı yönetilecek?

Türkiye için çok önemli bir şey daha olacak. Belediyeler anayasa maddesi gereği 5 yılda bir seçime gidiyorlar. 5 yıllık bir program yapıyorlar ve beş yıllık bir süreç içerisinde icraatlarını yapma şansları oluyor. Bundan sonra hükümetler de böyle olacak. 5 yıllık bir program yapacaklar. Seçimler 5 yılda bir olacak. Hükümet önünü görecek. İş dünyası önünü görecek. Sanayici işini görecek. Daha düzgün bir yapılanma olacak. Bunun dışında söylenenlere çok kulak asmamak lazım. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı’yım. Hata yaparsam, yasalar açık. Bu aynen Cumhurbaşkanı için de geçerli olacak. Onun dışında 5 yılda bir seçime gideceğiz. Vatandaşın önüne geleceğiz. Karne iyiyse geçeriz, karne kötüyse herkes yoluna gider. Sistem buna çok benziyor ve gerçekten aynen belediyelerdeki gibi çok mobil, çok hareketli, çok dinamik bir sistem oluşturuluyor.

Şehrimizde ve ülkemizde bazı kararsız seçmenler var. Bu 18 maddelik taslağı okumadan karar verecek olanlar var. Bunlara siz son olarak ne söylemek istersiniz?

Son anketlerde kararsızların oranı yüzde 4’e kadar düştü. Bu dikkatimi çekiyor. Çok fazla bir kararsız kalmadı. İletişim araçları çok arttı, televizyonlarda konular tartışılıyor. Biz arazideyiz. Siyasiler arazide. Dolayısıyla öğrenilecek çok fazla bir şey kalmadı. Çok da kararsız kalmadığı kanaatindeyim ben. Bu bir-iki gün içerisinde onlar da kararlarını verirler. Son günler biraz daha önemlidir.

Şehrimize sürekli gelip giden bakanlar geliyor. Bu bakanlar eli-kolu dolu mu geliyorlar, yoksa sadece görüntü vermek için mi geliyorlar? 

Sayın bakanlarımız referandum çalışmaları kapsamında şehrimize geliyorlar. Çok da verimli ziyaretler oluyor. Halktan çok güzel dönüşler alıyoruz. Bakanlarımız sadece Sakarya’ya gelmiyorlar. Türkiye’nin 81 vilayetini dolaşıyorlar. Çok tarihi bir dönemden geçiyoruz. Sayın bakanlarımızın bu anlamda referandum çalışmalarımıza büyük katkısı oluyor. Hizmetle ilgili bakanlıklarla iletişim konusunda herhangi bir sıkıntımız yok. Referandumdan sonra Allah’ın izniyle neye ihtiyaç varsa, bakanlarımızla görüşüp zaten o sorunları hallederiz.

Sakarya ile ilgili daha önce hiç gündeme getirmediğiniz ajandada bekleyen projeniz var mı?

Bütün projelerimizi açıkladık.

Başkanım vatandaşın kafasını en çok karıştıran madde hangisi?

16 Nisan sadece Türkiye için değil, aynı zamanda coğrafyamız için de ne kadar önemli olduğunu sürekli dile getiriyoruz. Özellikle Avrupa’nın referandumla ilgili neler yaptığını hepimiz görüyoruz. Referandum neticesinde herkes Türkiye’nin kabuğunu kıracağını, daha da güçleneceğini iyi biliyor. İşte bu yüzden bu 18 maddenin tamamını göz önünde bulundurmalıyız. Bunu bir paket olarak kabul edip, Türkiye’ye sağlayacağı katkılar üzerinde duruyoruz. Vatandaşların da bakışı bu yönde. Tek tek maddeler üzerinde ayrım yapıp, bu iyi ya da kötü diye ayrıma rastlamadık. Aslolan burada paketin ruhudur. Anayasadaki değişikliktir.

Son olarak ne demek istersiniz?

Seçmenimizin kararı ne olursa olsun, mutlaka sandığa gidelim ve oyumuzu kullanalım. Vatandaşlık görevimizi mutlaka yerine getirelim.

14 Nisan 2017 , Cuma Bu haber toplam 944 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın