Günün Tarihi:23 Nisan 2018

 

 

Cankurtaranlar işbaşında!


Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Müdahale Şube Müdürlüğü’ne bağlı cankurtaran ekipleri, Karasu, Kocaali ve Kaynarca Karaboğaz sahillerinde göreve başladı.

19 Eylül’e kadar

Sezon startı İtfaiye Dairesi’nin Karasu Cankurtaran Merkezi’nde Daire Başkanı Ayhan Orhan Arancı, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, şube müdürleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı askerlerin katılımıyla verildi. Ekiplerin 19 Eylül Salı gününe kadar her gün 09.00-19.00 saatleri arasında vatandaşların can güvenliğini sağlamak için görevlerinin başında olacağını söyleyen İtfaiye Daire Başkanı Ayhan Orhan Arancı, bu sezonu can kaybı yaşanmadan geçirmek için sıkı bir şekilde çalışacaklarını ifade etti.

Güvenli Sahil Sakarya

Aldıkları önlemler neticesinde 2015 yılında hiçbir can kaybı yaşanmadan sezonu kapattıklarını hatırlatan Arancı, “O sezonda Karadeniz’e kıyısı olan 7 büyükşehir arasında birinci olduk. Bu başarımız Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın dikkatini çekti. ‘Güvenli Sahil Sakarya’ adında bir proje başlattılar. Bu proje geçtiğimiz yıl faaliyete geçti. Sahil Güvenlik Komutanlığı dergilerinde İtfaiyemizin başarılarının tanıtımını yaptı” dedi.

Bursa’dan ekip ödülü

Arancı, “Ayrıca bu yılda Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın Amasra biriminde görevli bir yarbay bizimle irtibata geçerek Bursa’da görev yapan 6 kişilik ekiplerini bizlere ödül olarak, Sakarya’da konuşlandırmak istediklerini söylediler. Bu şekilde İtfaiyemizin başarısına başarı katıp can kayıplarını tamamen sıfırlamak istiyorlar” diye konuştu.

Can güvenliği için

Arancı, “Bölge Büyükşehir Belediyemizin sorumluluk alanına girdiğinden itibaren gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde vatandaşlarımız denize güvenle girebiliyorlar. Sahillerimizde mavi bayrak dalgalanıyor. Bu yılda vatandaşlarımızın can güvenliği için hazırız. Toplam 46 personelimiz Karasu, Kocaali ve Kaynarca Karaboğaz sahillerinde görev yapacaklar” dedi.

 

Sahil boyunca

Arancı, “Müdahale gücümüze katkı sunacak kurtarma faaliyetleri için özel olarak hazırlanmış 7 jetski ve 1 Zodyak botumuz bulunuyor. Tüm Karadeniz sahil şeridimiz boyunca toplam 26 tane cankurtaran güvenlik kulemiz var. Bizler ‘Güvenli Sahil Sakarya’ imajını sonuna kadar sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Turistler için önemli

Daha önce cankurtaran faaliyetlerini kendilerinin yürüttüğünü belirten Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, “Büyükşehir Belediyemizin sorumluluk alanının genişlemesinden sonra bu faaliyetleri İtfaiye Dairesi Başkanlığı yürütmeye başladı. Cankurtaranlarımız yıllardır burada. Her yıl 20-25 tane can kaybı yaşanırken; cankurtaranlar göreve başladıktan sonra şu anda neredeyse sıfırlanmış durumda. Can kaybı oranı yüzde bir bile değil. Tabiki bu ilçemize tatil için gelen turistlerimiz için çok önemli. Bizler sahillerimizde denize girecek tüm vatandaşlarımızdan cankurtaranların sözlerine uymalarını tavsiye ediyoruz” dedi. 

11 Haziran 2017 , Pazar Bu haber toplam 387 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ