Günün Tarihi:19 Nisan 2018

 

 

Savaşın masum kalpleri-9


Geleceği şekillendiren kahramanlar

Şehrimizdeki

mülteci

çocuklar

vatan sevgisini

öğreniyor

 

Suriyelilerin en yoğun yaşadığı 23 İl’den biri olan Sakarya’da uygulanan PICTES projesi masum gözlerin dili, sessiz feryatların sesi oldu. Karaman Geçici Eğitim Merkezi ve il genelinde okullarda verilen eğitimler ile topluma entegre olan çocuklar bir taraftan eğitim alıyor, bir taraftan savaş travmasını atmaya çalışıyor.

 

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonlarının Desteklenmesi Projesi  (PICTES) kapsamında 74 Türkçe öğreticisi, bir Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen ile çeşitli sebeplerle eğitim hayatından uzak kalmış öğrencilere verilen eğitim nasıl veriliyor. Öğretmenler ne hissediyor, çocuklar ne anlatıyor. Savaşın masum kalplerine dokunan öğretmenler geleceği kurtarmak adına her türlü mücadeleyi veriyorlar. Onlar aslında Suriyeli çocukların da kahramanları. İlimizde hangi okulda, kaç Suriyeli öğrenci var. Çocukların masum zihinlerinde kalan savaşı izleri bize ne mesajlar veriyor. Hepsi ilgiyle okuyacağınız bu yazı dizisinde…

 

Proje Koordinatörleri:

Ali AKILLI

Oğuzhan ÖZKAN

Hazırlayan

Ekrem ÜRDÜÇ

 

Türkçe Öğrenmenin Verdiği Mutluluk

Türkçe Öğreticisi Emine Gültekin, Türkçe öğrenmenin verdiği mutluluğu kısa şöyle anlatıyor, “Öğrencimin evine ziyarete gittiğimde annesi Türkiye’ye geldiklerinde yaşadıkları zorlukları anlattı. Bunlardan ilki gündelik hayatlarını idame ettirecek kadar bile Türkçe bilmemeleri oldu. Öğrencimin babası çalıştığı için Türkçeyi öğrenmiş, annesi genellikle evde olduğu için Türkçeyi yeterli derecede öğrenememişti. Nihayetinde çocukların okula başlaması ve Türkçe eğitimi almaya başlamalarından sonra onların da Türkçeleri gelişmeye başlamıştı. Okulda, arkadaşları ve öğretmenleri ile sürekli Türkçe konuşuyor, Suriyeli Öğrencilerin Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu Projesi kapsamında da okul saatlerinin dışında Türkçe eğitimi alıyorlardı. Bu şekilde Türkçeyi güzel bir şekilde öğrenmeye başladılar. Anneleri Türkçe bilmediği için çarşıya ya da herhangi bir yere giderken yalnız gidemiyor, o gün bir yere gidecekse de öğrencim okula gelmiyor, annesine yardımcı olmak için onunla birlikte gidiyorlardı. Biz de öğrencilerim ile birlikte plan yaparak anneye de Türkçe öğretmeye başladık. Onlar da okulda öğrendikleri her şeyi eve gidip anneleriyle birlikte çalışmaya başladılar. Ziyarette bulunduğum sırada çocukların Türkçeyi bu kadar kısa sürede öğrenerek, kendisine de öğrettikleri için bize minnet duyduğunu ifade etti. Artık çocuklar olmadan da istediği yere gidip, insanlarla kolayca anlaşmanın mutluluğunun tarif edilemez olduğunu dile getirerek bizlere çok teşekkür etti.

 

Doğum Günü Sürprizi

Türkçe Öğreticisi Özlem Altun, kendisi için hazırlanan küçük doğum günü sürprizini kaleme alarak unutamayacağı anılar arasına eklediği o yazısı, “Bir gün yine derse girmek üzere sınıfıma doğru ilerliyordum. Sınıfın kapısında öğleden sonra derslerime katılan üç öğrencim bekliyordu. Onları görünce şaşırdım. Yanlarına yaklaştım. Heyecanlı, telaşlı bir halleri vardı.”Öğretmenim lütfen aşağı in, biz seni çağıracak, sen sonra gelecek.” dediler. O sevimli hallerini görmenizi isterdim. Sürpriz yaptıklarını anladım ve bozmamak için dediklerini yaptım. Öğretmenler odasında biraz bekledim. Bir süre sonra  Yousef geldi ve  “Öğretmenim haydi gel” diye seslendi bana. Birlikte sınıfa geçtik. Perdeleri kapatmışlar, ortamı ellerinden geldiğince güzelleştirmeye çalışmışlar benim miniklerim. Tahtadaki “Dünya’nın en güzel öğretmeni” yazısı dikkatimi çekti önce. Masada meyve suları, gofretler ve ortada tepsinin içinde süslenmiş çok güzel bir kek vardı. Ama bir an düşündüm bu sürpriz neden olabilirdi ki? Tabii..Öğrencilerimle hangi tarihlerde doğduğumuzu konuşmuştuk ve bana da sormuşlardı doğum günümü. En önemlisi bunu unutmamışlar ve beni mutlu etmek istemişlerdi. Öğrencilerimden birinin annesi kek yapmış, kendi aralarında para toplayıp meyve suyu, gofret almışlar. Karışık duygular yaşıyordum. Mahcup olmuştum bu kadar büyük sevgi karşında. Yaşadığım en içten, en özel doğum günü oldu benim için. Yaşadıkları zor şartlara rağmen tüm imkanlarını kullanıp bunları yapmaları çok değerli. Masum kalpli bu çocuklar bir kez daha “iyi ki bu görevi yerine getiriyorum ve size öğretmenlik yapıyorum” dedirtmişlerdi bana.”

 

‘Suriye halkı Recep Tayyip

Erdoğan'ı unutmayacaktır’

Karaman Geçici Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Heba Kara Ali, Suriyeli’lerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğann’ı asla unutmayacaklarını ve verilen umutlar ile yeniden hayata bağlandıklarını yazdı. İşte o yazı, “Öncelikle bu projeyi hayata geçirmeye yardım eden herkese teşekkür ederiz. Sakarya'da yaşayan Suriyeli ailelerin böyle bir okula çok ihtiyaçları vardı. Bu merkez, bizim çocuklara sahip çıktı ve savaşta kaybettikleri eğitim hakların onlara yeniden kazandırdı. Karaman Geçici Eğitim Merkezi bizim için sıradan bir okul değildir. Çocuklarımızı savaşın karanlık ortamından çıkarıp, onlara umut oldu. Burada çocuklarımız normal hayatlarına kavuştular. Burada hayata yeniden tutunan çocuklarımız, gerekli eğitimi aldıktan sonra ileride yeni Suriye'yi inşa edecekler. Karaman Geçici Eğitim Merkezi çocuklarımıza sadece eğitim vermiyor. Aynı zamanda yaşadıkları Türk toplumuna uyum sağlamaları için destek de oluyor. Burada birlikte çalıştığımız öğretmen arkadaşlarımızla çocuklarımız için elimizden geleni yapıyoruz. Buradaki çocuklarımızın başarısı bizi çok mutlu edecektir. Bize ve çocuklarımıza kucak açıp, destek olan herkese çok teşekkür ederiz. Suriye halkı Recep Tayyip Erdoğan'ı unutmayacaktır. Allah kimseyi vatansız bırakmasın.”

(Devam edecek)

19 Haziran 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 465 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ