Günün Tarihi:19 Şubat 2019

Akyazı’nın demokrasi bekçileri


Akyazı Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında 11-15 Temmuz tarihleri arasında Mili İrade ve Demokrasi Meydanında gerçekleşecek nöbetlerin ilkini vatandaşın yoğun katılımıyla gerçekleştirdi.

İlk nöbet

Her gece saat 21.00 den sabah saat 05.30’a kadar tutulacak olan nöbetlerin ilkine vatandaş yoğun bir katılım sağladı.  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü anma etkinliklerine Sakarya Milletvekili Prof.Dr. Mustafa İsen, Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Akyazı Askerlik Şubesi Başkanı ve Garnizon Komutanı Çağatay Ergü, Akyazı İlçe Jandarma komutanı Mustafa Hekimoğlu, 15 Temmuz Gazisi Serkan Sağlam, Akyazı İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir, Akyazı ilçe Müftüsü İzzet Şener, Akyazı Ziraat Odası Başkanı Şener Bayraktar, Cumhuriyet Savcısı Bahadır Altan Bayındır, Akyazı Muhtarlar Derneği Başkanı Bekir Durmuş, Gazi Süleyman paşa Camii Emekli İmam hatibi Hüseyin Harputoğlu, Sivil toplum kuruluşları, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur’an tilaveti

Akşam namazı sonrasında başlatılan video gösterimleri yatsı namazına kadar devam etti. Yatsı namazı sonrasında Kuranı- Kerim tilavetleri ile başlayan programda ilk olarak Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından tüm şehitlerimiz için dualar edildi. Açılışta ilk olarak Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı ve Sakarya Milletvekili Mustafa İsen selamlama konuşması yaptılar.

Alçakları def etti

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan “Bir yıl geçmesine rağmen Akyazılılar geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda bu meydanı doldurdu. İlk olarak tüm Şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz kalkışması bu ülkeye yapılmış en büyük ihanetlerden biri oldu. Ama bu ülkenin kahraman evlatları da büyük bir cesaret örneği göstererek tüm alçakları def etti. Allaha sonsuz şükürler olsun ki başımızda Dünyanın lideri olacak bir Cumhurbaşkanımız var Halkımız onun çağrısı ile direndi dirildi. Bu bir diriliştir. Birlik ve beraberliğin sesidir 15 Temmuz. Asla unutmayalım, unutturmayalım” dedi.

Darbe yaşatmasın

Kaymakam Ömer Kalaylı “ 15 Temmuz denilince aklıma koynumuzdaki beslediğimiz yılanların ihaneti geliyor. Milletimizin uyanışıdır. Rabbim bir daha bize darbe yaşatmasın. Birlik ve beraberlik ruhumuz daim olsun. Bu akşam meydanları dolduran tüm halkımıza teşekkür ediyorum. 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

Büyümeden bitti

Son olarak selamlama konuşan AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen”  15 Temmuz hain darbe gecesinde sokaklara dökülüp bu vatanı kurtarmak isteyen halkımızın dik duruşuyla darbe girişimi büyümeden bitti. Biz 15 Temmuz’da tüm dünyaya demokrasi ve birlik beraberlik dersi verdik. Bu geceye katılım gösteren vatandaşlarım sizlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz Şehitlerimiz rahmetle anıyorum” dedi.

Duygulu anlar

Selamlama konuşmalarının ardından Eyüp Genç Lisesi tarafından hazırlanan Piyes oyunun gösterimi yapıldı. 15 Temmuz ile ilgili şiirleri de seslendiren Eyüp Genç Lisesi öğrencileri izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Anı defteri

Akyazı Belediyesi tarafından ileri ki yıllarda bir anı ve bir hatıra olması için düşünülen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü anma etkinlikleri hatıra fotoğrafı platformu yanına anı defteri de konuldu. Anı defterine Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan başta olmak üzere tüm protokol üyeleri ve vatandaşlar duygu ve düşüncelerini yazdılar.

Nöbet hatırası

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü anma etkinlikleri hatıra fotoğrafı platformu üzerinde yüzlerce vatandaş demokrasi nöbeti hatırası olması amacıyla fotoğraf çekildiler. Programda son olarak Akyazı Belediyesi Mehteran ekibi sahne aldı. Mehteran gösterisini dinleyen Akyazılılar, Osmanlının zamanından bu güne gelen o muhteşem marşları dinleyerek mest oldular. Mehteran gösteriminin ardından sabah namazına kadar çeşitli 15 Temmuz videoları gösterildi. Sabah ezanının okunması ile birlikte nöbete katılan tüm Akyazılılara, belediye tarafından sıcak çorba ikramı yapıldı. 

14 Temmuz 2017 , Cuma Bu haber toplam 504 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın