Günün Tarihi:19 Mart 2019

Vatandaşa ‘ayıdan nasıl korunmalı?’ dersi verildi


Hendek İlçesi Dikmen Mahallesi’ nde fındık bahçelerine inen ayılar konusunda Doğa Koruma ve Milli Parklar Sakarya Şube Müdürlüğü’ nden gelen uzmanlar inceleme yapıp Dikmen Mahallesi halkını ayıdan nasıl korunmalı konusunda bilinçlendirerek, mahallenin bel

Tedirginlik oluşturdu

Dikmen Mahallesi’nde fındık ve meyve bahçelerine kadar inen ayılar mahallede tedirginlik oluşturdu. Konunun Doğa Koruma ve Milli Parklar Sakarya Şube Müdürlüğüne bildirilmesi üzerine şube müdürlüğü tarafından görevlendirilen teknik ekip mahallede incelemelerde bulunduktan sonra ayıları gözlemlemek için belli noktalara foto kapanlar yerleştirdi.

Vatandaşa bilgi

Ardından mahalle merkezinde toplanan kalabalığa ayılardan korunmak için alınması gereken tedbirler konusunda bilgiler verildi. Bilgilendirme toplantısında, ayıların mahallelere kadar beslenme amaçlı indiklerini, inerken de genelde insanların kullandıkları patikaları tercih ettikleri söylenildi. Toplantının devamında ise, sabahın erken saatlerinde ya da akşam olunca yani insanların evlerinde oldukları vakitlerde ayıların bahçelere inip, zarar verdikleri, zaman zaman gün içerisinde de görülebildiklerine değinilerek ayı zararlarının azaltılması konusunda bilgileri paylaşıldı.

Alınacak tedbirler

Doğa ve Milli Parklar Sakarya Şube Müdürlüğü ekiplerince, “İnanılanın aksine ayıların insan kadar görebilmesine karşın, gözlerinden ve kulaklarından daha çok burunlarına güvenirler. Daima sizin orada olduğunuzu ayıların bilmesine olanak tanıyın. Bahçenize giderken özellikle de bitkiler ve ortam görünmenizi zorlaştırıyorsa kendinizin orada olduğunu belli edin. Gürültü yapın, şarkı söyleyin, yüksek sesle konuşun, ıslık çalın ya da sırt çantanıza bir çan takın. Ayının siz oraya varmadan oradan uzaklaşmasına fırsat tanıyın”

Korkak hayvandır

“Ayı, normalde korkak hayvandır, gürültüyü duyunca bölgeden uzaklaşacaktır. Ayılar meraklı, zeki ve tehlikeli hayvanlardır. Ayı, insandan uzak durmak ister. Birçok durumda eğer bir ayıya fırsat verirseniz sizden uzaklaşacaktır. Ayı, genellikle bir insanı takip edip saldırmaz. Ayılar da tıpkı insanlar gibi doğada patika yolları kullanırlar. Onların geçiş yolları yakınına kamp kurmayın. Patikaları kullanırken kör noktalara yakın hızlı yürümeyin buralara yaklaşmadan gürültü yaparak uzaklaşmasına fırsat tanıyın” denildi.

 “Ayı görürseniz geri

dönerek orayı terk edin”

 Mahalleliyi ayı konusunda bilinçlendiren ekipler, “Ayılar çok güçlü ve çevik hayvanlardır, çiftleşme döneminde, yavruları ile birlikte olduğunda ve yaralı olduklarında çok agresif olurlar. Yaşadığı mekanı, gençleri ve özellikle de yavrularını inanılmaz şekilde koruma içgüdüsüne sahiptirler. Asla bir ayıya, yuvasına ve yavrusuna yaklaşmayın. Onları beslemeye kalkmayın. Yakında bir ayı görürseniz geri dönerek orayı terk etmeye çalışın. Eğer bunu yapamıyorsanız ayı sizin yolunuzdan uzaklaşıncaya kadar bekleyin. Hayvana daima kaçacağı bir yol bırakın. Sakın koşmayın. Ayıların çoğu bir yarış atı kadar hızlı koşabilir. Ani ve hızlı hareket ayının saldırmasına neden olabilir” ifadelerine yer verdi.

 

13 Ağustos 2017 , Pazar Bu haber toplam 528 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın