Günün Tarihi:19 Haziran 2018

 

 

Ağaçlar yerle bir!


Akyazı’da Mudurnu Deresi üzerinde özel bir tavuk çiftliğinin isteği üzerine DSİ’nin dere yatağını değiştirme çalışmasını başlatması ve bunu yaparken de yüzlerce ağacı yerle bir etmesi halkın tepkisine yol açtı.

 

Taşburun-Ballıkaya

Mudurnu Deresi Akyazı’nın önemli derelerinden biridir. Dere taştığında önünde kimse duramaz. Derenin yıllardan beri aktığı bir yatak var ve sele karşı alınan tüm tedbirler o yatağa göre alınıyor. Şimdi ise DSİ Taşburun Mahallesi ile Ballıkaya arasında kalan bölümünde Mudurnu deresinin yatağını değiştirme çalışması başlattı. Bu çalışmayı yaparken de dere içinde bulunan çok sayıda kavlan ağacı ile kızılağacı da dozer marifeti ile yıktı.

Tehdit edecek

Çalışmanın başlaması ile birlikte itirazlar da yükseldi ve dere kenarında bulunan 2 ev ve bir işyeri sahibi olan Mustafa Bayram, dere yatağının değiştirilmesi halinde hem evlerin, hem de işyerinin tehdit altında kalacağını iddia etti. Çalışmanın durdurulması gerektiğini belirten Bayram,  bu çalışmayla da çok sayıda ağaç yıkımı yapıldığına dikkat çekti.

Muhtarın haberi yok

Taşburun Mahalle Muhtarı Feti Kılıçoğlu’da Mahalle Muhtarı olarak sınırları içinde DSİ tarafından başlatılan çalışmadan haberi olmadığını belirterek, Bu tür çalışmalardan mahalle muhtarlarının bilgisi olmalı” dedi ve bir tarafı düzeltmeye çalışırken, diğer tarafı yıkmayalım temennisinde bulundu.

Depo ve çiftlik

Başlatılan çalışmaya tepki gösterilmesi üzerine çalışma mahalline DSİ’den yetkililer gelerek incelemede bulundu. DSİ yetkilileri,  derenin karşı yakasında Orman İşletme Müdürlüğü’nün depo yapımına başladığını, ayrıca belediyeye ait araziye bir işletmecinin kiralama suretiyle yumurta tavukçuluğu tesisi yapımına başladığını belirterek, “İstek işletme sahibinden geldi. Bizde geldik inceleme yaptık ve isteğin yerinde olduğuna karar vererek dere yatağını düzeltip suyun düzgün akmasını sağlamak için bu çalışmayı başlattık” dediler.

12 Ağustos 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 452 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ