Günün Tarihi:20 Temmuz 2018

 

 

3 kişi gözaltında!


Pamukova Cihadiye Mahallesi’nde Sakarya Nehri üzerinde yapımı süren HES inşaatı çalışma sahasında, üzerleri toprakla kapatılmış atıkların oluşturduğu panikle ilgili Sakarya Valiliği yaptığı açıklamada tehlikeli bir durum olmadığını ve 3 kişinin de gözetim

Üzeri gömülüydü

Pamukova İlçesi’nin Cihadiye Mahallesi'nde yapımı devam eden HES santral inşaat çalışma sahasında, üstü açık araziye gömülü ve nehre atılmış tehlikeli atıklar olduğu yönünde Pamukova İlçe Jandarma Komutanlığına gelen ihbar sonrasında, İlçe Jandarma Komutanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Afet Acil Durum Müdürlüğü personeli ile yapılan incelemede araziye dökülmüş katı atık tespit edilmişti.

Kimyasal tehlike yok

KBRN ekibi tarafından yapılan kimyasal ve radyoaktif ölçümlerde herhangi bir tehlikeye rastlanılmadı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce atıktan numune alınarak ve TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezine gönderilmişti. Analiz sonucuna göre atık kaldırılarak bertaraf tesislerine gönderilecek.

3 kişi gözaltında

İlçe Jandarma Komutanlığınca tanık ifadeleri ve kamera kayıtlarının incelenmesinin ardından olayın faili olduğu belirlenen 3 şahıs gözaltına alındı. Şahıslarla ilgili soruşturma devam ediyor. 

“Ölçümlerde herhangi

tehlikeye rastlanılmadı”
 

Sakarya Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında; İlimiz Pamukova ilçesinde açık arazide bulunan katı atık ile ilgili haberlerin yer aldığı görülmüş olup, konu Valiliğimizce incelenmiştir” denildi.

Takı atık tespiti

Açıklama şöyle, “ 09.08.2017 tarihinde Pamukova İlçe Jandarma Komutanlığı’na gelen bir ihbar üzerine İlçe Jandarma Komutanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Afet Acil Durum Müdürlüğü personeli ile yapılan incelemede Sakarya Pamukova İlçesi Cihadiye Mahallesi sınırları içerisinde araziye dökülmüş katı atık tespit edilmiştir.

Bertaraf edilecek

 KBRN ekibi tarafından yapılan kimyasal ve radyoaktif ölçümlerde herhangi bir tehlikeye rastlanmamıştır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce atıktan numune alınmış ve TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezine gönderilmiştir. Analiz sonucuna göre atık kaldırılarak bertaraf tesislerine gönderilecektir”.

Gerçek değil
Açıklamanın devamında ise, ilk incelemelerde atığın rendering tesisi arıtma çamuru ve tavuk gübresi karışımı olduğu tahmin edildiği belirtilerek, “Bazı basın yayın organlarında Sakarya Nehir’inden tonlarca zehirli atık çıktı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Atık nehirde bulunmamakta olup, nehire ulaşması da söz konusu değildir.  İlk incelemede atığın rendering tesisi arıtma çamuru ve tavuk gübresi karışımı olduğu tahmin edilmektedir.

3 kişi gözaltında

Atığın kime ait olduğu ve kim tarafından taşındığı konusunda İlçe Jandarma Komutanlığınca tanık ifadeleri ve kamera kayıtlarının incelenmesi neticesinde olayın faili olduğu belirlenen 3 şahıs gözaltına alınmış olup, adli ve idari süreç devam etmektedir. Olay yerinde güvenlik önlemleri alınmış olup tehlikeli bir durum da bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

 

12 Ağustos 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 374 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ