Günün Tarihi:24 Eylül 2018

 

 

Akyazı’ya pozitif ayrımcılık


Akyazı Belediye Meclis ve Büyükşehir Meclis Üyesi Ömer Çetin, 16 Nisan referandumunda ilçenin Marmara birinci olması nedeniyle Başkan Toçoğlu’dan önümüzdeki yatırım sürecinde pozitif ayrımcılık sözü aldıklarını söyledi.

Kaymakam Kalaylı

Akyazı Belediye Meclisi Mayıs ayına ait olağan toplantısını yaptı. Hasan Akcan’ın başkanlık yaptığı toplantının bir de şeref misafiri vardı. İlçe Kaymakamı Ömer Kalaylı gerçekleşen toplantıya katılıp meclis üyeleri ile tanıştı ve meclis üyelerine hitaben birde konuşma yaptı.

 

Gündem maddeleri

Gündemin birinci maddesinde yer alan ve Muhasebe Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2016 yılı kesin hesap ve taşınır kesin hesap cetvelleri görüşülmek üzere Plan Bütçe Komisyonuna havale edildi. Gündemin ikinci maddesine göre; Cumhuriyet Mahallesinde bulunan 4 bin m2 alanın 2942 Sayılı Kanun gereğince kamulaştırılarak alanın çocuk parkı haline getirilmesi hususunda gerekli iş ve işlemlerin yapılabilmesi için Belediye Başkanı ile Belediye Encümenine istenen yetki oy birliği ile verildi.

 

Taşınmazın takası

Gündemin üçüncü maddesine göre Mülkiyeti Belediyeye ait olan eski Bedil Mahallesi’ndeki 366 bin m2 yüzölçümlü taşınmazın satılması, takası, tahsis edilmesi, tahsisin kaldırılması ve üç yıldan fazla süreyle kiralanması konusunda yapılacak olan iş ve işlemler hususunda Belediye Encümenine yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

 

2/B arazileri

Gündemin dördüncü maddesine göre; Valilik makamı devir, tasfiye v e paylaştırma komisyonunca 04.08.2014 tarihinde alınan 188 sayılı karar gereğince 2/B statüsünde bulunan satın alma yetkisi belediyeye verilen teklif yazısında 7 adet taşınmazın 5393 sayılı yasanın 18/b maddesi uyarınca satın alınması isteği oy birliği ile kabul edildi.

 

Pazar alanı

Gündemin beşinci maddesinde, Batakköy Mahallesinde bulunan ve Maliye Hazinesi adına kayıtlı olan ve 32 bölme içinde bulunan 9 bin 736 m2 alanın Belediye Hizmet alanından Dini tesis alanına dönüştürülmesi hususu komisyondan geldiği şekli ile oylandı ve oy birliği ile kabul edildi. Gündemin altıncı maddesine göre Ömercikler Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti belediyeye ait olan Pazar yeri alanının 10 metrelik konuma mesafesinin 5 metreye indirilmesiyle emsalinin 0.60 dan 1’e çıkarılması ile ilgili olarak hazırlanan tadilat teklifi görüşülmek üzere Meclis İmar komisyonuna havale edildi.

 

Araçların satışı

Gündemin yedinci maddesine göre, belediyeye ait ve ekonomik ömrünü tamamlamış olan 5 adet traktör, 2 adet otomobil, 1 adet çift kabin kamyonet, 1 adet grayder ve 1 adet otobüsün trafikten çekilerek satılması işlemlerinin yapılması hususunda belediye başkanı ile encümenine istenen yetki oy birliği ile verildi.

 

Rehabilitasyon merkezi

Gündemin sekizinci maddesine göre Türkormanköy Mahallesinde bulunan Sakarya Orman Bölge Müdürlüğüne ait olan 10 bin m2’lik alanın sokak hayvanları için “Doğal Yaşam Alanı ve Rehabilitasyon Merkezi” yapılması için bahse konu olan yerin Orman Bölge Müdürlüğünden kiralanmasına ve iş v e işlemler içinde Belediye Başkanına yetki verilmesi isteği oy birliği ile kabul edildi ve istenen yetki verildi.

 

Halı saha arazisi

Gündemin dokuzuncu maddesine göre içinde halı sahanın da bulunduğu ve Kuzuluk İşmont fabrikasına satılan yerin içinde yer alan halı sahanın sahibi konumunda olanlar tarafından Akyazı Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan davanın mal sahibi tarafından kazanılması nedeniyle adı geçenlere ödenmesi gereken para miktarının 5393 sayılı yasanın 18/h maddesinde belirtilen parasal sınırı aştığı için bahse konu olan paranın istinaf yoluna gidilmeden ödenebilmesi için belediye başkanına yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

Gündem dışı

Gündem maddelerinin görüşülmesinden sonra gündem dışı konuşmalara geçildi. MHP’li Meclis Üyesi Ruhi Yılmaz, “Dokurcun Mahallesine kanalizasyon çalışması ne zaman başlayacak” diye sordu ve Başkan Akcan’da, “Kısa sürede başlayacağız” cevabı verdi.

 

Mobese konusu

Daha sonra kürsüye yine MHP’li Meclis Üyesi Murat Öz gelerek, “Mobese konusu ne oldu? Akyazı Belediyesi’nin meclisten aldığı yetkiyle gündemde olan asfaltın ne zaman ve nerelerde kullanılacağı, Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülmekte olan asfalt çalışmalarında kontrol söz konusu mu?” diye sorarak referandumda çıkan sonucun ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

 

Bir haftada başlayacak

Belediye Başkanı Hasan Akcan’da cevaben Mobesi ile ilgili çalışmalarda artık sona gelindiğini ve bu ay içinde İlçe Emniyet Müdürlüğüne teslim edileceğini söyledi.  Akcan, Akyazı Belediyesi olarak da asfalt çalışmasına bir hafta içinde başlanacağını söyledi. Gündem dışı konuşma yapmak üzere kürsüye son olarak AK Partili Akyazı ve B.Ş. Belediyesi Meclis Üyesi Ömer Çetin çıktı.

 

Büyükşehir yatırımları

Çetin, Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalardan örnekler sunarak, “Büyükşehir bizden paraları alıyor başka yerlere harcama yapıyor sözleri dedikodudan ibaret. 2009-2016 yılları arasında Büyükşehir’in, Akyazı’dan yaklaşık 32 milyon lira aldı. Buna karşılık yine yaklaşık olarak 40 milyon liralık yatırım yaptı. Büyükşehrin Akyazı’da sürdürmekte olduğu yatırımların hayli memnuniyet verici. Bu bile bize yeterli gelmiyor. Biz Büyükşehir Belediye Başkanımızdan daha fazla yatırım yapmasını istiyor ve bekliyoruz” dedi.

 

Pozitif ayrımcılık

16 Nisan tarihinde gerçekleşen referandum sonuçlarına bakıldığında yüzde 80’lik bir oran yakalayan Akyazı’nın Marmara Bölgesinde ilk sırada yer almasının Başkan Zeki Toçoğlu’nu mutlu ettiğinin altını çizen Çetin, önümüzdeki günlerde yapılacak yatırımlarda Akyazı’ya pozitif ayırımcılık yapılacağının sözünün aldıklarını söyledi.

 

Kaymakam kürsüde

Mayıs ayına ait Akyazı Belediye Meclisinin yaptığı toplantıya Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı da katıldı. Kürsüye gelen Kalaylı, ziyaretinin amacında belediye meclis üyeleri ile tanışmak ve göreve başladığında kendisini ziyarete gelen meclise iade-i ziyaret olduğunu söyledi.

 

Cazibe merkezi

“5 aydan beri Akyazı’da görev yapıyorum. Bu süre içinde Akyazı’nın cana yakın insanları ve doğa güzellikleri ile cazibe merkezi bir ilçe olduğunu gördüm. Böylesine güzel bir ilçede kamu görevi yapıyor olmak bana mutluluk veriyor” diyen Kaymakam Kalaylı, “Bu kadar kısa sürede beni bağırlarına basan ve kendilerinden biri olarak değerlendiren tüm Akyazılı hemşehrilerime sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

 

En güzeline layıktır

“Akyazı gerçek manada çok güzel bir ilçe. Burada bulunmaktan ve sizlere hizmet ediyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Akyazı her şeyin en güzeline layık” diyen Kaymakam Kalaylı, “Hepimizin ortak bir amacı var o da, el ve gönül birliği ile vatandaşa ve kamuya hizmettir. Meclis üyeleri olarak sizlerde çok önemli bir görevi layıkı ile ifa ediyorsunuz. Sizleri kutluyorum” dedi

 

Baklava ikramı

Akyazı’nın 16 Nisan tarihinde yapılan referandumda Marmara Bölgesi birincisi olması nedeniyle Belediye Başkanı Hasan Akcan, elde edilen bu başarıda büyük payı olan ve emek sarf eden meclis üyelerine teşekkürünü baklava ikram ederek yerine getirdi. Belediye Başkanı Hasan Akcan, Belediye Meclisinin Mayıs ayına ait ikinci oturumunu 5 Mayıs Cuma günü saat 14.00 yapacağını açıkladı.

4 Mayıs 2017 , Perşembe Bu haber toplam 496 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın