Günün Tarihi:23 Mart 2019

‘Sakarya tekstilde çok kuvvetli bir şehir’


Sakarya’nın sektörde önemli bir konumda olduğunu vurgulayan çoğunluğunu giyim, konfeksiyon ve ayakkabı ticareti ile uğraşanların oluşturduğu 6. Meslek Komitesi üyeleri, “Adapazarı pazar kökünden geliyor. Buradan da anlaşılacağı gibi, ticaret açısından öne

6ncı Meslek Komitesi’ni tanıtır mısınız?

Komitemizin çoğunluğu tekstil ve deri ticareti ile uğraşanlardan oluşuyor. 400 aktif üyemiz var. Komite olarak SATSO çatısı altında yaptığımız faaliyetlerle sektörle ilgili neler yapabiliriz, nasıl geliştirebiliriz diye fikir alış-verişinde bulunuyoruz.

Çalışmalarınızda üyelerinizin isteklerine mi kulak veriyorsunuz?

İşlerimiz gereği hepimiz sahadayız ve hep çalışıyoruz. Sahadaki taleplerden buradaki çalışmalarımızın yönü belli oluyor. Örneğin otopark şehrin merkezinde. Bizim çarşı diyebileceğimiz iki yer var. Biri Uzun Çarşı, diğeri de Çark Caddesi caddeleri ve sokakları. İki-üç çarşı ana ekseninde bizim üyelerimizin taleplerini gündeme getirmeye çalışıyoruz.

Ne gibi talepleri oldu?

Birçok talep geliyor tabii, bunlardan bir tanesi otopark isteği. Bununla ilgili çok mesai verdik ve sonuçlarını gördük. Bunun için çaba sarf edenlere çok teşekkür ediyoruz. İki çarşıyı başlı başına birer AVM olarak görürsek eğer, burada olması gereken en önemli şeylerden biri otoparktır. Çark Caddesi, Uzun Çarşı olarak bir otoparkımız yok. Nasıl bir AVM’yiz biz? Uzun Çarşı’ya gelen adam arabasını nereye koyacak da alış-veriş yapacak? Ya da dar sokağa girecek.

Sonuç ne durumda?

Atatürk İlkokulu’nu tahsis etmek için karar aldılar sağ olsunlar. Konu ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Diğer talep nedir?

İkincisi alış-veriş festivali. Bununla ilgili çalışmaları yaptık, yönetime de sunuldu. Yönetim de kabul etti, hatta büyük bir organizasyon olarak düşünüldü, ama yaşanan olaylar nedeni ile yapılamadı. Ama hala düşünülüyor, imkanlar doğrultusunda yapılacak inşallah. 

Festivalleri az görüyoruz Sakarya’da bunun eksisi var mı?

Festivaller çok önemli ve yapılması gerek. Sakarya’nın ihtiyacı ve entegrasyonu sağlıyor. Bir şehirde alış-veriş festivali varsa bunun içine alış-veriş merkezleri giriyor, caddeler giriyor, ulusal markalar giriyor. Bu bütün şehirdeki ticari hayatı aynı düzleme çekiyor. Sakarya olarak merkezimiz, lojistiğimiz harika bir yerde, çevremizdeki şehirlere ulaşım çok kolay. Hafta sonu alış-verişe Bolu, Bilecik’ten gelen insanlar var.

Uzun Çarşı’da yenileme çalışmaları yapılıyor, bu çalışma ile ilgili düşünceleriniz nedir?

Belediyenin Uzun Çarşı’da yaptığı çalışmaları destekliyoruz. Uzun Çarşı tarihi bir yer olmasının yanı sıra belirttiğimiz gibi şehrin içinde önemli bir alış-veriş merkezi. Bu nedenle yapılan çalışmalar da bu bölgeyi hareketlendirecek. Adapazarı pazar kökünden geliyor. Buradan da anlaşılacağı gibi, ticaret açısından önemli bir yer. Mahalle isimlerimize baktığınızda da bunu yansıtıyor, Pabuççular, Yağcılar, Hasırcılar, Semerciler. Biz tüccar bir şehiriz, sanayiye ağırlık veriliyor, ama ticaret unutulmamalı. Maalesef kendi esnaflarımız arasında başka yerlerden alış-veriş yapanlar var. Bunları görünce üzülüyoruz. Bu bizim için sıkıntı. Burada para kazanıyor, ama alış-verişini dışarıdan yapıyor.

Bu durumun nedeni ne olabilir?

Hem ulaşım kolay, hem de bir taşra kültürü var bizde. Zengin göstermek var. Ama bunu aşmamız gerek. Sakarya’da, İstanbul’da olan her şey var.

Daha mı ucuz orada?

Asla ucuz değil. Kişiler artık paradan çok, zaman kaybına bakıyorlar. Şehir içine gidip hem park yeri arayıp, hem zaman kaybedeceğime bir AVM’ye giderim hem yemek yer, hem de alış veriş yaparım diye düşünüyorlar. Sakarya’daki esnafta İstanbul esnafında ne varsa var, hem de daha uygun fiyata. Aynı muadil Türkiye’de nerede üretiliyorsa getirip ürünü mağazasına koyuyor Sakaryalı esnaf da. Aynı ürün İstanbul İstiklal’de var, İzmit’teki Fethiye Caddesi’nde var, ama emin olun bizdeki ürün daha ucuzdur.

Daha kaliteli anlayışı olabilir mi?

Aynı fabrikadan ben ürün alıyorum. Hatta bazen fabrikalar ürünleri karıştırıyor. Türkiye giyimde çok ileri düzeyde kotlarda, tekstilde, örme kumaşta, dokumada. Çünkü Avrupa zamanında bizi Çin yerine kullandı. Şimdi herhangi bir esnafta bulabileceğiniz kıyafet ünlü markalarda da aynı, onlara da biz üretiyoruz. Sakarya’da uluslararası firmalara ürün yapan üreticiler var. Bizler gidip kendi ürettiğimizi markalı diye o mağazalardan alıyoruz. Bu yüzden de gelirini İstanbul’a veren firmalara ekstra vergiler ödüyoruz. Alsınlar buna da karşı değiliz, ama sadece marka algısı için veriliyorsa bu para, buna karşıyız. Benim yapmadığım bir şeyi yapmış ya da benim getirmediğim bir modeli getirmiştir. Ben de gider alırım, ama tekâmül ürün varsa hatta aynı ürün varken markaya para vermek mantıksız.

Mağazalarda yapılan indirim günleri de vatandaşlara cazip geliyor olabilir mi?

Bendeki fiyatı 50 lira, çok iyi bildiğiniz mağazada da 150 lira. Mağaza AVM’de çalışıyor. Biz sezonsal çalışıyoruz, kıyafet dediğimiz olay havadır. Diyelim ki kış sezonu Aralık 15’deki büyük perakendeciler 15 Aralık’ta indirime giriyor. Bu dönemde indirim olmaz. Ben zaten bu ürünü sezon boyu onun indirdiği fiyattan satıyorum. Aslında indirim yapmıyor, ama vatandaşa indirim algısı oluşturuluyor. Bu büyük mağazada verdiğiniz fazla para onların kirasına gidiyor.

Sakaryalı kendi esnafını desteklemeli mi diyorsunuz?

Yerel markaları desteklememiz gerek. Bu iyilik olsun diye değil tüketici olarak mantıklı. Benim cebimde 100 lira var hem çocuğuma, hem kendime, hem de eşime bir şey almak varken, neden sadece kendime alayım? Biz Sakaryalı esnaflar olarak dışarıya ürün satıyoruz. Ama Sakaryalılar gidip dışarıdan ürün alıyor. Burada bizlerin vatandaşımıza söyleyeceğimiz şu; ‘Sakaryalı esnafa güvenin, hem cebiniz kazansın, hem şehrimiz’. Sakarya tekstilde çok kuvvetli. Bu sadece giyim değil, ev tekstilinde de böyle. Bursa nasıl kalite olmuşsa Sakarya da marka olmamış ama güçlü bir isim.

Sakaryalı vatandaşlar istedikleri ürünlere ulaşabiliyor mu?

Her şey satıcıda, ya da üreticide bitmiyor. Bunun devamı arz talep ve bütçedir. Arz varsa mı talep var, talep varsa mı arz var. Mağazalar müşteri ne isterse bunu verir. Tüm dünyaya üreten ilimiz, halkımız perakende ne isterse onu vermeye hazır.

Sakarya esnafı değişen trendlere ayak uydurabiliyor mu?

Evet, Sakaryalı esnaflar değişen trendlere ayak uyduruyor. Pazar taktiği vardır…. Yeni trend oluşturulur ve bu müşteriye istetilir. Müşteri bunu istemeden önce ürün mağazada olmak zorunda. Bu ürünler bizim mağazamıza geldiğinde sizin bundan haberiniz yoktu. O benim depomdaydı, sonra sen gördün ve almaya karar verdin. Bu demek ki bizim esnafımız da bunu takip edecek. Herkes kendi dersine iyi çalışmak zorunda. Biz de günceli yakalamalıyız. Bir ayakkabı çıkmadan sen onu tedarik etmelisin. Yani müşteriye zamanın ne istettiğini ben bilmek zorundayım. Ortak amaç olmalı. Nedir bu şehrimizi sevelim. Alış-verişimizi buradan yapalım. Buradaki müşteriye de kıymet verelim.

Son dönemde sosyal medya hesapları kıyafet konusunda çok kullanılıyor, buna siz de önem veriyor musunuz?

O butiklerin sadece bir milyon takipçisi var, ama Çark Caddesi’nde vitrini olan bir yeri düşünün, oradan geçen insan sayısı 60-70 bin, yani bu insanın zaten sosyal iletisi kendi kendine var. Bir de bizim işimizde beden var. Dene, gör, al. Sosyal medyadan alınan kıyafetler gözüktüğü gibi olmuyor, kıyafet beden işidir.

İstihdam konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz?

Her sektörde olduğu gibi, bizde de istihdam eksiği var. Bununla ilgili perakende satış danışmanlığı konusunda bir bölüm açılması ile ilgili YÖK’te bir çalışma yaptık. Sonuç henüz belli değil, inşallah olacak. SATSO sivil toplum örgütü, bir icra değiliz, biz sadece bir aracıyız. Belediyeden talep edebiliriz. İmkanlar dahilinde de söylediklerimizi ele alıp yapmaya çalıştılar. İphone için işe giren insan var, Sakarya’nın kaderi bu burada tarıma dayalı ekonomik destek olduğu için sorun oluyor. 

25 Nisan 2017 , Salı Bu haber toplam 963 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın