Günün Tarihi:17 Temmuz 2018

 

 

‘Vatandaş et yiyemeyecek’


Tarım bakanlığının et politikasını eleştiren ve üreticiye gerekli desteğin verilmediğini belirten Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal, “ Atmakla bu işler olmuyor, üretici desteklenmez ise vatandaş

Bakanlığı eleştirdi

Et fiyatlarının yükselmeye devam ettiğini belirten Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal, “Tarım Bakanımız çeşitli açıklamalar yapıyor ancak böyle atma ile bu işler olmuyor. Çözüm bulmak gerekiyor. 12 senenden beri tarım bakanlarına da bunu söylüyoruz hayvancılığın kalkınması sütten geçiyor. Süt fiyatlarının yükselmesi gerekiyor. Sanayiciler karşı çıkıyor ise teşvik verilmesi lazım. Süte 50 kuruş teşvik verildiğinde sorunlar büyük oranda çözülür çünkü kimse artık ineğini kestirmez” dedi.

30 lira olacak

Kopal, “10-12 kilo süt veren inekler süt para etmediği için sahipleri tarafından kesildi. Süte teşvik verilirse ineklerin kesilmesinin de önüne geçilir. Bu sayede üreme olur ve buzağı sayısı da artar. İthal hayvan getirilmesi sadece yangına bir kova su dökmektir. Bakın fiyatlar yeniden 28 liraya yükseldi. Önümüzdeki hafta ramazan başlıyor ve 30 liraya çıkabilir. Ama buna ithal hayvan ile çözüm bulunamaz” dedi.

Teşvik verilmeli

Hayvan teşvikinin 200 liraya indirildiğini belirten Kopal, “Bunun zaten 100 lirası kesiliyor vatandaşın cebine giren para sadece 100 lira. Hayvan desteklerinin en az 400 lira olması gerekiyor. İthal hayvan gelecekse dişi getirilsin ve üreticiler bu hayvanları kendileri alabilsinler. Teşvikler neden belirli illere veriliyor? Bu ülkede sadece doğu illeri mi var? üretici ayakta tutulmadıkça et fiyatları düzelmez” şeklinde konuştu.

Devlet kasaplık yapmaz

AK Parti’nin tek başarılı olamadığı bakanlığın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olduğunu belirten Kopal, “ Hayvancılık hep geri gitti. Biz bu konuda bu kadar geri değildik. Bunlar hep tarım baklanlarının ihmalinden dolayı oldu. 32 liradan kıyma satılacak dediler satıldı mı? Satılmadı. Şimdi 23 liraya et satılıyor Et ve Süt Kurumu’nda. Bunun maliyeti bakanlığa 19 lira 50 kuruş. Devlet kasaplık, manavlık yapmaz. Devlet ticaret de yapmaz. Bunların yerine üreticiye teşvik verilmelidir” dedi.

20 liraya versin

Hayvancılık kredi oranlarının düşük olduğunu belirten Kopal, “Ancak bankalara gittiğinizde durum böyle değil. Kimse bu kredileri alamıyor. Verdiği paranın 10 misli ipotek istiyor. Zaten on misli ipotek malı olan hayvancılık yapar mı? Bu böyle devam edemez. Et ve Süt Kurumu 19 liraya mal ettiği eti neden 20 liraya satmıyor? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın et satmayı bırakması gerekiyor” dedi.

Üretici desteklensin

Kurbanda kemikli etin 50 lira olacağını belirten Kopal, “Yazık günahtır. Neden bir hayvancılık kalkınamıyor bu ülkede. Yem fiyatlarını kimse kontrol etmiyor. KDV kaldırıldı o da sanayiciye yaradı. Bu yönetim sürerse, üretici desteklenmez ise vatandaş et yiyemez olacak” ifadelerini kullandı. 

21 Mayıs 2017 , Pazar Bu haber toplam 779 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ