Günün Tarihi:24 Eylül 2018

 

 

Kırgızistan’da din anlayışı


Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi geleneksel Çarşamba Konferansları kapsamında Kırgızistan'da Dini Durum ve Din Eğitimi” isimli bir konferans düzenlendi.

Tarihçesi

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde geleneksel Çarşamba Konferansları kapsamında Mültekâ Lugati’d-dât öğrenci topluluğunun katkılarıyla, Prof. Dr. Suat Cebeci “Kırgızistan'da Dini Durum ve Din Eğitimi” başlıklı konferans verdi. Kırgızistan’ın tarihine ve kültürel özeliklerine değinen Prof. Dr. Cebeci, Kırgızistan’da müftülüğe ve eğitim bakanlığına bağlı din eğitimi veren kurumlar hakkında slaytlar eşliğinde bilgi verdi.

Eser temini

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kırgızistan’daki din eğitiminin gelişmesine ve buradaki İlahiyat Fakülteleri’nin kaynak eser teminine önemli katkı sağladığını belirten Prof. Dr. Cebeci, İlk başlarda lâik bir devlet olması nedeniyle Kırgızistan’da din eğitimine sıcak bakılmadığını ancak bu durumun zamanla aşıldığını ifade etti. Program, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı’nın Prof. Dr. Cebeci’ye hediye takdimiyle sona erdi. 

11 Mayıs 2017 , Perşembe Bu haber toplam 537 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın