Günün Tarihi:19 Mart 2019

Engelliler İngilizce öğreniyor


İl Milli Eğitim, Adapazarı Halk Eğitim Merkezi ve Yenihayat Paralimpik Spor Kulübü ortaklığıyla engelli adaylara İngilizce eğitimi veriliyor. İletişimsel dil, tiyatro ve oyuncaklarla verilen eğitim engelli bireyleri dertlerini anlatabilecek seviyeye getir

Engelli eğitimi yaygınlaşmalı

Birçok engelli sporcunun ve sporcu olmayan normal engellilerin faydalandığı İngilizce eğitiminde şimdilik 8 birey eğitim almaktadır. Engelli bireyler haftada iki gün, günde üç saat İngilizce eğitimi alarak 7 ayda kendilerini, dertlerini anlatabilecek seviyeye geldi. Kolları bacakları olmasa da yazmadan çizmeden çocuk gibi oyuncaklarla ve konuşarak İngilizce öğreniyorlar.  En önemli noktaları iletişim kurmak. Çoğunun sporcu olduğu bu kursa sporcu olmayan ama öğrenmeye açık birçok engelli vatandaş katılabilir. Bu kursların devamının gelmesini isteyen engelli bireyler, “ Talep ve destek bekliyoruz. Bu tür eğitimlerin yaygınlaşması gerektiğini ve engelli vatandaşlara eğitim haklarının daha fazla tanınması gerektiğini düşünüyoruz”  diye belirttiler.

Destek istiyorlar

Kurs başladığından beri kendi aralarında bile İngilizce konuşan engelli bireyler kendi gibi olan tüm insanları bu kurslara davet etti. Bu sıcaklarda özellikle ulaşım sıkıntısı yaşadıklarını belirttiler. Ama en önemlisi onlara uygun binaların olmaması daha yıpratıcı oluyor.  Kent Park Yüzme havuzunda eğitim alan engelli bireyler kendilerine tek uygun binanın burası olduğunu söylediler. Ama şartlar ne olursa olsun savaşmaktan ve öğrenmekten vazgeçmediklerini aktardılar. Ama bunu öğrenmek için sevmek gerek. Çünkü zaten engelliyiz ama dışardaki vatandaş bize böyle bakmasın. Biz öğrenmeye açığız ve bunun için daha çok destek istiyoruz. Sadece İngilizceyle kalmayıp birçok dili öğrenmek ömür boyu hayatımızı devam ettirebilmek istiyoruz diye belirttiler.

Hayat boyu eğitim

Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Eba Müslüm Çat, “ Engelliler artık evde oturmuyor, İngilizce öğreniyor. Engelliler için elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Merkezimize müracaat eden engellilere hayat boyu eğitim ve öğrenme hayatında tutuyoruz. Engellilerimize A1 seviyesinde İngilizce eğitimlerine devam ediyorlar.  İstek üzerine A2 seviyesinde de A3 seviyesinde de İngilizce eğitimi vermek isteriz. Hatta sadece İngilizce değil engellilerimizin başka kurs istekleri de olursa onları da karşılamaya hazırız.”

Talep bekliyoruz

Çat, “ İl Milli Eğitim, Adapazarı Halk Eğitim Merkezi ve Yenihayat Paralimpik Spor Kulübü ile ortak yapılan bir proje ile engellilere İngilizce eğitimi kursu açıldı. Engellilerin hayata katılmasını, kolay şekilde hayata ve dünyaya kazandırılmasını istedik.  Bu yüzden böyle kurslar açarak hayatlarına bir kolaylık sağlamak ve onlara bir kapı açmayı başardık. Engellilerinde bizden bu tarz taleplerde bulunması bizleri çok mutlu ediyor ve sevindiriyor. Bu kulübe üye olan veya olmayan tüm engellilerimizi merkezimize bekliyoruz. İstek ve talepleri doğrultusunda halk eğitim merkezi olarak elimizden geleni yapacağız” dedi.

Konuşma yöntemi

Eğitim Bilimlerinde İletişimsel Dil Öğrenimini Tamamlamış, Endüstri Mühendisliği’nde de Doktorasını devam ettiren Cem Özkurt, engelli bireylere hayatlarına yenilik katmak için İngilizce eğitimi veriyor. Cem Özkurt, “ Buradaki hedefimiz değişiklik yaratmak. Cesaret ve özgüven arttırıcı bir yöntemle onlara hayatlarını idame ettirecek bilgiyi aktarmaya çalıştım. Konuşma ve tiyatro yapmaya dayalı bir eğitim sistemi uyguladık. Bedensel engellerinden dolayı yazamayanlar oluyor o yüzden görsellik ve konuşmayı ön planda tuttum. Hayatımızdaki kullandığımız araç gereçlerle olayları hikayeleştirdik.  Belki de bir kelimeyi binlerce kez tekrar ettik. Ama şu seviyeye gelmeleri şahane. Ben çabalarımın karşılığını fazlasıyla aldım. Onlarda severek çaba gösterdiler ve şimdi dertlerini kolaylıkla anlatıyorlar. İnşallah bu kurslar devam eder ve binlerce engelli faydalanır” dedi.

Bilmediğimizi bilmek

 Yenihayat Paralampik Spor Kulübü Başkanı ve bu İngilizce kursunun açılmasına öncü olanlardan Selim Özen, “ En başta İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Eba beye, bize bu konuda bir şans verdikleri ve bu imkanı sağladıkları için teşekkür ederiz. Ben sürekli yurtdışına sporcu götürüyorum. Burada öğrendiğim İngilizce ile sporcularıma yardımcı oluyor ve kendi derdimi, en önemlisi ağır engelli kavramını anlatabiliyorum. Uçakta eskiden sadece su isteyebiliyordum, artık elmada isteyebiliyorum. Pilotun dediklerini anlayabiliyor, iletişim sağlayabiliyorum. Günlük konuşmada gerekli olan her şeyi öğrendik. Bilmediğimizi bilme taktiğini uyguladık. Çok soru sorduk ama başardık.”

Oyuncaklarla eğitim

 Çocuk gibi eğitim aldıklarını belirten Selim Özen, “Biz burada oyuncaklarla eğitim görüyoruz. Hayatımızda kullandığımız karşımıza çıkabilecek herhangi bir araç gereçle eğitim görüyoruz. Ve bedensel engelli olduğumuz için yazmadan çizmeden sadece konuşarak eğitim alıyoruz. Buraya başlamadan önce sürekli yurt dışına gittiğim için kendimde dil eksikliği gördüm. Sonra halk eğitimden talepte bulunduk. Bize yardımcı oldular bu sayede bu eğitimi almaya başladık. Hocamızın üzerimizde çok emeği var kendisine de çok teşekkür ederiz” dedi.

Özgüvenimi kazandım

İngilizce eğitimi alan bir diğer bedensel  engelli öğrenci Yusuf Kambur, “ Ben köyde oturuyorum. Eğitim hayatımı da engelimden dolayı tamamlayamadım. Özelliklede yabancı dile kapalıydım. Çocuk gibi aldığımız eğitim sonrasında şimdi derdimi anlatacak kadar İngilizce konuşabiliyorum. Ama çok zorlu bir süreçti. Günde bazen 1 kelime öğrendiğim oldu. Ama şimdi o kelime beni ihtiyacımı görecek duruma getirdi. Tiyatro, oyuncaklarla eğitim aldık. En önemlisi de konuşarak her şeyi konuşarak iletişimsel dille öğrendik. Bana ne kazandınız derseniz özgüvenimi ve cesaretimi kazandım. Ben derdimi anlatabilmeyi öğrendim. Bu kursun devam etmesini de çok istiyorum. Bütün engelli adaylar yabancı dil öğrenmeli.” 

14 Ağustos 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 750 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın