Günün Tarihi:19 Mart 2019

Afetler değil binalar öldürür


Sakarya Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde Sakarya KYK Rahime Sultan Kız öğrenci yurdu öğrencilerine ve çalışanlarına ‘Afet Bilinci’ eğitimleri verildi.

Yoğun katılım

Afete Hazır Türkiye projesi kapsamında düzenlenen düzenlediğimiz Afet Farkındalığı eğitimleri Sakarya AFAD’da devam ediyor. İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş tarafından verilen eğitimlere Sakarya KYK İl Müdürü Arif Özsoy, 75 öğrenci ve öğretmen katıldı. Eğitimde öğrencilere, afetler öncesi, sırası, sonrası neler yapabileceğimiz ve hangi doğru davranış modellerinin uygulanacağı, afetler sonrası ilk 72 saat, ilimizde ve ülkemizde meydana gelen afet türleri, afet çantasının önemi ve içinde neler olması gerektiği, yangınlara ilk müdahale teknikleri ve yangın tüpünün önemi anlatıldı.

Güçlendirme şart

Olası bir depremde insanları çoğu zaman binaların ya da binalardaki eşyaların öldürdüğünü söyleyen Kaşkaş, binaların 2007 yılından öncemi, yoksa sonra mı yapıldığına dikkat edilmesi gerektiğini. 2007 yılından önce yapılmış ise mutlaka depreme dayanıklılık testinin yapılmasını ve güçlendirilmesi gerekenlerin kesinlikle güçlendirilmesinin yapılmasının şart olduğunu' vurgulayarak, ailelerinden mutlaka bu testlerin yapılmasını istedi.

'O Kahraman Benim'

Evlerdeki ve işyerlerindeki eşyaların sabitlenmesinin önemine değinen Kaşkaş, İnsanları depremler değil, binalar ve binalardaki eşyaların öldürdüğünüü ya da sakat bıraktığını anlatarak, yurtlarda belli zamanlarda tahliye ve yangın tatbikatı yapılmasını, önceden toplanma alanlarının belirlenmesini ve bu alanda toplanmaların sağlanması ve yoklama alınmasının yapılmasını istedi. Eğitimde öğrencilere 'O Kahraman Benim' projesi de anlatılarak kurduğumuz stantlarda öğrenciler AFAD Gönüllülerinden bilgiler alarak gönüllü oldular.

23 Nisan 2017 , Pazar Bu haber toplam 612 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın