Günün Tarihi:17 Temmuz 2018

 

 

Erkan Tarım’dan ‘Tarla Günü’


Sakarya’dan dünyaya ihraç edilen çerez kabak çekirdeği için Ahmet Erkan Tarım Ürünleri düzenlediği ‘Tarla günü’ etkinliğinde ‘Hibrit Kabak Tohumu’ uygulamasını çiftçilere tanıttı.

‘Yüksek verimlilik’

İlimizin önde gelen tarım ürünleri firması Ahmet Erkan Tarım, yeni bir tohum teknolojisini ilimize getirdi.  Verimliliğin artması ve birim alandan daha fazla ürün elde edilebilmesi için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Erkan, 100 dönüm alanda hibrit çerezlik kabak tohumu uygulaması yaptıklarını belirterek, ‘Bugün ilk hasadımızı gerçekleştiriyoruz. Elde ettiğimiz verimi çiftçilerimizin de görmesi adına ‘Tarla günü’ etkinliği düzenledik. Önümüzdeki senelerde bu tohumun kullanımının daha da yayılmasını ümit ediyoruz” dedi.

‘Sakarya için uygun’

Hibrit tohumun çiftçi için daha karlı bir seçenek olacağını belirten Erkan, “ Köy popülasyonlarını ekmek yerine, hibrit tohum ekmek verim olarak büyük fark oluşturacaktır. Piyasa ve çiftçinin de istediği kalite ve verimdir. Hibrit tohumda da kalite ve verim açısından diğer tohumlara göre daha fazla. Sakarya bölgesinde çok uzun yıllardır kabak üretimi azaldı. İklime uygun tohumlar ortadan kalkmış durumda. Bu çeşit şu anda ilimiz için en uygun olanı” dedi.

Çiftçilere anlatıldı

Adapazarı Doğancılar Mahallesi set üstü mevkiinde gerçekleştirilen etkinliğe Ahmet Erkan’ın yanı sıra ziraat mühendisleri ve çiftçiler katıldı. Yemek ikramının arından hibrit tohum uygulamasının yapıldığı tarlada hasat gerçekleştirildi ve tohumun verimi çiftçilere anlatıldı.

13 Ağustos 2017 , Pazar Bu haber toplam 664 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ