Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

APEK’te gergin kongre!


Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 67. Mali Genel Kurul’unda gerginlik yaşandı. Eski Başkan Ahmet Aya gündeme seçim maddesinin konulmamasını eleştirdi. Aya’dan konuşmasını 3 dakika ile sınırlandırması istenince ‘Gerçekleri anlatmayalım mı?’ diyere

Mali genel kurul

Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin (APEK) 67. Olağan Mali Genel Kurul’u dün Serdivan Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel Kurul’a Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü, Mehmet Erdemir, Şeker-İş Sendikası Oğuz Kalay, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, çiftçiler ve davetliler katıldı.

Hizmet kalitesi

İstiklal Marşı’nın okunması ve Saygı duruşunda bulunulması ile başlayan genel kurulun açılış konuşmasında APEK Başkanı Sebahattin Karasakal, “Genel kurulumuza hepiniz hoş geldiniz. Kooperatifimiz 6 ilde 19 satış mağazasında 56 personeli ile ortaklarına hizmet vermektedir. Hizmet kalemlerimiz 3 binin üzerine çıkmıştır. Bizler bugün sizlerden aldığımız destek ile hizmet kalitemizi artırıyoruz. Kooperatif olarak 2014 yılında 62 milyon, 2015 69 milyon 2016 mali döneminde ise 82 milyon liralık hizmet götürdük ortaklarımıza ”dedi.

Daha iyi olacağız

Yatırımların da tüm hızı ile devam ettiğini ifade eden Karasakal, “Bolu ilinde satış mağazası için imar çalışmalarına başladık. Kooperatifin gücüne güç kattık. Apeksa şirketimiz ile açtığımız benzin istasyonunda akaryakıt satışlarımız sürüyor. Siz değerli ortaklarımız ile kooperatifimizi daha yukarılara taşıyacağız. Biz sizlerle varız ve sizlerle daha iyi yerlere geleceğiz. 12 yıldan beri verdiğimiz hizmetler ile buradayız. Bizler bu vatana bacası olmayan fabrikalarımız ile destek olmaya çalışıyoruz. Tarım sektörü olarak artık daha fazla desteklenme ve önemsenmek istiyoruz. Sorunlarımızın en kısa sürede çözülmesini bekliyoruz” dedi.

Seçim maddesi eleştirisi

Başkan Karasakal’ın konuşmasının ardından yönetimin faaliyet ve denetim raporları görüşüldü ve oy birliği ile kabul edildi. Raporların görüşülmesinin ardından söz alan APEK eski Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Aya, “ Genel kurulumuza hoş geldiniz. Burada en büyük eksiklik seçim maddesinin olmamasıdır.2016 dönem sonu borçlarımız 28 milyon liradır. Bu borçlar varken bazı firmalara avans şeklinde ödemeler yapılıyor. Ben muhalefet şerhi koydum ancak 8 milyon lira ön ödeme yapıldı. Borçlar ortadayken bu ödeme neden yapıldı?” dedi.

Mikrofonun sesi kesildi

Aya, “ Başkan burada şunları bunları yaptık diye anlattı ama benim başkan olduğum dönemde yaptık. Ben sayın başkandan bir teşekkür etmesini beklerdim. Anlatılanların hepsi benim dönemimde yapıldı. biz bunları çiftçilerimiz ile paylaşmalıyız. Gerçekleri anlatmayalım mı? Divan Başkanı teşekkür ederek konuşmamı sonlandırmamı istiyor ve konuşmama müdahale ediyor. Sesimizin duyulmaması için 3 dakika sınırı getiriliyor. Neden seçim maddesi koyulmadı gündeme?” dedi.

3 dakika sınırı

Ahmet Aya konuşmasını tamamlaması yönündeki uyarıları dikkate almayınca sürenin 3 dakikayı geçtiği gerekçesi ile mikrofonun sesi kesildi. Aya bir süre mikrofonsuz konuştuktan sonra kürsüden indi.

Ekip olduğumuz

Ahmet Aya’nın ardından kürsüye çıkan Başkan Karasakal ise, “ Ahmet bey yönetim kurulu üyesi olduğunu unuttu. Ben burada hizmetleri yönetim olarak yapığımızı söyledim. Ahmet Bey maalesef ekip olduğunu unuttuğu için bu haldedir zaten” ifadelerini kullandı.

Seçim yapılmalı

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk ise, “ Uzun zamandır APEK’i takip ediyorum. Ancak çiftçilerimizin borçlar konusunda çok sıkıştırıldığını, faizlerin yüksek olduğunu ve ödeme kolaylığının sağlanmadığını düşünüyorum. Ramazanlarda sadece Sakarya’da verilen iftarın diğer illerde neden verilmediğini sormak istiyorum. Seçimde Ahmet Aya’yı başkan olarak seçtik ancak kendi aralarında yeni bir başkan seçtiler, bu kararın seçim yapılarak bize sorulması gerekmez miydi? Acilen seçim yapılmasını istiyorum” dedi. Öztürk’ün konuşmasının ardından genel kurul son buldu.

30 Temmuz 2017 , Pazar Bu haber toplam 1071 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama