Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

Bin yataklı hastane Alandüzü’ne


AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, bin yataklı hastanenin yapılması için yeni bir yerin ön plana çıktığını belirterek, “ Evrenköy ile Alandüzü arasındaki 400 dönümlük orman arazisi teklif edildi. Sağlık Bakanlığı’nın da onayladığı alanın alı

‘Süreç sıfırlanıyor’

AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi ve Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün Sakarya’ya yapılması arsa arayışları süren bin yataklı hastane konusunda açıklamalarda bulundu. Hastanenin yapılması için arsa arayışlarının sürdüğünü ifade eden Üstün, “Ama kim nerede bir arsa işaret etse ona karşı bir takım itirazlar yükseliyor ve yeni yerler öneriliyor. Böyle olunca da süreçler sıfırdan ele alınıyor” dedi.

Orman arazisi

Hastane için yeni bir yer de önerildiğini ifade eden Ayhan Sefer Üstün, “Doğrusu önerilen yer benimde aklıma yattı.  Burası Evrenköy ile Alandüzü arasında bir orman alanı. Orman kanununa koyduğumuz bir madde ile orman alanlarının hastane yapımı için tahsis edilebileceği hükmünü getirmiştik. Bundan istifade ile bir tepecik halinde duran ormana ait olan bu araziyi şuan da inşallah Sağlık Bakanlığımıza kazandırmak üzereyiz” şeklinde konuştu.

400 dönüm

Üstün, “Yaklaşık 400 dönüm civarında bir alan, tam da istenildiği gibi geniş bir alan. Sonraki aşamalarda da genişletilebilme imkânı olan, başka tesisler yapabileceğimiz bir alan olarak ortaya çıkıyor. Ve yine Korucuk’taki hastanemize de yakın bir alan olarak düşünüldüğünde her iki hastanenin koordineli çalışma kabiliyeti de ortaya çıkacak. Bu bakımdan Sağlık Bakanlığımızda burasını biraz daha önceledi, doğrusu bizde sonradan evet burası niye olmasın diye düşündük. Ayrıca otobanlara ve ulaşım alanlarına da son derece yakın ve şehrinde gelişim akışının üzerinde. Böyle olunca sanki bu arazi daha kabul edilebilir gibi geldi” ifadelerini kullandı. 

‘Kararı bakanlık verecek’

Ayhan Sefer Üstün, “Bunun üzerinde şuan için bir çalışma yürütülüyor, şuan için Orman ve Sağlık Bakanlıklarımız üzerinde çalışıyor. Evet, tamam derlerse artık inşallah oraya yapılır. Biz burada sadece öneren kişileriz, yani bizim bu konuda karar verme durumumuz yok. Kararı bakanlıklar veriyor. Bu hastane Sakarya’mıza kazandırılacaktır ama belki şuan da olduğu gibi gecikebilir. Sakarya’mız baktığımız zaman arsa zengini bir şehir değil, bunun sebepleri arazimiz olmadığından değil arazimiz var ama bu arazilerimiz tarım alanlarına tahsisli veya orman alanlarına tahsisli. İlimizin yüzde 45 i orman geri kalanının önemli bir kısmı tarım alanı, geri kalanlar da vatandaşların elinde. Baktığınız zaman çokta alternatif yok Sakarya’da” dedi.

‘Mesafe kat edilecek’

Hastane için yer sorununun çözülmesi ile birlikte Sakarya’nın çok sağlıklı, geniş, büyük bir hastaneye kavuşmuş olacağını belirten Üstün, “ Zaten ilçelerimizde de fazla hastane yapmışız, arkaya dönüp baktığımızda ilçelerimizde geniş geniş hastaneler yapılmış. O bakımdan ilçelerimizin bu çerçevede eksiği yok fazlası var. Şimdi merkeze de böyle büyük, geniş bir hastane yaptığınız da inşallah sağlıkta çok önemli bir mesafe alacağımızı ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

‘Fonksiyonel yapı’

Üstün, “Sakarya da kamu yatırımları tüm hızıyla devam ediyor, stadın eli kulağında. Görseliyle, kullanışlılığıyla, ulaşımıyla çok fonksiyonel bir yapı olacak. Görseli gerçekten çok güzel, Sakarya’mıza yakışan bir yapı oldu. Bunun dışında liman faaliyete geçti, yeni organize çalışmaları var. Gün geçmesin ki Büyükşehir’imizin bir yatırım müjdesi olamasın, dolayısıyla şehrimiz emin adımlarla, sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

‘Şehrin sosyolojisi’

Ayhan Sefer Üstün, “ Zaman zaman vatandaşlar görüştüğümüzde biz aslında muslukları kontrollü açıyoruz diyoruz. Tam olarak açsak belki şehrimize içerden, dışardan daha çok göçmen gelebilir. Ama biz şehrin sosyolojisini de bozmadan ve tarım alanlarına, çevresine zarar vermeden çok dikkatli bir çalışma ve planlama ile bu işleri yapıyoruz. Aksi takdirde dikkat etmezsek bir Gebze, Dilovası olma durumu ile karşı karşıya kalabiliriz ki böylesine bir kalkınmayı biz istemiyoruz” dedi.

‘Planlı büyüme ile’

Çocukların yaşayabileceği bir Sakarya bırakmak istediklerini ifade eden Ayhan Sefer Üstün, “  Bunu da adım adım, sabırla gerçekleştiriyoruz. Böyle bir şehirde yaşamanın kıymetini biliyoruz ve bu ilin fiziksel yapısının, jeopolitiğini değişmemesi için düzenli bire şekilde kalkınması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Belki insanlar içerinde yaşarken kıymetini bilmiyorlar ama azıcık dışarıya gittiklerinde Sakarya’mızın ne kadar kıymetli bir il olduğunu görüyorlar. Sakarya’mızda son derece planlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Dışarıda insanlar bizim bu yaşamımızdan gıpta ediyorlar, bu yapıyı inşallah biz devam ettireceğiz” dedi.

10 Temmuz 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 2086 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama