Günün Tarihi:16 Aralık 2018

 

 

10 bin ağaç zarar gördü


Don olaylarına karşı üretici ve çiftçiyi uyaran Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, don olayı ağaçlara çok büyük zarar verdi. 10 bin ağaç zarar gördü” dedi.

Mağdur olmayın

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, don olaylarına üreticiyi uyararak, “Bu çiftçimizi zor durumda bırakıyor. Geçtiğimiz soğuk gecelerde bilhassa eriklerimiz zarar görmeye başladı. 23 Nisan tarihine kadar bu donları yaşanabilecek. Her yıl Sakarya’da 23 Nisan’da don olayları son buluyor. Çiftçi için de, ülke için de kötü bir durum. Tedbirler almamız lazım. Bu sene de bir don yaşadık. Erikler daha önce çiçek açmıştı, aldanıyorlar ve erken çiçek açanlar haliyle zarar görüyor. Bunun dışında don olayını önleyici tedbirlerimiz var. Sprey şeklinde, sisleme şeklinde yapmamız lazım. Ya da hava hareketlerini sağlamamız lazım. Büyük fanlar kurularak köylerdeki bu tür donları engellemek mümkündür. Bunun dışında üstünü örtmek de mümkün. Üreticimiz, çiftçimiz don olaylarına karşı dikkatli olsunlar. Çiftçimiz mağdur olmaması için uyarıları dikkate alsın” diye konuştu.

İşçiliğe değmez

Don yüzünden ağaçların meyve vermeyeceğini belirten Şenoğlu, “Don olayları nedeniyle meyveler gitti. Bu sene ağaçlar meyve özellikle erik vermeyecek don yüzünden. Yani az olacak. Don olayları verimi çok düşürdü. Bazı bölgelerimizde yüzde 80’e kadar zarar var. Vatandaşımız geriye kalan kendi yemek için toplar. Çünkü işçiliğe değmez. Don olayı ağaçlara çok büyük zarar verdi. Sadece iki mahallemizde Aşağıdereköy ve Yukarıdereköy’de 10 bin ağaç don yüzünden zarar gördü. Yüzde 75 – 80 zarar var. Ağaç başına 200 kilogram ürün alıyorduk don yüzünden 30 kilograma düştü. Yani sadece iki mahallemizde bin 400 ton zararımız var” şeklinde konuştu. 

20 Nisan 2017 , Perşembe Bu haber toplam 691 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın