Günün Tarihi:17 Temmuz 2018

 

 

Müteahhitler demir bulamıyor


Demir sıkıntısı çözülmezse şantiyelerin duracağını söyleyen Başkan Bayrak, “Demirin alternatifi yok. Rant oyunu bozulmazsa inşaatlar durur, ekonomi ve istihdam zarar görür” dedi.

Müteahhitler son aylarda ana malzemelerinden demire ulaşma sıkıntısı yaşıyor. İlk etapta demirdeki fiyat artışından etkilendiklerini belirten sektör temsilcileri şimdi de ürün bulamıyor. Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı aynı zamanda Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyon Başkan Yardımcısı Murat Bayrak sorunun iki yönlü olduğunu dikkat çekip birileri ülke ekonomisine zarar vermeye çalışıyor olabilir uyarısında bulunmuştu. Bayrak demirde ki oyuna müdahale edilmezse iş yavaşlatma hatta inşaatları durdurma kararı alabileceklerini söyledi.

Başkan Bayrak “İlk sorun fiyat. Geçen yıl şubatta tonu bin 200 liraydı. Bu yıl şubatta bin 600 oldu. Şimdi ise 2 bin 300 seviyesinde. Diğeri piyasada demir yok. Türkiye’nin birçok noktasından şikâyetler yükseliyor. Üyelerimiz ‘Demir bulamıyoruz’ diyor. Bu ürünün alternatifi yok. Sorun çözülmezse şantiyeler kepenk kapatır. Bana ‘inşaat ruhsat alayım mı’ diye soran üyemiz var. İş bu noktaya geldi. Şantiyeler kapanırsa ekonomi durur, yan sektörler etkilenir, işsizlik artar” dedi. Başkan Bayrak “demirin dolara endeksli bir fiyat politikası vardı. Şimdi dolar düşerken demir fiyatlarının çılgınca artması garip değil mi?” dedi.

Başkan Bayrak sorunun hükümet yetkililerine ve ülke genelinde ki sektör temsilcileriyle defaten masaya yatırıldığını belirterek “ Demir üreticisinin ürettiği, ihraç ettiği miktar belli. Eğer iddia edildiği gibi üretici ihracata ağırlık verdiyse hükümet iç piyasa dengeleri açısından ithalatta vergi indirimine gitmeli. Hükümetin kısa sürede yeni düzenlemeler yaparak piyasada ki arz talep dengesini düzenlemesini bekliyoruz. İstihdam seferberliği ilan edilmişken, ekonominin lokomotifi inşaat sektörü için kısa sürede çözüm bulunmalı. Güçlü devletimiz birkaç kişinin rantı için binlerce, milyonlarca insanın kaderiyle oynatmaz” dedi

22 Mayıs 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 736 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ