Günün Tarihi:23 Mayıs 2018

 

 

109 yıllık yolculuk başladı


Hendek ilçesindeki köylülerin, okulların tatil olmasının ardından 109 yıllık geleneksel göç yolculuğu başladı.

Ramazan zorluyor

Dikmen Mahallesi sakinleri, havaların ısınmasıyla göç hazırlıkları yaptı. Kadınlar, günler öncesinden yöresel kıyafetlerini temizleyip ütülerken, erkekler de koyun ve keçileri yıkayıp boyadı, inekleri örme şeritlerle süsledi. Okulların tatil olmasının ardından hep birlikte yaylaya göç eden köylüler, yaklaşık 10 kilometrelik yolu yüzlerce hayvanla katediyor.

Göçün bu yıl ramazana denk gelmesiyle zorlanan köylüler, yaylaya geldiğinde meydanda toplanıp bir süre halay çekip eğleniyor.

Göç etmeden

Dikmen Mahalle Muhtarı Menderes Ayvaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahalle sakinlerinin geleneklerini devam ettirmek adına bu yıl 109'uncu yayla göçünü başlattıklarını söyledi. Atalarından kalan anıyı yaşatmaya çalıştıklarını belirten Ayvaz, "Mahalle sakinlerimiz yaylaya göç etmeden bir hafta önce hayvanlarını yıkar, temizler, yünlerini keser, boyar ve süsler. Köyümüzün aşağısında toplanır ve sonra hep beraber toplu olarak yaylaya göç ederiz" dedi.

Şenlik ertelendi

Menderes Ayvaz, göçün her yıl haziran ayında başladığını anımsatarak, yaylada kar yağışı daha erken başladığı için ekim sonlarına doğru yayladan döndüklerini kaydetti.

Dikmen Yaylası'nda 233 hane bulunduğunu anlatan Ayvaz, "Yaylamızın rakımı bin 725 metre ve Sakarya'nın en yüksek bölgesi. Yaylaya göç edildiği zaman Yayla Şenliği de yapardık fakat ramazan dolayısıyla şenliğimizi 1-2 Temmuz'a erteledik. Şenliğe herkesi bekliyoruz. Yöresel kıyafetlerini giyen vatandaşlarımız şenliğimizde buluşuyor. Yöresel sanatçılarımızı davet ediyoruz. Yaylanın meydanına yöresel yiyecek, giyecek satış alanları kuruluyor. Şenliğimiz panayır havasında geçiyor." şeklinde konuştu. 

13 Haziran 2017 , Salı Bu haber toplam 412 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ