Günün Tarihi:19 Mart 2019

Geometrik Sistemler söyleşisi


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Nisan Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Türk Sanatında Geometrik Sistemler’ başlıklı söyleşi ile devam etti. Sakarya Sanat Galerisi’nde düzenlenen programa Prof. Dr. Selçuk Mülayim konuşmacı olarak katıldı.

Ölüm sessizliği

Geometrik sistemler ve mimari devirlere değinen Prof. Dr. Selçuk Mülayim, “Üçgen yüzeyler dünyanın en sağlam şehirlerini oluşturur. Mısır’daki piramitler dünyanın en sağlam yapılarıdır. Piramitlerin yıkılması için yeryüzünün ters kepçe olması lazım. Çünkü kare geniş bir taban üzerine geometrik bir form olarak inşa edilmişlerdir. Piramit formu bulunmuş en mükemmel formdur. Klasik Devir Osmanlı camileri de bu formu ele almışlardır. Dörtgen bir taban üzerinde merkezi kubbeye gittikçe daralır. Ama onların yüzü dümdüz değildir. Eğriler çıktılar ve küreseller vardır. Klasik Devir Osmanlı yapılarında bir ölüm sessizliği yerine bir hareket sağlanmıştır” diye konuştu.

 

Birleşme imkanı

Geometrik sistemleri çevremizdeki örneklerle açıklayan Prof. Dr. Selçuk Mülayim, “Şekil dünyamızı zenginleştiren geometrik formların neredeyse sonsuz birleşme imkanı olduğunu görüyoruz. Bu yüzden tek motiften daha çok takım halindeki birleşmelerden ve sistemlerden söz edebiliyoruz. Tıpkı gezegenler, uydular, takımyıldızları, galaksiler gibi sistemler. Bu sistemler, görmek için Anadolu Türk Sanatına baktığımızda birkaç örnek bile geometri bilgisinin nasıl uygulandığını bize gösterir. Bunların hepsi insan yapımıdır. Uzaydan gelenlerin bize hediyeleri değildir. Hepsi insan buluşudur” ifadelerini kullandı.

19 Nisan 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 571 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın