Günün Tarihi:26 Eylül 2018

 

 

‘Kesenin ağızını Sakarya için açtık’


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu, dün geldiğimiz ilimizde bir takım programlara katılarak hem temel attı, hem de müjdeler verdi.

218 milyon

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'u makamında ziyaret eden Eroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 26 tesisin temelini atmak için Sakarya'ya geldiklerini söyledi. Bu tesislerin maliyetinin 218 milyon lira olduğunu, 8 baraj ve gölet, 6 sulama tesisi, 11 dere ıslahı ile Orman Bölge Müdürlüğüne ait bazı yatırımların temelinin atılacağını belirten Eroğlu, yatırımların hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti.

 

21 müjdeyle geldik

Bakan Eroğlu, Sakarya'nın gönlünde ayrı bir yeri olduğunu, kente her gelişinde mutlaka müjde getirdiklerini belirterek, "Bugün de 80 milyonluk 21 müjdeyle geldik. 332 milyon liralık toplam 72 müjde vermiş oluyoruz. Daha önce verdiğimiz 51 müjdenin 40 tanesi bitmiş, 11 tanesinin de inşaatı devam ediyor, bir kısmının projeleri bitti, birkaç tanesinin de projesinin temelini bugün atacağız." diye konuştu.

 

İhracat sevinci

Hükümetin Sakarya'ya çok büyük önem verdiğini, 14 yılda 16 milyar liralık yatırım yapıldığını kaydeden Eroğlu, "Bunlardan en büyük yatırımı Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı yapmış. Biz de 760 milyon liralık yatırım yapmışız" dedi. Eroğlu, Türkiye'de ilk defa Fidan ve Süs Bitkileri Borsasını Sakarya'da kurduklarını ve Sakarya Fidan Üreticileri Birliğine teslim ettiklerini dile getirerek, "İlk defa ihracata başladılar, bu çok sevindirici, Türkiye ithal ediyordu fidanları ve süs bitkilerini. İnşallah Sakarya'yı Fidan ve Süs Bitkileri Üretim ve İhracat Üssü haline getirmeye kararlıyız. Gerçekten çok büyük bir masraf yaptık bu merkeze. İnşallah gelecekte fidan üreticilerine çok büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Şu anda iki ülkeye ihracat yapılmış. Ayrıca biz de çok büyük destek veriyoruz." dedi.

 

Orman kuruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 5 bin köy ve mahalleye gelir getirici orman kurduklarını dile getiren Eroğlu, Akyazı, Pamukova, Geyve, Karasu ilçelerine de orman kurduklarını kaydetti.

 

3 bin 400 fidan

Bakan Eroğlu, “3 yıl bakımı bize ait, o mahallede yaşayan hane sayısına bölerek herkesin huzurunda kura çekerek bunu vatandaşlara dağıtıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımıza bugün 3 bin 400 adet fidan dağıtacağız. Burasının İstanbul’a yakın olması nedeniyle bizde doğa turizmi mastır planı hazırladık. Hakikaten burada çok güzellikler var. Sakarya sanayi ve ticaret ile anılıyor ama bundan sonra inşallah tabiat ve turizm ile de anılacak” ifadelerini kullandı.

 

Fidan dikti

Bakan Eroğlu, ayrıca konuşması sırasında Akyazı ilçesindeki Kuzuluk Tabiat Parkı'nın alanının arttırılmasına ilişkin belgeyi imzaladı. Buradaki programın ardından Yunus Emre Kız Kur'an Kursu'na geçerek fidan diken Bakan Eroğlu, daha sonra Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nu makamında ziyaret etti.

 

Bakanlık bürokratları

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette AK Parti MKYK Üyesi Recep Uncuoğlu, Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Şaban Dişli, Ali İhsan Yavuz, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, ilçe belediye başkanları ve bakanlık bürokratları yer aldı.

 

Şehrimize hayırlı olsun

Bakan Eroğlu’nu Sakarya’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Başkan Toçoğlu, “Şehrimize bir kez daha hoşgeldiniz. Milletvekillerimiz, ilçe belediye başkanlarımız burada. Hizmetleri yakından takip ediyoruz. Bugün de önemli yatırımlar için buradasınız. Hem temel atacak hem de müjde vereceksiniz. Tüm yatırımların şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Şehre boşuna gelmedik

Bakan Eroğlu, “Çok sevdiğim Sakarya’da sizlerle bir kez daha kucaklaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Halk oylamasında yüzde 68’le yeni sisteme büyük bir destek verdiniz. Marmara Bölgesi’nde birinci oldunuz. Biz de buraya Ramazan’ın bereketi ile geldik. Temel atma merasimimiz, sertifika ve fidan dağıtımlarımız olacak. İstanbuldere’yi ıslah edeceğiz. Bunun müjdesini vereyim. Sakaryamızı çiçek gibi yapacağız. Burada tabiat turizmi sektörü açıyoruz. Planlar hazır. Kuzuluk tabiat parkının alanını genişleteceğiz. Bunun planlamasını imzaladım. Sakarya’ya boş gelmedik. İstanbuldere’yle birlikte 22 müjde oldu. Bu yıl Sakarya için kesenin ağzını sonuna kadar açtık” diye konuştu.

 

Kesenin ağzını açtık

Bakan Eroğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu çok çalışkan bir isim. Altyapı hizmetleri muhteşem. Sakarya nehri boşa akmasın diye bir ilke imza attı. Bu şevk ve heyecanı yüreğimizde hissettik. Sakarya gelişiyor, üretiyor. Geçtiğimiz ay Türkiye’de ihracat artışının 4’te 1’ine imza attı. Sakarya, sanayi ve ziraat merkezi. Biz de ormanı kırsal kalkınma alanı yapacağız. Orman ve süs bitkiciliğinin merkezi olması için yatırımlar yapıyoruz. Daha çok talepler var. Talepler doğrultusunda adımlar atacağız. Bu yıl Sakarya için kesenin ağzını sonuna kadar açtık. Sakaryamızı birlikte çok daha ileriye taşıyacağız. Bu vesileyle tüm Sakaryalıların Ramazan ayını tebrik ediyor; hayırlı Ramazanlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

https://youtu.be/HPdOc5GC0ic

 

 

3 Haziran 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 836 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın