Günün Tarihi:21 Mayıs 2019

Kocaali’de muhteşem son


15 Temmuz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle tüm yurtta olduğu gibi Kocaali’de de anma programı düzenlendi.

 

Sanatçılar

Meydanı dolduran yaklaşık bin vatandaş programa katılan imam-ı hatiplerin Kur’an-ı Kerim tilavetleri ile duygulandı. MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin ve Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Aygün’ün konuşmacı olarak katıldığı anma programı, gecenin geç saatlerinde sahne alan ilahi ve ezgi sanatçısı Ümit Mürare’nin konseri ile sona erdi.

Dev ekrandan

Kocaali 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda gerçekleşen demokrasi nöbetine katılan vatandaşlar meydanda kurulan dev ekrandan Türkiye Büyük millet Meclisi’nde gerçekleşen anma programı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını izledikten sonra sabah namazı için Merkez Camii’ne akın etti.

Gençlere nasihat

Sunumlarını Ankara EGO Camii İmam-ı Hatip’i Mustafa Özkaya’nın yaptığı anma programı 15 Temmuz Şehitleri için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii Müezzini Hasan Köylü’nün Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. 15 Temmuz Belgeseli’nin ardından Programın açılış konuşmasını Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar yaptı. Daha sonra Kaymakamı Alper Balcı gençlere nasihatte bulundu.

Gerekirse öleceğiz

Kaymakam Alper Balcı`nın konuşmasının ardından Sakarya Valiliği önünde gazi olan Hacer Baylan ve Aslınur Ayan birer konuşma yaparak darbe gecesi Sakarya Valiliği önünde yaşanan olayları ve nasıl gazi olduklarını anlattı. 15 Temmuz Gazisi Hacer Baylan’ın duygu dolu konuşması, vatandaşlara duygulu anlar yaşatırken sık sık alkışlarla bölündü. Baylan “Darbeden birkaç gün sonra otobüste birisi bana ‘Kadın halinle neden sokağa çıktın, neden başına iş aldın?’ diye sordu. Vatan elden giderken oturamazdım, duramazdım, çocuklarımla birlikte abdestlerimizi aldık ve sokağa çıktık. Onlara ‘Gerekirse öleceğiz’ dedim. Ve Allah bize şahadet şerbeti değil gazilik şerefini nail etti. Hamd olsun, vatan sağ olsun, vatana canımız feda olsun” dedi.

Kocaali’yi özledim

Gazilerin konuşmalarının ardından Dünya Kur’an-ı kerim okuma birincisi Uğur Ayvaz Kur’an tilaveti ile sahne aldı. Hemen ardından 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde Kocaali Kaymakamı olarak görev yapan Mardin Kızıltepe Kaymakamı ve Kayyum Belediye Başkanı Ahmet Odabaş canlı bağlantı ile Kocaali Zafer Meydanı’ndaki vatandaşlara hitap etti. Kaymakam Odabaş vatandaşların milli birlik gününü kutladı. Kocaali’yi ve birlikte görev yaptığı mesai arkadaşlarını özlediğini söyledi.  Koğukpelit Camii İmam-ı Hatip’i Aykut Gündoğdu kaside ile sahne aldıktan sonra konuşan Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, bu hain darbe girişiminden çok şey öğrenildiğini belirtti.

Plaket takdimi

Daha sonra konuşma yapan MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, hain kalkışma ve terör örgütünü anlattı.  Yusuf Tekin’in plaket takdiminden sonra, Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü 2016-2017 Öğretim Yılı birincisi Nagihan Çakır sahneye davet edildi. Şerbetpınarı Mahallesi’nden Kerim Çakır’ın kızı Nagihan Çakır plaketini MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Kocaali Kaymakamı Alper Balcı ve Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın elinden aldı. Kocaali 15 Temmuz Zafer Meydanı’ndaki anma programı ezan, sala ve şiirlerin okunmasının ardından ilahi ve ezgi sanatçısı Ümit Mürare konseri ile sona erdi. Etkinliğin ardından demokrasi nöbetine devam eden vatandaşlar TBMM’den canlı yayınlanan anma programı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını izledikten sonra sabah namazı için Merkez Camii’ne akın etti.

Duygulu gece

Kocaali 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda gerçekleşen programa Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, Doç.Dr Yusuf Tekin, Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr Birol Akgün, Kocaali Kaymakamı Alper Balcı, Belediye Başkanı Ahmet Acar, Kocaali Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Albayrak, İlçe Emniyet Amiri Ahmet Ünal, AK Parti İlçe Başkanı Basri Burak AK, Cihannüma Sakarya Şube Başkanı Doç. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, eski başkanı Ali Çiğdem, Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Temel Gürdal, İstanbul Çekmeköy eski Belediye Başkanı Sıddık Eraslan’ın yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire amirleri ve muhtarlar katıldı.

Dolu dolu program

15 Temmuz Cumartesi akşamı saat 21.00’da başlayan duygu dolu program, 16 Temmuz Pazar günü sabah saatlerinde sona erdi. Program ile ilgili değerlendirmede bulunan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar kortej yürüyüşleri ile Zafer Meydanı’na gelen mahalle gençlikleri başta olmak üzere, vatandaşlara, programın düzenlenmesinde emeği geçen personele, emniyet güçlerine ve konuşmacı ve katılımcılara teşekkür etti.

 

19 Temmuz 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 584 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama