Günün Tarihi:19 Aralık 2018

 

 

Yerli ürün pazara indi


Sakarya da yerli ürünlerin piyasaya çıkmasıyla birlikte çarşı ve pazarlarda fiyatlar düştü. Fiyatların düşmesi vatandaşın ve pazar esnafının yüzünü güldürdü.

Fiyatlar ucuz

Yaz aylarında yerli ürünlerin tarlalardan tezgahlara gelişiyle pazarda da bir canlanma oluştu. Fiyatlarda düşüşün yaşanması hem üreticiyi hem vatandaşı hem de satıcıyı sevindirdi. Bahçeden tazecik meyve ve sebzeler vatandaşın sofrasına giriyor. Her yaşa her bütçeye hitap eden köydeki yerli ürünler sebze ve meyve dışında peyniri, zeytini, tereyağı, köy ekmeği ve yumurtasıyla da vatandaşa sunuluyor. Ama ne kadar domates salatalık patlıcan gibi ürünler ucuza satılsa da biber bamya gibi ürünlerde pahalıya satılıyor. Pazar esnafı ise bu durum karşısında piyasa da biber  yok bizde bu yüzden bu fiyata satıyoruz şeklinde aktardı.

 Çantalar doldu

Türkiye’nin en verimli topraklarından biri olan Sakarya da yaz mevsiminin gelmesiyle sebze ve meyve fiyatlarında düşüş yaşandı.  Bu düşüşten memnun olan vatandaş pazar çantalarını doldurarak evine döndü. Taze yerli ürünler piyasada normal zamanlara göre çok daha ilgi gördü. Vatandaşın yerli ürünlere ilgi göstermesin hem pazar esnafı hem de köyden gelen satıcılar çok sevindirdi.  Bazı vatandaşlar pazarı hala pahalı bulurken bazıları da şükretmek gerektiğini ve gayet uygun olduğunu belirtti. Satıcı ise ne yapacağını şaşırdığını kazanmadıklarını söyledi.

Bizi de düşünün

Vatandaşı memnun edemediklerini ve bu yüzden onlarında biraz köylüyü düşünmesi gerektiğini belirten köylü pazarcılar, “ Çiftçi çok mağdur. Fiyatları hala pahalı bulanlar var. Biraz da alıcı bizi düşünsün.  Bunun ekimi dikimi biçmesi toplaması mazotu işçisi her şeyi para biz ne yapalım. Mecbur bu fiyatlara satmak zorundayız. Mis gibi taze ürünleri köyden getiriyoruz ve vatandaşa veriyoruz. Elimizden geldiği kadar uygun fiyata satmaya çalışıyoruz. Bakın her şey organik mis gibi” şeklinde konuştular.

Şükrediyoruz

Vatandaşın tatile gitmesiyle nüfusun azalmasının satışlara etki ettiğini belirten Kapalı Pazar esnafı, “ Satışlarımız biraz düşük ama şükür diyoruz ve idare ediyoruz yani. Müşteride var, satışta var. Ama vatandaşta paramı yok yoksa sıcaklar mı bilmiyorum eskisi gibi değil. Ama biz ne kadar uğraşsak ta vatandaş bizden de fiyatlardan memnun olmuyor” diye ifade ettiler.

Seçtirmiyorlar

 Vatandaş, “ Pazar hala çok pahalı. Yerli ürün çıktı, her şey köyden geliyor ama biz hala pahalıya alışveriş yapıyoruz. Emekliler için daha çok sıkıntı oluyor.  Köylü hiç kazanmıyor. Bütün parayı bu aracılar kazanıyor.  Köyden 1 liraya aldıkları ürünü 5 liraya satıyorlar. Böyle şey mi olur. Köylü hiç kazanmıyor. Biz köylüye hak veriyoruz.  Birde aldığımız ürünü seçtirmiyorlar. Alıyoruz çok güzel görünüyor bir bakıyoruz poşete hepsi çürük.  Önceden daha ucuzdu aslında ama artık her şey çok pahalı. Kısaca fiyatlardan memnun değiliz” dediler.

Kanaat edin

Fiyatlardan memnun olmayan vatandaşın aksine şükredilmesi gerektiğini de belirten vatandaşlar, “ Fiyatlar gayet ucuz. Daha nasıl olacak. Şükretmeliyiz.  İnsanlar sıcaklarda gelip burada iş yapıyorlar.  Vatandaşında biraz kanaat etmesi gerek. Esnafı ve çiftçiyi düşünmesi gerek herkes ekmek parasının peşinde” diye belirttiler.

Fiyatlar

Birçok sebze ve meyvenin ucuza satıldığı yerli ürünlerin fiyatları şu şekilde; domates 1-2,5 lira arası, salatalık 1- 1,5 lira arası, patlıcan 1,5 lira, biber 3- 5 lira arası, barbunya 4 lira, bamya 12- 15 lira arası, kabak 1,5 lira, fasulye 5 lira, mısır 5 ile 7 tanesi 10 lira, marul- maydanoz- kara lahana- pazı- yeşil soğan- semiz otu 1-2 lira arası, çilek 5 lira, erik 2,5 lira, üzüm2,5- 4 lira, armut 4- 2,5 lira arası, fındık 5 lira, böğürtlen 10 lira, vişne 7 lira, şeftali 2,5 lira’ dan satılıyor. 

9 Ağustos 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 552 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın