Günün Tarihi:26 Haziran 2019

Güneydoğuda ilk fındık


Karadeniz Bölgesi’nin Ordu, Giresun, Rize, Trabzon, Artvin, Samsun, Sinop, Kastamonu, Bolu, Düzce, Sakarya, Zonguldak ve Kocaeli illerinde yetişen fındık, İlk kez Gaziantep'te bulunan Araban Ovası'nda yetiştirildi.

İlk ürün

Yaygın olarak Karadeniz'de yetişen fındık ilk kez, Güneydoğu'da da yetiştirildi. Hava sıcaklığının 47 dereceye ulaştığı Araban ovasında dikilen 3 fındık fidanı, 5 yıl sonra ilk ürününü verdi. 5 yıl önce gittiği Karadeniz'den 3 adet fındık fidanı alarak, Araban ilçesi Beydilli kırsalındaki araziye diken Bünyamin Polat isimli çiftçi, 5 yıl sonra ilk kez ağaçlardan ürün aldı.

Fındık yetişti

Antepfıstığı üreticisi olan Bünyamin Polat, son yıllarda yaz döneminde 47 dereceye ulaşan sıcaklıklar nedeniyle fındıktan umutlu değildi. Dallardaki fındığı görünce şaşırttığını belirten Polat, Araban Ovası'nda sarımsak ve yer fıstığından sonra fındık dikiminden de başarılı sonuç alınmasının tüm üreticileri sevindirdiğini kaydetti. Polat, bu bölgede fındığın yetişebileceğini görmüş olduklarını belirterek, Araban ovasında yetişen bir çok ürüne alternatif olarak, artık fındığın da düşünülebileceğini sözlerine ekledi. 

6 Ağustos 2017 , Pazar Bu haber toplam 610 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama