Günün Tarihi:20 Temmuz 2019

Kendilerini böyle savundular; ‘FETÖ’yü bilmiyorum’


Sakarya'da, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında KHK ile kapatılan SAGİAD'ın üyesi ve çalışanı 11'i tutuklu 46 sanık hakkında "özel belgelerde sahtecilik" ve "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlarından açılan davanın görülmesine devam edildi

Ferizli’de devam

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında haklarında dava açılan Sakarya Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği’nin (SAGİAD) üyesi ve çalışanı 11’i tutuklu 46 sanığın yargılanmasına ikinci günde devam edildi. Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, özel olarak hazırlanan Ferizli Spor Salonu’nda yapılan duruşmaya, 13'ü başka suçtan olmak üzere 24 tutuklu sanık, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı.

 

Başkan seçildim

Tutuksuz sanık M.A, savunmasında, 2015 yılında SAGİAD'ın yönetim kurulu başkanlığına seçildiğini fakat görev dağılımının yapılmadığın söyledi. SAGİAD'a yaklaşık 7 yıl önce üye olduğunu belirten sanık M.A, "SAGİAD'a üye olmam sebebiyle aidat ödedim. Her ne kadar 2015 yılı aralık ayında yönetim kurulu başkanlığına seçilmişsem de, o tarihte dernekler masasında denetim yapılıyordu ve belgelere el konuldu, bundan dolayı toplantı ve görev dağılımı yapılamadı. Benim yönetimde olduğum dönemde hiç faaliyet yapılmadı." diye konuştu.

 

Para yatırmadım

Sanık M.A, beyaz eşya alanında faaliyet gösterdiğini ve çalıştığı kurumun Bank Asya ile anlaşması olduğunu dile getirerek, bu nedenle 6-7 yıl önce Bank Asya'dan kredi kartı POS cihazı için hesap açtırdığını, herhangi bir şekilde bu bankaya para yatırmadığını kaydetti.

 

Örgütü bilmiyorum

Sadece SAGİAD'ın üyesi olduğunu, hiçbir terör örgütünün ideolojisini benimsemediğini belirten sanık M.A, şöyle konuştu: "Ben FETÖ terör örgütü diye bir şey bilmiyorum. Ben herhangi bir terör örgütüne üye değilim. Herhangi bir terör örgütüne finansal destek sağlama veya eleman temin etme faaliyetinde bulunmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı talep ediyorum."

 

Avukatı savundu

Sanığın savunması bitince söz alan avukatı Nihat Nalbantoğlu, "Sanığa FETÖ terör örgütü diye bir örgütü bilip bilmediği soruldu. Bilmediği şeklinde cevap verdi. Yeniden sorulmasını istiyoruz. '15 Temmuz'dan sonra böyle bir örgütün varlığını biliyor mu?' diye sorulsun." dedi.

Söz alan cumhuriyet savcısı, sanığa sorulan sorunun net olduğunu ve alınan cevabın net bir şekilde zapta geçtiğini ifade ederek, "FETÖ'yü tanımadığını söylemiştir. Tekrar sorulmasına gerek yoktur." dedi.

 

‘Ben çaycıyım’

Sanık M.A, cevap olarak, "Basından öğrendiğimiz kadarıyla FETÖ diye bir örgütten bahsediliyor. Benim böyle bir örgütle ilgim ve alakam yoktur." dedi. Diğer tutuksuz sanık E.A. da savunmasında SAGİAD'da temizlik ve çay işlerine baktığını kaydetti. SAGİAD üyesi olmadığını belirten sanık E.A, "Derneğe baskın yapıldıktan 1-1,5 ay sonra işten ayrıldım. İddianamede yurtdışı gezisi denmiş. Benim pasaportum dahi yoktur. Hayatım boyunca hiç yurtdışına çıkmadım. İl içindeki derneğin kahvaltılarına birkaç kez katıldım. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı talep ediyorum." diye konuştu.

 

Beraat istediler

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, beraatlarını talep etti.

Söz alan sanık avukatları, müvekkillerinin savunmalarına katıldıklarını, beyanlarını sanık savunmaları bitince vereceklerini kaydetti. Mahkeme heyeti, duruşmaya ara verdi. Aranın ardından devam eden mahkemede ise sanıklar kendilerini savunmayı sürdürdü.

 

‘SAGİAD’ta başkandım’

 

Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık A.H, 2013'te SAGİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildiğini, 2015 Aralık ayına kadar bu görevi resmi olarak sürdürdüğünü anlattı.

Hata yapmışız

"Özel belgede sahtecilik" suçundan yargılandığını belirten A.H, "20 Ekim 2014 tarihli 'Güncel konular ve personel alımı' başlıklı karar... Bu kararın altında benim imzam vardır. Biz karar alırken hata yapmışız, bundan dolayı da bazı kişilerin üstü kalemle çizilmiş. Görüldüğü üzere başında paraf vardır. Bunlardan 3 tanesinde benim parafım vardır. Dolayısıyla benim parafım olmayan çiziklerden haberim yoktur. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum." diye konuştu.

 

Yurt dışındaydım

Tutusuz sanık B.Ç. de savunmasında, "2015 yılındaki genel kurulda yönetim kurulu yedek üyeliğine seçilmişim diyorum çünkü genel kurula katılmadım. Gıyabımda beni seçmişler, bu tarih öncesinde ne yönetim kuruluna ne de denetim kuruluna seçilmiştim. O tarihlerde yurt dışındaydım. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum." ifadelerini kullandı.

 

Kabul etmiyorum

Tutuksuz sanık H.K. ise "Güncel konular ve personel alımı" başlıklı kararı hiç görmediğini, imzasının da olmadığını savundu.  H.K, 2015 yılındaki genel kurula katıldığını, isminin karşısındaki imzanın kendisine ait olduğunu belirterek, "Ancak ben kimsenin yerine imza atmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum." dedi. Diğer sanık ve avukatlarda suçlamaları kabul etmeyerek, beraat talebinde bulundular.

8 Haziran 2017 , Perşembe Bu haber toplam 714 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama