Günün Tarihi:19 Şubat 2019

Kadın Gelişim Akademisi’nde konu ‘mutluluk’


Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Kadın Gelişim Akademisi’ndeki eğitimler kapsamında Prof. Dr. Kemal Sayar ‘‘Mutlu Olabilmenin Yolları’ konulu konferans verdi. Sosyal Gelişim Merkezi’nde gerçekleştirilen progr

Yaşam standardı

Mutlu bir hayat  yolundaki en büyük engel olan, ‘Mutsuzluk’ kavramıyla konferansa başlayan Prof. Dr. Kemal Sayar, “Bir şeyi az bulduğumuz zaman ondan çok bahsediyoruz. Günümüzde herkes aşktan bahseder. Sebebi sevgisizlikten çok muzdarip olduğumuz içindir. Dolayısıyla mutluluk üzerine konuşmak her zamankinden daha anlamlıdır. Çünkü 30 sene öncesine göre dünyada depresyon istatistikleri yaklaşık 4 katı fazlasına çıktı. İnsanlar giderek mutsuzluk yönünde yol katediyor. Yaşam standartlarımız artsa da manevi eksikliklerimiz, doyumsuzluklarımız, hırslarımız ve değer eksikliğimiz bizleri mutsuzluğa sürüklüyor. Mutlu olabilmek için ilk adım hayatımızda değerli ve önemli olguların farkına varıp bunların üzerine çokça düşünmektir” diye konuştu.

Yorum meselesi

Mutluluk ve teknoloji ilişkisine değinen Sayar, “Teknolojinin gelişmesi hayatlarımızdan yüz yüze iletişimi çıkartmaya başladı. İnternette gördüğümüz kişiler ve hayatlar hakkında yorum yapar olduk. Aslında her şey bir yorum meselesidir. İnsan fıtratından dolayı kendini başkalarıyla kıyaslayarak mutlu ya da mutsuz hissedebilir. Bu yüzden insanın yarışı internetteki hayatlarla değil kendiyle olmalıdır. ‘Ben nerede başladım?’, ‘Nereye kadar geldim?’, ‘Ne kadarını kendi emeğimle başardım?’ gibi soruları evvela kendisine sorup cevaplamalıdır. İnsan mutsuzluğun en temel sebebi bu sonu olmayan yarış duygusudur. Unutmayın ki insanın dışarıdan aldığı hiçbir şey onu mutlu etmeye yetmez. Mutluluk dediğimiz şey içerde saklıdır. İçinizde sahip olduğunuz hisle, kanaat duygusuyla alakalıdır. Yetinebilmek ve rıza göstermek mutluluğun olmazsa olmaz unsurlarından bir tanesidir” ifadelerini kullandı. 

8 Mayıs 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 557 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın