Günün Tarihi:22 Mayıs 2019
SON DAKİKA:

Her bütçeye uygun hurma tezgahlarda


On bir ayın sultanı ramazan gelmesiyle hurmalar evlere girdi. Her bütçeye her damak zevkine uygun hurmalar tezgahlar da ve manavlar da yer aldı.

Fiyatlar yüksek

Geçen yıllara oranla biraz daha pahalı olan hurma fiyatları vatandaşın cebini yaktı. Ama tadından mı yoksa şifa kaynağı olmasından mı bilinmez vatandaş hurma almaktan vazgeçmedi.  Müslüman alemi tarafından normal zamanlarda da tercih edilen hurma ramazan ayı ile birlikte daha fazla tercih edildi. Bu durum karşısında esnaf satışları arttı.

Cennet meyvesi

Hurma; Adem(a.s)’ın toprağının ardından yapıldığı ve insanla birebir, eşdeğer olduğu bilinen bir cennet meyvesi. Dişi hurma ağacı erkek hurma ağacını görmeden meyve vermezmiş diye bilinir ne kadar özel bir meyve. Vatandaşta Ramazanla birlikte hurmaya daha fazla rağbet etti. Her bütçeye uygun çeşit çeşit hurmalar içinden en çok tercih edilenler arasında Filistin hurması yer alırken peşinden İran hurması geldi. Kapalı pazardaki esnaflardan Mahmut Sulak,” Ramazan ayı ile satışlar şükür arttı.  Ama benim normal zamanda da taban müşterilerim olduğu için hurma satıyorum. Her bütçeye uygun hurmalar var. Ama vatandaş bütçeden ziyade damak zevkine göre hurma tercih ediyor” dedi.

Fiyatlar

Ramazan sofralarının en tatlı en vazgeçilmez hurma çeşitleri ; Acve (Peygamber) Hurması 80- 90 TL, Mebrum Hurması 25- 65 TL, Filistin Hurması 40-65 TL, Sugay Hurması 45 TL, Safabi,Berni Hurması 25- 40 TL, İran Hurması 12-14 TL, Hudri Hurması 35 TL, Çikolatalı Hurma 50 TL, Taze ve Yaş Hurma 20 Tl den tezgahlarda yerlerini aldı. 

11 Haziran 2017 , Pazar Bu haber toplam 671 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama