Günün Tarihi:20 Mart 2019

Gulyabani Sapanca’da


Sapanca Belediyesi Kültür Müdürlüğü Tiyatro Kulübü oyuncuları, Türk Edebiyatı’nın usta yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eserinden sahneye uyarlanan ‘Gulyabani’ adlı tiyatro oyununu sanatseverlerle buluşturdu.

Komedi

Sakarya Üniversitesi Turizm Fakültesi çok amaçlı salonda sahnelenen tiyatro oyununun yönetmenliğini Sapanca Belediyesi Kültür Müdürlüğü Tiyatro Kulübü Eğitmeni Gürcan Salihoğlu yaptı. Salihoğlu oyun hakkında “Romanın dokusuna zarar vermemeye çalışarak, komediyle korkuyu birbirine harmanlayıp bir çılgınlar konağı yarattık, dokuz aydır Sapanca Belediyesi Kültür Müdürlüğü bünyesinde eğitim alan öğrencilerimizle de karakterleri ete kemiğe bürüyüp tiyatro severlerin önüne sunduk” dedi.

Oyuncular

Oyunda Atakan Kösemen, Batıkan Köseoğlu, Batuhan Cebeci, Elif Kumaşoğlu, Enes Akgün, Erman Cebeci, Gökhan Kösemen, Özgür Yegen, Hüseyin Dayıcık, Mert Soyucuklu, Merve Kösemen, Namık Alpay, Nihan Yalçın, Tuğba Kumaşoğlu ve Zeynep Erdemir sahne üzerinde performanslarıyla göz doldururken, Işık tasarımını Çağrı Ustaoğlu, Ses Teknisyenliğini Uğurcan Cabbar Şişman, ve yardımcı yönetmenliğini Gökhan Kösemen yaptı.

Edebiyatta ilk

Usta yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın 1913 yılında kaleme aldığı ve önemli yapıtları arasında yer alan Gulyabani’ de, 'Muhsine' isimli kadının, perili ve gulyabani hikâyeleriyle dolu bir konağa taşınmasıyla başından geçen olaylar anlatılıyor. Yazar, uyanık, çıkarcı ve kötü niyetli kimselerin halkın inandığı cin, peri ve gulyabani gibi boş inançları kötüye kullanılarak saf ve namuslu insanları nasıl kandırdıklarını anlatmaya çalışmıştır. Eser aynı zamanda Türk edebiyatının ilk korku romanı olma özelliğini de taşıyor. Tiyatro severlerin büyük ilgi gösterdiği oyunu Sapanca Kaymakamı Ali Ada, Ak Parti İlçe Başkanı Nazmi Bostancı, Belediye Başkan yardımcısı Özcan Yavuz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nuri Dede de izledi.

Teşekkür

Komedi ve korku türünde, eğlenceli bir şekilde sahneye uyarlanan oyun sonunda salonu dolduran tiyatro severler, oyuncuların göz dolduran performanslarını dakikalarca ayakta alkışladı. Oyunun yönetmeni Gürcan Salihoğlu ve rol alan oyuncuları tek tek tebrik eden Kaymakam Ada, “Arkadaşlarımız amatör ruhla profesyonel bir oyun sergiledi. Ekipte yer alan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. İzlemek isteyenler için Gulyabani sahnelenmeye devam edecek.

4 Ağustos 2017 , Cuma Bu haber toplam 640 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın