Günün Tarihi:26 Nisan 2019

‘Sözümüzü tuttuk oylara sahip çıktık’


CHP’nin Sakarya’daki sandıkların yüzde 30’unda bilgiye ulaşabildiği yönündeki haberlerle ilgili açıklama yapan CHP İl Başkanı Taşkent, Sakarya’da toplam 2045 sandık vardı. Sandıkların 2 bin 3’üne ait ıslak imzalı tutanak elimizde bulunuyor” dedi.

İddialar doğruyu yansıtmıyor

CHP Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent, “CHP Sakarya olarak, insanlarımıza, tüm kampanya boyunca ‘Siz sandıklara giderek geleceğinize sahip çıkın, biz oylarınıza sahip çıkacağız’ sözü verdik ve her verdiğimiz söz gibi, bu sözümüzü de yerine getirdik. Kentimizde, 3’ü cezaevlerinde olmak üzere toplam 2 bin 45 sandıkta oy kullanıldı. Biz parti olarak sandıkların her birinde, birer müşahit ve sorumlumuzla yer aldık. Oy kullanılan her binada birer bina sorumlumuz ve ilçelerimizde toplam 40 avukatımız görev yaptı” ifadelerini kullandı.

‘Tutanaklar elimizde’

CHP olarak, Sakarya’da her bir oyun sayımına ve ıslak imzayla kayıt altına alınmasına tanıklık ettiklerini belirten Taşkent, “Sandık başlarındaki usulsüzlüklerin bu yönüyle önüne geçtik. Ancak Türkiye genelinde olduğu gibi, Sakarya’da da sıkıntı mühürsüz pusulalarla oy kullanımında yaşandı. Akyazı, Arifiye ve Adapazarı’nda mühürsüz oy kullandırıldığını tespit ettik. Yaptığımız itirazlar reddedildi. İl başkanlığımızda, Sakarya’daki 2 bin 3 sandığa ait ıslak imzalı tutanaklar bulunuyor. Bilgi almak, çalışmak yapmak isteyenlere açıktır, isteyen vatandaşlarımız ve gazeteciler, gelip il binamızda tutanakları inceleyebilir, bilgi alabilir” diye konuştu.

An an takip

Taşkent, “Biz referandum günü, bu ıslak imzalı tutanaklara ilişkin bilgileri, Parti Genel Merkezi’mizin, YSK sistemine paralel hazırladığı elektronik sistemine girdik. YSK’nın resmi olmayan verileriyle yapılan karşılaştırmada bir sandıkta uyumsuzluk tespit ettik, orada da düzeltme yapılmasını sağladık. YSK resmi verileri açıkladıktan sonra yeni bir karşılaştırma daha yapacağız. Sakarya’da ayrıca Hendek’te bir köyümüzde, tercih mührü yerine evet mührüyle oy kullandırtıldığını belirledik ve düzeltilmesini, tercih mührüyle değiştirilmesini sağladık” şeklinde konuştu.

Mücadeleye devam

Taşkent açıklamasını şöyle sürdürdü; “CHP Sakarya olarak kamuoyunun şunu bilmesini istiyoruz, biz, sandık başlarında, bir siyasi parti olarak, birer vatandaş olarak üzerimize düşen her şeyi yaptık. Her bir vatandaşımızın her bir oyuna, emanetimiz gözüyle baktık, sonuna kadar sahip çıktık. Sandık başında sayımla yapılabilecek usulsüzlüklerin bu yönüyle önüne geçtik. Ancak bu referandumun asıl hikayesi; vatandaşlarımızın mühür altında verdiği oylar değil, mühürsüz oy pusulalarıyla verildiği iddia edilen oylardır. Şimdi sürdürdüğümüz mücadele buradaki şaibenin temizlenmesine yöneliktir. Vatandaşlarımıza söz veriyoruz; ‘Mühürsüz seçim’ üzerindeki tüm şaibe ortadan kalkıncaya,  vatandaşımızın gerçek tercihi ortaya çıkıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.” 

26 Nisan 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 579 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama