Günün Tarihi:21 Mayıs 2019

Robotik cerrahiyle şifa buldu


Robotik cerrahide Doğu Marmara Bölgesi’nin tek merkez olan SAÜEAH’da Üroloji Kliniği’nde şifa bulan 62 yaşındaki Enver Odabaş, SAÜEAH’ın özel hastanelerden farkı olmadığını ifade ederek, “İyi ki burayı tercih etmişim” dedi.

Teşhis konuldu

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (SAÜEAH), Üroloji Kliniği ‘Prostatektomi’ ameliyatlarını robotik cerrahi ile başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Üroloji Kliniği’nde tedavi olan hastalardan 62 yaşındaki Enver Odabaş, arkadaşının tavsiyesi üzerine geldiği SAÜEAH’tan şifa bularak taburcu oldu. Odabaş, sık idrara çıkma, kalibrasyonda azalma, noktiri şikayetleri ile Üroloji Polikliniği doktorlarından Yrd. Doç. Dr. H. İbrahim Çimen’e başvurduğunu dile getirerek, doktorun prostat tümörü teşhisi koyulmasının ardından ameliyatının planlandığını anlattı.

Robotik Cerrahi

Yapılan biyopsi sonrası kendisine ışın ya da robotik cerrahi önerildiğini dile getiren Odabaş, SAÜEAH Üroloji Kliniği’nde daha önce robotik cerrahi ile ameliyat olan arkadaşının önerisi ile robotik cerrahiyi tercih ettiğini belirtti. İstanbul’da yeğeni de üroloji doktoru olan Odabaş, İstanbul’da bu operasyon için bir yıl beklendiğini öğrendiğini ifade ederek, “Buradaki doktorumuzdan Allah razı olsun. Bir hafta içerisinde ameliyat hazırlığımızı tamamlayıp, operasyonumuzu gerçekleştirdi” dedi. Hastanede sunulan hizmetten ve personelin ilgisinden oldukça memnun kaldıklarını belirten Odabaş, “Hizmet şahane, doktorlarımız ve personel çok ilgili, odalar otel odası gibi. Bu kadar kısa sürede bunu beklemiyordum, iyi ki robotik cerrahi ile ameliyat olmuşum” diye konuştu.

İşlemi anlattı

Ameliyatla ilgiyi bilgi veren Üroloji Kliniği Doktoru Yrd. Doç. Dr. H. İbrahim Çimen, açık ameliyatta prostatik bölgenin zor çıkartılabilecek bir bölge olduğunu belirterek, robotik cerrahi ile bu ameliyatın çok rahat bir şekilde yapıla bildiğini kaydetti. Çimen, “Robotla birlikte cerrahlar bu dar alanda daha kolay hareket edebilme imkanı buldu. Ayrıca robotun organları daha yakından göstermesiyle açık ameliyatta görülemeyecek anatomik detaylara sahip olundu. Robotik cerrahi yöntemiyle operasyon için 1’er santimetrelik kesiler açıyoruz. Bu kesilerden robot kollarını karın içine yerleştirerek işlemi yapıyoruz. Hastalarımız robotik cerrahi denilince sanki ameliyatın robot tarafından yapıldığını zannediyor. Ancak robotik cerrahi yöntemi bize, yorulmadan, titremeden, saatlerce çalışabileceğimiz bir sistem sunuyor. Dolayısıyla bu konsolun başındaki cerrah tarafından hangi komutlar cihaza gönderilirse robot tamamen onları yapıyor” dedi.

Tek merkez

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde robotik cerrahinin 2015 yılından beri başarıyla kullanıldığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Çimen, SAÜEAH’ın Doğu Marmara Bölgesi’nin tek robotik merkezi olduğunu belirtti. Çimen “Robotik cerrahi için sadece Sakarya değil çevre illerdeki vatandaşlarımıza da hastanemizden hizmet alıyor. Dünyada en pahalı cerrahi sistemler arasında yer alan bu sistemden, normalde başka merkezlerde 20 bin ila 30 bin lira civarında ücret talep edilirken, Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği’nin katkılarıyla hastalarımızdan hiçbir ücret alınmadan hastanemizde robotik prostatektomi ameliyatları başarıyla yapılıyor” dedi.

25 Nisan 2017 , Salı Bu haber toplam 1274 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama