Günün Tarihi:18 Ocak 2019

 

 

Hendek’te fındık toplantısı


Hendek Kaymakamlığı Muhtarlarla Hendek Müftülük binasında genel değerlendirme toplantısı yaparak çözüm noktalarını hususunda istişarelerde bulundu.

Toplantıya katılım

Toplantıya Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, Belediye Başkan Vekili Ahmet Kavakçı, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Baş, Hendek Garnizon komutanı Deniz Kün, Hendek Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Emin Kula, Kamu Kurum Müdürleri, Daire Amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve Hendek Muhtarları geniş katılım gösterdi.

Fındık sezonu

Toplantıya Başkanlık eden Hendek Kaymakamı Orhan Burhan Toplantının verimli geçmesi dileği ile başladığı konuşmasında, “En önemli konulardan biri fındık sezonun başlamasına yaklaşmış olmamızdır. Bununla ilgili bir takım sıkıntıların olabileceğini daha önceki toplantılarımızda da dile getirdik, ben şimdiden başlayacak olan fındık sezonunun ilçemize, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bununla ilgili sıkıntılar çıkabileceğini tahmin ediyoruz ve ilçe tarım müdürlüğümüzde toplantı düzenleyeceğiz, sonuçlarını da en kısa sürede internet sitemizden yayınlayacağız” dedi.

Kurban bayramı

Daha sonra söz alan Hendek Belediye Başkan vekili Ahmet Kavakçı, toplantının olumlu neticeler vereceğini söyledi. Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Emin Kula, “Muhtar arkadaşlarımız fındık sezonu ile ilgili, yaklaşan kurban bayramı ile ilgili sıkıntılarını bizlerde biliyoruz, Hendeğimiz aşa yukarı tamamında fındıkçılık yapılan bir bölge, dolayısıyla özellikle bu dönemde veriminde iyi olduğunu biliyoruz, hayırlı bir dönem olacağını düşünüyoruz” dedi.

Geçici işçiler

Kula, “Ancak gelen işçilerle ilgili sıkıntılarımız tabi ki oluyor, muhtarlarımız bunun bilincinde, kimlik bilgilerini gerekli yerlere bildiriyorlar, bu konuda bir sıkıntı çıkmayacağını düşünüyoruz, toplantının tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum’’ dedi.

Aileler geliyor

Kaymakamı Orhan Burhan’da, “Biliyorsunuz fındık işçileri, Türkiye’nin pek çok bölgesinden özellikle doğu bölgelerimiz den çalışmak ve fındık toplamak için ilçemize ciddi bir iş gücü alıyoruz, bizim tespitlerimize göre de şuan bu aileler ilçemize gelmeye ve yerleşmeye başladılar. Polis bölgesinde, ilçe emniyet müdürlüğümüz, jandarma bölgesinde de ilçe jandarma komutanlığımız tarafından bu gelen aileler muhakkak bize bildirilmesi gerekiyor. Bizim bu ailelerin kimlik tespitlerinin yapılması gerekiyor. Bunların kim olduğu noktasında aranan şahıslardan var mı, sonuçta burada yaşayan insanların güvenliği açısından gerekli” dedi.  

MOBESE kurulumu

Emniyet Müdürü İsmail Baş, “Emniyet güçlerine yardımcı olarak hırsızlığa pirim verilmemeli. Güvenlik ile alakalı ilçemizde MOBESE kurulumu kısa süre içinde 3 ay gibi bir zamanda yapılacak. Suçüstü yakalanan şüpheli fındık hırsızlarına şikâyetçi olan tarla sahibi çıkmadığı için yakaladığımız fındıkları da hırsızlara vererek serbest bırakmak zorunda kalıyoruz’’ şeklinde açıklamada bulunarak vatandaşların emniyet güçlerine yardımcı olarak hırsızlığa pirim verilmemeli konusuna dikkat çekti.

Tapusuz araziler

Aynı Şekilde söz alan Jandarma Komutanı Yüzbaşı Deniz Kün de, “Hırsız konusu çok önemli ve muhtarların kolluk güçlerine yardımcı olması gerekiyor” dedi.  Toplantı da ayrıca geçen yıl Hendek Orman İşletmesi tarafından uygulamaya konulan tapusuz orman arazileri üzerinde bulunan orman ürünleri fındıkların toplanması ve orman işletme müdürlüğüne verilen beyanlarla ilgili sorunların masaya yatırıldı.

Diğer sorunlar

Vatandaşların muhtarlara verdikleri paranın makbuzunu istemesi ile ilgili sorunların genel bir sıkıntı olduğu noktasında şikayetler iletildi. Orman işletmesinin bir bölgeye mevzuattan dolayı tek makbuz vermesi uzun tartışmalara sebep oldu. Diğer hususlar olan SEDAŞ, ve SASKİ ilgili sorunlar toplantıda hazır bulunan temsilcilere iletildi, çözüm hususunda gereğinin yapılması gündemin diğer konularıydı. Hendek Kaymakamlığınca düzenlenen oturum, yapılan görüşmelerin bir dahaki toplantıda devam etmesi dilekleri ile sona erdi.

26 Temmuz 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 576 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın