Günün Tarihi:21 Mayıs 2019

Etiket oyununa son


'Hakiki' ve '%100 Doğal' ibareleriyle Pazar ve alışveriş merkezlerinde tüketiciye sunulan ürün etiketleri yasaklanıyor.

Kılavuz hazır

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıdaların etiket, tanıtım, reklam ve sunumunda kullanılan ifadelerin tüketiciyi doğru bilgilendirmesi için kısa süre önce gıda etiketlenmesine yönelik bir yönetmelik yayımlamıştı. Bakanlık, 2019 yılı sonunda yürürlüğe girecek yönetmelik için gıda firmalarını yeni mevzuat konusunda uyarmak ve bilgilendirmek amacıyla bir kılavuz hazırladı. Kılavuzda, gıda etiketlerinde kullanılmaması gereken ifadeler, örnekleriyle anlatıldı. Buna göre, vatandaşın yanıltılmaması için uyulması gereken etiket kuralları hazırlandı.

Kurallar

Tablet çikolata ile kokolin (bitkisel yağ ve kakao karışımı) aynı görsele sahip olduğu için, ambalajda kokolin olduğu açıkça belirtilecek. Margarin üzerinde tereyağını çağrıştıracak “yayık” gibi ifadeler kullanılmayacak. Meyve yerine aroma verici kullanılan gıdanın etiketinde meyve görseli kullanılırsa, gıdanın “aromalı” olduğu vurgulanacak. Bal aromalı şurup etiketlerinde bal peteği ve arı resmi konulmayacak. Üretimi el ile yapılmayan gıdalarda “el yapımı” ifadesi kullanılmayacak. Sarmalar makinede sarıldıysa “el yapımı” denilmeyecek. Coğrafi işaret taşıyanlar dışında “çiftlik usulü yoğurt”, “köy tipi yoğurt” gibi ifadeler kullanılmayacak.

İlave yapılmayacak

“Doğal” ifadesi olan gıdalarda katkı ve aroma gibi hiçbir ilave yapılamayacak. Süt, çay, bitki çayı, bal, kahve, meyve-sebzeler, yoğurt, natürel sızma zeytinyağı gibi ürünlerde bu ifade kullanılabilecek. Ancak “yüzde 100 doğal”, “gerçek doğal”, “hakiki doğal” ve “en doğal” gibi ifadeler kullanılamayacak.

Taze ifadesi kaldırılacak

Endüstriyel gıdalarda “ev yapımı” ifadesi kullanılamayacak. Ancak, “anne eli değmiş gibi”, “ev yapımı tadında” gibi ifadeler kullanılacak. Hazır ambalajlı ürünlerde, örneğin bisküvide “fırından taze” ifadesi kullanılmayacak. “Mutfaktan taze”, “denizden taze”, “bahçeden taze”, “taze sıkılmış”, “taze toplanmış” denilmeyecek. Taze ifadesi sadece hasattan kısa süre içinde satılan ürünler için geçerli olacak. Taze meyve ve sebzelerden üretilen salatalar, raf ömrü kısa olan süt ürünlerinde ise serbest olacak.

Algı oyunu yok

Gıda bileşenlerinin yokluğuna dair “Ayçiçek yağı içermez”, “glikoz şurubu içermez”, “palm yağı içermez” gibi ifadeler de etiketlere konulamayacak. Onun yerine, “pancar şekeri içerir”, “zeytinyağı kullanılmıştır” gibi ifadeler kullanılacak. Bazı ürün gruplarında ise tüketici hassasiyeti dikkate alınarak “domuz eti, yağı içermez”, “veganlar için uygundur” gibi ifadelere yer verilebilecek. Tüketicinin benzer gıdalarla karıştırmaması için “yüzde 100 malt”, “yüzde 100 pancar şekeri” ifadesi serbest olacak. “Saf” terimi ise tüketicide “saf olmayan” alternatifler olduğu algısı yaratmaması için kullanılmayacak.

Özellikler yazılacak

“Geleneksel” teriminin kullanılması için de üretimin patentle tescillenmiş olması gerekecek. “Gerçek ve hakiki” terimleri ise yasak olacak. “Hakiki bal”, “gerçek meyve”, “hakiki Maraş dondurması” ifadeleri kullanılmayacak. “Yüksek kalite”, “premium”, “quality”, “kaliteli”, “best-finesten”, “süper”, “ekstra” terimleri ise diğer firmaların ürünleri arasında en iyisi olduğunu ileri sürecek şekilde kullanılmayacak. Ürünün “ekstra” nitelik taşıyan özelliği ayrıca belirtilecek.

‘ Destekliyoruz’

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıdaların etiket, tanıtım, reklam ve sunumunda kullanılan ifadelerin tüketiciyi doğru bilgilendirmesi için başlatacağı uygulamayı gazetemize değerlendiren Sakarya Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, ‘Destekliyoruz’ dedi.

 

Sakarya Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, “ Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bazı dolandırıcılıkların ve halkın sağlığını etkileyen besinlerin önüne geçilmek için böyle bir düzenleme yapılıyor. Sebze ve meyvelere bu etiketleri yapıştırarak marketlerde vatandaşı kandırıyorlar. Organik olmayan, sağlıksız merdiven altı üretimleri piyasaya sürerek vatandaşın sağlığıyla oynuyorlar. Ulusal veya yerel marketlerde doğal ürün organik ürün, gerçek ve hakiki ürün etiketi ibaresiyle satılıyorlar. Bakanlık bunun önüne geçmek için bu ibareleri kaldırıyor. Organik ve doğal ibaresi kalacak ama bunun için Tarım İlçe Müdürlükleri’nden belirli testlerden geçerek belge alacaklar. O belge karşılığında satışa sunacaklar. Bizde bu olayı sonuna kadar destekliyoruz. Vatandaşın kandırılmasına göz yumamayız” dedi.

1 Ağustos 2017 , Salı Bu haber toplam 434 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama