Günün Tarihi:17 Temmuz 2018

 

 

Doğru müdahale hayat kurtarır


Adapazarı Halk Eğitim Merkezi (HEM) bünyesinde İlkyardım ve Temel Yaşam Destekleme Kursu devam ediyor. Her yaştan ve her kesimden ilgi gören ilkyardım kursunda hayat kurtarmanın incelikleri uygulamalı şekilde aktarılıyor.

Uygulamalı eğitim

Halk Eğitim Merkezi’ndeki kursta ilkyardım esnasında yapılan hatalar ve doğru müdahale yöntemleri, panik olmamak için neler yapılması gerektiği ve yardım ederken neler yapılması gerektiği uygulamalı şekilde aktarılıyor. 23 öğrencinin katıldığı kursta, ayrıca, temel ilk yardım kuralları, temel yaşam desteği, zehirlenmeler, yaralar, yanıklar, donmalar, boğaza yabancı cisim kaçması, taşıma usulleri, kara veya deniz hayvanlarının ısırması ve kanamalarda ilk yardım konuları teorik ve pratik olarak anlatılıyor.

Bay- bayan

Kursa değişik yaş gruplarındaki bay bayanlar katılıyor. Sürücü kurslarında çalışıp eksik belgesi olanlar, güvenlik görevlileri, fabrikada çalışıp belgeye ihtiyacı olanlar, anneler- babalar, çocuklar, hamileler,  torununa yardım etmek isteyen dedeler- nineler, ilgisi ve merakı olanlar en önemlisi nerde ne zaman ne olacağını bilmedikleri için hayat kurtarmayı görev edinenler İlk Yardım ve Temel Yaşam Destekleme Kursu’na katılmış durumdalar. Birçok insanın ilkyardım bilgisine sahip olmadığı ve yardım ederken yanlış uygulamalarda bulunulduğu belirtilirken, kursa gelenlerin söyledikleri tek şey ‘ her birey ilk yardım bilgisine sahip olmalıdır’ oldu.

Herkes bilinçli olmalı

İlk Yardım ve Temel Yaşam Destekleme Kursu Hocası Nahide Ceylan, “ Birçok insan ilkyardım konusunda bilinçsiz. Bilinçsizce yapılan bir müdahale de geri dönüşü olmayacak hatalar ortaya çıkabiliyor. İlkyardım yerinde ve zamanın da özellik doğru yapılırsa hayat kurtarır. Bizde burada yapılan hataları düzeltmeye, uygulamalı eğitimle de doğru ve bilinçli yardım etmeyi anlatıyoruz. Özellikle anneler, hamileler ve gençler ilgi gösteriyor. Daha çok insan ilgi göstermeli. Her birey ilkyardım eğitimi almalı. Unutmayın ilkyardım eğitimi alan insan panik olmaz ve her daim bilinçli müdahale ile hayat kurtarır” dedi.

Hayat kurtarmak

İlkyardım kursu alan kursiyerlerden Elvan Pektaş, “Bu kursa gelmemdeki en büyük sebep ailemdeki ve çevremdeki insanlara herhangi bir şey olduğunda müdahale edebilmek ve hayatlarını kurtarabilmek. Şu dünya da hayat kurtarmak kadar değerli bir şey yok. Herkes bu kurslara gelmeli. Her şeyi biz bu kursta öğrendik. Keyifli dersler geçirdik ve bilinçlendik.  En başta kendi vücudumuzu öğrendik. Uygulamalı bir eğitim sistemi olduğu için nasıl müdahale edilir nasıl tedavi uygulanır ne yapmam gerekir hepsini uygulayarak öğrendim. İyi ki bu kursa gelmişim. Bugün bize olmasa bir gün birilerine bu öğrendiklerimiz lazım olacak. Hayat kurtarmak çok önemli” diye konuştu.
 

Bilgileri pekiştirmek

Çoğu bayan anne veya anne adayı olduğu için kursu seçtiğini aktardı. Birçok insanda bilinçlenmek ve bir gün ihtiyaç olacağına inandığını için geldiğini belirtti. Kursiyerlerden Harun Çakmak, “ Ben fabrikada çalışıyorum. Zaten orada az çok görüyoruz. Buraya geldim ki daha ayrıntılı öğreneyim ve bilinçleneyim. Hem kendi adıma hem ailem çevremdekiler adına. Çünkü nerde ne zaman ne olacağı belli değil. İnsanlara yardım etmek ve bilgileri iyice pekiştirmek adına bu kursu seçtim herkes ilk yardım eğitimi alsın ki hayat kurtarırken doğru yöntemi uygulayabilsin “ şeklinde konuştu.

Anne- kız katıldı

Kursun en küçük kursiyeri 14 yaşındaki Eslem Tantan ilk yardım eğitimi ile ilgili düşündükleriyle herkese örnek oldu. Tantan, “ Bu kursa annemle birlikte katıldık. Gelmemdeki en büyük sebep eğer bir gün çevremde biri rahatsızlanırsa başına bir olay gelirse onu hayata döndürmek istiyorum. Bu kursa da bu yüzden geliyorum. Çok şeyde öğrendim. Önceden okulumda eğitim almıştım ama burada daha detaylı bir şekilde öğrendim” dedi. Eslem’in annesi Nejla Sarı ise “ Ben zaten halk eğitimde çalışıyorum. Hazır buradayken bu kursu almak istedim. Çünkü insan hayatı kurtarmak ve faydalı olabilmek için bu teknikleri bilmem gerek” diye belirtti.  

13 Ağustos 2017 , Pazar Bu haber toplam 509 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ