Günün Tarihi:24 Haziran 2018

 

 

Ayakkabıcılar çarşısı sessiz


Adapazarı merkezde yıllardır hizmet veren küçük dükkânların bulunduğu uzun çarşı yanındaki ayakkabıcılar çarşısı esnafı tadilatlardan etkilendi. Uzan zamandır süren uzun çarşı tadilatı bitmek bilmedi. Bayramdan sonrada ayakkabıcılar çarşısını yenileneceği

Vazgeçmedik

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yıla yakındır sürdürdüğü Uzun Çarşı Restorasyon Projesi küçük esnafı kötü yönde etkiledi. Ayakkabıcılar çarşısı esnafı çocukluktan beri orada olduklarını, çıraklık dönemlerini bile o çarşıda geçtiğini, tarihi bir yer olduğunu, insanların buraya sahip çıkması gerektiğini ama yıllardır bu bitmek bilmeyen tadilatlar yüzünden sıkıntılar yaşadıklarını iletti. Sadece tadilatların değil bu Alış Veriş Merkezleri(AVM)’nin de onları kötü etkilediğini ama asla bu durum karşısında severek yaptıkları işten vazgeçmediklerini söylediler.

Eskisi gibi değil

Ayakkabıcılar çarşısı esnaflarından Arnavut Halil Sarp, “ 1962 de geldim bu çarşıya, 12 yaşımda ayakkabıcılığa başladım tam olarak ben bu işi 55 yıldır yapıyorum. Eskiden en geçerli meslek buydu o yüzden bunu seçtik. Ama mesleğimi seviyorum. Dünyaya bir daha gelsem yine bu işi yapardım. Ayakkabıcı olarak ta yine bu çarşıyı tercih ederdim. Şükür satışlar iyi bize uzun çarşının faydası yok ayakkabıcılar çarşısı bizim yerimiz. Veresiyeciler bize gelir, nakit alanlar büyük mağazalara gidiyor. Artık eski adet ve görenekler yok” dedi.

Satışlar kötü

Emekli eski ayakkabıcı esnafı Sinan Pekçetin, “35 senedir bu işin içerisindeyim. Bizde dede mesleğidir, ben onların yanında başladım bu işe ve yıllardır da yaptım. Uzun çarşının tamirinden dolayı müşteri gelmez oldu, sezonda ölü geçti,  bayramdan sona ayakkabıcılar çarşısında yenileyeceklermiş iyi güzel ama satışlar iyice düşecek. AVM göre bizim ayakkabılar daha kaliteli, ekonomik ve bol çeşitli. Zaten marka düşkünü olmayanlar bizi tercih ediyor. Bu arada arka sokaklarda olmak da bizi kötü etkiliyor ama yine de hep ayakkabıcılar çarşısında iş yaptım çocuklumda burada geçti yine burayı tercih ederdim” diye ifade etti.

İlk göz ağrısı

Ayakkabıcılar çarşısı esnafı ayakkabıcılık mesleğini ilk göz ağrısı olarak görüyorken, bu çarşıyı alışveriş mağazaları öldüremez bunun için sahip çıkmalıyız, burası bizim tarihimiz, çocukluğumuz, ‘bu çarşıda doğduk, burada öleceğiz’  diye söylediler.

19 Haziran 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 566 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ