Günün Tarihi:26 Eylül 2018

 

 

Pazara Ramazan bereketi geldi


Hava şartlarının kötüye gitmesiyle hasatta geciken sebze ve meyveler Ramazan ayı ile birlikte ucuzladı.

Ramazan ayının gelmesi ve havaların iyice ısınmasıyla tezgâhlar da renklenme olduğu kadar fiyatlarda da düşüş yaşandı. Pazar esnafı ve vatandaş bu durum karşısında rahat bir nefes aldı. Mevsimsel olarak sebze ve meyvelerin fiyatların yüksek olmasından dolayı pazar esnafının ürünleri satamamaktan şikayet ederken vatandaş da fiyatlardan dolayı alamadığı için şikayet ediyordu. Ramazan ayıyla pazara da vatandaşın sofrasına da bereket geldi. Ama fiyatların düşmesine rağmen yaz meyvelerinde çok düşüş yaşanmadı. Halk bunu pahalı bulurken pazar esnafı ise fiyatların düşük olduğunu hatta zararına sattıklarını söyledi.

Köylü kazanamıyor

Köylüden ucuza alınan sebze ve meyveler halde iki kat artıyor, pazara geldiğinde ise daha da arttığı için vatandaşın cebini yaktı ama en çok köylünün cebi yandı. Köylü bir şey kazanmıyor maliyetini bile kurtarmıyor o yüzden köylü isyan etti. Havaların ısınmasıyla yerli ürünler piyasaya girdi. Bu durum karşısında pazarda ve manavlarda fiyatlar yarı yarıya düştü. Domates 2 ve 3 liraya, salatalık, biber 1 lira ile 1,5 liraya, patlıcan 1,5 lira ve 2 liraya kadar geriledi.

Tezgahlar boş

Meyve fiyatlarında ise karpuz el yakıyorken kiraz 5 lira ve 7 lira arasında, erik, kaysı, yeni dünya 5 liradan satılıyor. Ramazan ayı ve av yasağından dolayı tereddütte kalan vatandaş tercih etmediği için balık tezgâhlarının büyük bir kısmı boş kaldı.  Küçük kayıkların tuttuğu taze çupra ve levrek 25 liraya, alabalık 4 liraya, somon 18 liradan satıldı.

7 Haziran 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 671 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın