Akyazı Atatürk’te gurur14 Haziran 2017, Çarşamba

 

Ödül töreni

Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı, Belediye Başkanı Hasan Akcan, Türk Eğitim Vakfı ve Zahide Zehra Garing Vakfı yetkililerinin de bulunduğu ödül töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Maşının söylenmesi ile başladı. Ana sınıfı öğrencilerinin müzikli gösterisinin ardından  Kaymakam Kalaylı ve Belediye Başkanı Akcan yaptıkları kısa konuşmalarda, Türk Eğitim Vakfı ve Zahide Zehra Garing Vakfının  Atatürk İlk ve Ortaokuluna verdikleri eğitim desteği nedeniyle  Vakıf temsilcilerine teşekkür ettiler.

 

Başarılı işbirliği

Belediye Başkanı Akcan’ın konuşmasını müteakip Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi ve Zahide Zehra Garing Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş söz alarak, “Bu okul çok başarılı bir işbirliğinin ürünüdür. Bir tarafta Türk Eğitim Vakfı, bir tarafta kendini tamamen eğitime adamış Zahide Zehra Garing Vakfı, diğer tarata da Milli Eğitim Bakanlığı. Bu okul bu üç kurumun işbirliği ile ortaya çıktı. Türk Eğitim Vakfı 50 yıldan beri Türk gençlerine okuma imkanı ve fırsat eşitliği sağlamaktadır. Bu güne kadar yurt içinde 200 bini aşkın öğrenciye burs vermiştir. Yurt dışında da 2 bin öğrencye yüksek Lisans ve  doktora yapma fırsatı vermiştir” dedi.

 

Her yıl 20 öğrenci

Zahide Zehra Garing Vakfı hakkında da bilgi veren Prof. Tekbaş, “Bir Danimarkalı ile evli olan bu Türk kızı çocuklarını trafik kazasında kaybedince, kendi adıyla anılan bu vakfı kurmuş ve kendini tamamen eğitime adamıştır. Biz Türk Eğitim Vakfı olarak, onlar adına Türkiye’nin çeşitli yerlerinde okullar yaptırıyoruz. Atatürk Okulu’da bunlardan biri. Biz bu okullara her türlü araç gereç desteği vererek, eğitim öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesine katkı sağlıyoruz. Ayrıca her yıl 20 civarında başarılı öğrenciyi eğitim bilgi ve görgülerini artırmak için öğretmenleri ile birlikte Danimarka’ya gönderiyoruz” dedi.   

 

3 öğrenciye söz

Tekbaş, “Bu gün size bir de müjdeli bir  haberim var. Bu yıldan itibaren Garing Vakfı Atatürk Okulu’ndan mezun olan 3 öğrenciyi başarılı olmak kaydı ile eğitimleri boyunca destek vererek burs verecektir. Hatta üniversite sonrası doktora ve mastır yapmak isterlerse  vakfımız desteğini sürdürecektir. Aradığımız kriter ihtiyaç sahibi olmak ve başarılı olmak” dedi.  Program Sıla Yıldız, Rümeysa Kaleli ve Yeliz Sağlam Müzik Öğretmeni Sedat Karaçay’ın sazı eşliğinde birer türkü okudular.

 

Başarı belgeleri

Son sınıf öğrencilerinin ‘8’ler çıldırıyor’ adlı oyunlarından sonra da bu yıl Danimarka’ya gidecek olan 7. Sınıf öğrencileri Abdülsamet Kır, Rabia Sayılı, Yağız Yılmaz Uysal, Ülkü  Senay Düzcan, Enes Yavuz Yılmaz, Duygu Düzenli, Emine Yaren Yazıcı ve Yasin Karagöz adlı öğrenciler  tanıtılarak  başarı belgeleri verildi. Sınıflarında dereceye giren öğrenciler Kaymakam Ömer Kalaylı, Belediye Başkanı Hasan Akcan ve Vakıf yöneticilerinin elinden başarı belgelerini aldılar.

 

Programın sonunda da vakıf yöneticilerine birer teşekkür plaketi verildi.

Sınıflarında ilk üç dereceyi paylaşan öğrenciler Şunlar:

4. Sınıflar : 1nci Sudenaz Yalçın, 2nci Uğur Akkoç  3ncü Mert Ali Temizalay

5.Sınıflar: 1nci Ahsen Sayılı, 2nci Ebubekir Gümüş, 3ncü Emircan Boğaz.

6.Sınıflar: 1nci Mehmet Emin Düzcan, 2nci Eslemsu Boğaz, 3ncü Ahmet Kaan Boztepe

7. Sınıflar : 1nci Fatma Betül Önal, 2nci Melisa Tan, 3ncü Yasemin Sayılı

8. Sınıflar : 1nci Enes Keskin,  2nci Helin İnan 3ncü Tufan Çelik.

Bu haber toplam 940 defa okundu.

Resim Galerisi