Günün Tarihi:18 Mart 2019

Vali Balkanlıoğlu; ‘Asla yıkılmayacağız’


Demokrasi nöbetinin üçüncü gününde gerçekleştirilen etkinliklerde konuşan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Biz bu işgalden kurtulduk. Sağcısı solcusu o akşam birlik oldu. Bütün partililer bir aradaydı. Milletimiz kenetlendi. Demek ki zor durumda kalındığında bir

Nöbetin üçüncü günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Demokrasi Meydanında etkinlik düzenlendi. Demokrasi nöbetinin üçüncü gününde gerçekleştirilen etkinliklere Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, STK temsilcileri, oda başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Türk bayrakları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının gösterisiyle başlayan ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları üyeleri tarafından, Hakkari’nin Çukurca İlçesi’ndeki terör saldırısında şehit olan Jandarma Çavuş Birol Elmas’ın annesi Müzeyyen Elmas ile 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimi sırasında İstanbul'da şehit olan polis memuru Serdar Gökbayrak'ın yakını Yusuf Dayan'dan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teslim edilmek üzere Türk bayrakları alındı.

Dikkatli olmalıyız

Daha sonra kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, burada yaptığı konuşmada, FETÖ'nün darbe girişiminden bu yana geçen sürecin kendilerine çok şey öğrettiğini söyledi. Bu süreçte, kendilerini kolaylıkla belirleyemedikleri, içlerine sızmış hainleri yakından tanıdıklarını anlatan Toçoğlu, "Çok dikkatli olmamız gerekiyor. Çünkü nerede ne zaman hangi kisveyle karşımıza çıkacakları belli değildi. Müslüman mı başka bir şey mi, solcu mu sağcı mı, dinli mi dinsiz mi her kılığa giren bu yaratıklar, bu süreçte onlara karşı çok daha dikkatli olmamızı bize öğretti. Bu süreç bizlere dostumuzu düşmanımızı tanımayı öğretti, daha yakından öğrenmiş olduk” dedi.

Dim dik ayaktayız

Toçoğlu, “ Gördük ki dost bildiğimiz birçok ülke bu hainleri kucaklarında besleyip yurdumuza salmışlar, bunları gizli açık bir şekilde desteklemişler. Bu süreç bize bunu da öğretti. O gün olduğu gibi bugün de o alçaklara karşı dimdik ayakta olduğumuzu, uyanık olduğumuzu bir kez daha beraberce göstermiş olduk, göstermeye de devam edeceğiz inşallah" şeklinde konuştu.

Fırsat kolluyorlar

FETÖ mensuplarının vazgeçmediğine işaret eden Toçoğlu,"Bunlar fırsat kolluyorlar, onun için çok dikkatli olmamız lazım. Bu hainlerde bir nedamet, bir pişmanlık emaresi yok. Allah korusun en küçük bir fırsat yakaladıklarında bu millete, bu milletin temsilcilerine, bu milletin insanına her türlü kötülüğü yapacak tıynette insanlar. Bu meydanlara boşuna toplanmıyoruz. O günleri unutmamak, memleketimizi bölmek, insanımızı katletmek, seçtiğimiz insanları ortadan kaldırmak için gayret sarf eden bu insanlara karşı dimdik ayakta olduğumuzu, dün olduğu gibi bugün de yarın da fırsat vermeyeceğimizi hep beraber göstermeliyiz inşallah” dedi.

Tarih yazıldı

AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç ise, “ Bu meydanda bir yıl evvel tüm Sakaryalılar silahların karşısında durarak buradaydılar. Her siyasi partiden insan vardı burada ve tek amaç vatandı. Sakarya’mız üzerine düşeni en iyi şekilde yerine getirdi. 15 Temmuz’da birileri tarih yazdı birileri ise tarih oldu. Tarih yazan insanlar bu meydanda tarih yazmaya devam ediyorlar. Size ne kadar dua etsek ne kadar hizmet etsek azdır. Bu topraklara karşı bizim insanımızın sevgisi çok büyük. Bu millet olduğu sürece Allah’ın izni ile sırtımız yere gelmez” şeklinde konuştu.

Kara bir leke

KADEM adına konuşan Münevver Duran, “Türk siyasi hayatında kara birer leke olarak hatırladığımız darbe dönemlerinin ardından bugün tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet diyerek demokratik yollarla seçilmiş bir hükümeti düşürmeye çalışanlara cevabı halkımız vermiştir. Günlerce demokrasi nöbeti tutan bir toplumu hiçbir güç durduramaz. Kadınlarımız çoluğu ve çocuğuyla meydanlarda memleketine sahip çıkmış, kararlılığını bütün dünyaya göstermiştir. Kadınlarımız geleceğimizi aydınlatan, sorumlu, inançlı duruşuyla, yüce milletimizin iradesine sahip çıkmıştır. Milletimiz kazanmıştır. İnsanımız bu darbe girişiminde tercihini demokrasi ve özgürlükten yana kullanarak darbeye karşı tek vücut olmuştur” dedi.

Cesur duruş

Muhtarlar olarak 15 Temmuz’da meydanlarda olduklarını söyleyen Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, “Siz Sakaryalı hemşehrilerimiz sağduyu ile cesurca bir duruş ile darbecilere en büyük dersi verdiniz. Biz muhtarlar Türk bayrağının dalgalandığı en ücra noktada hem devletimizin, hem vatandaşlarımızın temsilcisiyiz. Yani devlet ve millet arasında köprü olan tek kurumuz. Demokrasinin mihenk taşıyız. Bu bağlamda vatanımıza, milletimize, demokrasimize canımız pahasına sahip çıkmak en kutsal görevimizdir” dedi.

Def edildi

Erdem, “ Bu darbe girişimi ülkemize, milletimize, devletimize ve şanlı ordumuza yapılmıştır. Türkiye’de valilik bazında işgale uğrayan tek il Sakarya’dır. Bu hainler hep beraber sizler sayesinde def edilmiştir. Bizler şu anda devletin hangi kademesinde olursa olsun tüm hainlerin tespit edilerek en ağır cezayla yargılanmalarını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Tek vücut

MÜSİAD Şube Başkanı Yaşar Coşkun, “Biz 600 sene cihana hükmetmiş bir imparatorluğun evlatlarıyız. İlle de bağımsızlığım ille de ceddim demiş bir neslin torunlarıyız. Zulmün karşısında tek vücut olmuş bir milletiz. Biz birlik olunca Allah’ın izniyle bu topraklar için bir daha İstiklal Marşı yazılmayacaktır. Milletimizi ve vatanımızı hedef alan bizi birbirimize düşürmeye çalışan hainlere fırsat vermedik” dedi.

Osmanlı torunuyuz

15 Temmuz’da Türk milletinin ne olduğunu dünyaya tekrar gösterdiğini ifade eden TÜMSİAD Sakarya Şube Başkanı Ahmet Ölmez, “İş adamları olarak değişik dünya ülkelerine gidiyoruz. Bir süre önce ziyaretime uzun yıllardır New York’da çalışan ve yaşayan bir misafir geldi. ‘Amerika’dan 15 Temmuz nasıl görünüyordu?’ dedim. ‘Dünya insanları 15 Temmuz’u idrak edemezler. Bu sadece Osmanlı torunlarına layık olan bir şeydir’ dedi. Osmanlı torunu olduğumuzu unutmamamız lazım. Dünya lideri olmamız hayal değil” ifadelerini kullandı.

Meydanı özlemişiz

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ise, “15 Temmuz’un üzerinden 1 yıl geçti. Bu meydana çıktığımız ilk dakikalarda 10 kişi vardı. Yarım saat içinde 10 binler bu meydanı doldurdu. Belki daha Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız televizyona çıkıp talimat vermemişti. Sakarya’nın farkı bu. Sağına soluna bakmadan ben buradayım diyen insanların memleketi Sakarya. 1 yıl geçti sizleri, meydanları çok özlemişiz. Sizlerle tekrar buluştuğumuz için Allah’a hamd ediyorum” dedi.

Hesap veriyorlar

Üstün, “ O hain darbeciler şu manzaranın oluşacağını bilselerdi evlerinden çıkmazlardı. Şimdi zindanlarda çürüyor, yaptıklarının hesabını veriyorlar. Bu kardeşiniz de Ankara’daki ana davanın şikâyetçilerinden. Zaman zaman hallerini görmeye gidiyorum. Ancak ne gariptir ki o zaman da namerttiler şimdi de namertler. Hiç olmazsa adam olup suçumuzu kabul ediyoruz diyin. Hepsi arkadaşımı görmek için, şunun için bunun için gittim deyip kıvırıyorlar. Yaptıklarını kabul edemeyecek kadar namertler” şeklinde konuştu.

‘Örnek oldunuz’

Sakarya’nın gazilerini tek tek ziyaret ettiklerini söyleyen Üstün, “İnanın o geceki heyecanları hala yüreklerinde atıyor. Sizin gözlerinizden de gazilerimizin yüreğinde yaşadığı heyecanı görüyorum. Sizlerde bu heyecan oldukça FETÖ’de gelse, ağa babaları da gelse, bu memlekete ne kurşun işler, ne tank işler. Sizin gibi bir milletin vekili olmaktan gurur duyuyorum. O hainlerin ceplerinden 1 dolar çıkmıştı. Bu hainlerin ederi o kadar. Bir dolara kendilerini de, bayrağı da, vatanı da satmaya çalıştılar. Sizler sadece Türkiye’nin makûs talihini kırmadınız. Diğer mazlum milletlere de örnek oldunuz. Bu bundan sonra bu işlere kalkışacak hainler için ders oldu” dedi.

‘Allah’a hamd ediyorum’

Üstün’ün ardından kürsüye çıkan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Sakarya’da göreve başlayalı on gün oldu. Ordu’dan buraya atandım. Orada da direniş vardı. Sakarya’da ise kahramanlık destanını gördük. Sakarya halkı valiliğe hücum etmiş. Göğüslerini siper etmiş. Gazi kardeşlerimizi evlerinde ziyaret ediyoruz. Birisi G3 mermisi ile yaralanmış. Kurşun omurgasına saplanmış ve orada kalmış. Diyor ki ben kurşunun önüne siper olarak göğsümü gerdiğimde 3 çocuğum da aklıma gelmedi. Sadece vatanımı ve bayrağımı düşündüm. Böyle kahraman insanların olduğu bir vilayette görev yaptığım için Allah’a hamd ediyorum. Sizler ayakta dimdik durduğunuz, arkamızda olduğunuz sürece endişemiz, korkumuz yok” dedi.

Millet bütünleşti

15 Temmuz ile Türkiye’nin 3 kazanım elde ettiğini vurgulayan Vali Balkanlıoğlu, “Daha önce askerler milletimizin verdiği silahla milletin ensesinde boza pişirmeyi adet edinmişlerdi. Bundan sonra karşılarında halk var. Bu Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de yapılmış bir darbeydi. Milletin ensesinde türlü nedenlerle boza pişirme devri sona erdi. Türk Silahlı Kuvvetleri millet ile bütünleşti. Avrupalı bir düşünür, ‘Az gelişmiş ülkeler kendi silahlı kuvvetlerinin işgali altındadır’ diyordu” dedi.

Geleceğe umutla

Balkanlıoğlu, “ Biz bu işgalden kurtulduk. İkinci fayda olarak sağcısı solcusu o akşam birlik oldu. Bütün partililer bir aradaydı. Milletimiz kenetlendi. Demek ki zor durumda kalındığında birlik ve beraberliğimiz asla yıkılmayacak. Üçüncü ve belki de en büyük fayda ise içimize sızmış hainler deşifre oldular. Ait oldukları yerlere gitmeye devam ediyorlar. Türk Silahlı Kuvvetleri bunlardan temizlendi ve çok daha başarılı. Terörle mücadele üst düzeyde devam ediyor. Demek her türlü musibette birçok fayda var. Bundan sonra işimiz geçmişten ders alarak geleceğe bakmak. Sakarya’nın kalkınması, memleketimizin kalkınması, gelişmesi için yapacak çok şey var. Valilik olarak emrinizdeyiz. Sizlerle beraber geleceğe umutla bakmaya geldik” şeklinde konuştu.

15 Temmuz 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 570 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın