Günün Tarihi:19 Şubat 2019

Sakarya ekibi Somali'de


Somali’nin Bay eyaletine bağlı Baidoa şehrinde beklenen yağışların gerçekleşmemesi hayatı çökme noktasına getirdi.

Kuraklığın kasıp kavurduğu köylerde yoğun hayvan ölümleri yaşanırken insanlar Baidoa kırsalında oluşturulan kamplara yerleştirildi. 700 kampın kurulduğu Baidoa’da 175 bin aileden oluşan takriben 1 milyon 200 bin insan bulunuyor. Bunun yaklaşık 110 bin ailesi mağdur ülke Kenya’dan gelen muhacirler. Kuraklık en fazla çocukları etkiliyor. Güneşin kavurduğu çocuklarda yanık vakaları ile sağlık görevlilerine taşınırken, hastaneler ihtiyaca cevap veremeyecek kadar dolmuş durumda. 
Türkiye her zaman olduğu gibi çaresiz kardeşlerini unutmadı. İnsani Yardım Vakfı’nın 3. ekibi bölgeye ulaştı. Yardım ekibinin başkanı Bursa İHH il Başkanı Hüseyin Kaptan bölgede yaşanan kuraklıkla ilgili olarak ‘’2011 yılında olduğu gibi şimdi de Somali halkının yanındayız. Buranın asıl sıkıntısı su. Suyun yokluğu geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığı da silip süpürmüş. İnsanlar hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Tankerler vasıtasıyla taşıyıp muşamba havuzlara aktardığımız su mağdur insanların ihtiyacını bir nebze hafifletiyor ama kesin çözüm için derin su kuyularının açılması lazım’’ diye konuştu.
İHH Sakarya il başkanı İsmail Yeşildal ise; ‘’12 milyon nüfusa sahip Somali halkının 6 milyonu kuraklık ve açlıkla karşı karşıya. İnsan göçlerine mani olmak ve mevcut düzenlerini korumak için derin su kuyusu projelerimizi hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz. Takriben 154 bin dolara mal olan kuyular, hayvanlar ve tarımsal sulamalar da dahil olmak üzere 10 bin insanın ihtiyacını karşılayacak. Kuraklık başladığından beri bölgeye gelen üçüncü ekibiz. Sıkıntılar bitene kadar da kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Vakfımıza maddi ve manevi destekte bulunan ve bugün bu bölgede yaraları sarmamıza sebep olan tüm hayır sahiplerine teşekkür ediyorum.’’ dedi.

https://youtu.be/LBZBQUDiSgc

 

18 Nisan 2017 , Salı Bu haber toplam 742 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın