Günün Tarihi:25 Eylül 2018

 

 

Mağduriyet artıyor


Süt Nakliyecileri ödemelerden dolayı zarara uğradıklarını belirterek, Süt Birliğine isyan ettiler.

Zarar

Süt Nakliyecisi Bayram Erbay, "Kaynarca Süt Üreticileri Birliği, nakliyecilere, süt paralarını uzun vadeli çeklerle ödeme yoluna gittiğinden, çek kırdırmak zorunda kalıyorlar. Süt Birliği yüzde 3 kesinti yapıyor. Altı ayı bulan çeklerin ticari olarak döndürülmesi mağduriyet oluşturuyor. Ödemelerde sıkıntıya ve zarara neden oluyor. Bu yüzden bazı nakliyeciler Süt Birliği İktisadi işletmesinden ayrıldılar, ancak Süt Birliği üyelikleri devam ediyor.  Buna karşın Süt Birliği üyeleri yanlış bilgilendirme yoluna gidiyor. Yasal olarak üyelikten çıkarma hakları yok. Üretici istediğine sütünü verebilir. Biz müşterilerimizin Süt Birliği aidatlarını ödeyeceğiz.

Ayrım

Üyeler arasında ayrım yapıldığını aktaran Erbay, “Süt Birliği bazı bölgelerde 3 veya 4 kart içerde bırakırken bazı bölgelerde ise litreye 1.20 lira sözünü ve kart bırakmadan peşin para ödeme sözü veriyor. Süt Birliği bu uygulamasıyla üyeleri arasında ayrım yapıyor. Süt üreticilerinin hakkını aramasını bu olayın araştırılmasını istiyoruz.  Biz nakliyeciler olarak vatandaşımıza daha iyi hizmet verebilmek için işletmemizi kurduk sütümüzü pazarlıyoruz” şeklinde konuştu.

Hakkı yok

Kimse kul hakkına girmesin diye belirten Erbay, “Süt Birliği ile İktisadi işletme farklıdır. İktisadi İşletmenin olmaması Süt Birliği'nin kapanması anlamına gelmez. Aidatlar ödenir, icmaller devam eder, süt üreticisinin hak kaybı olmaz. Kimse kimsenin kul hakkına girmesin, ayrılanların zararı yok, süt birliğine aidat vererek, devletten haklarını almaya devam edecekler. Süt Birliği Genel Kurulu'nda kimse kimseyi üyelikten çıkartmak konusunda oylama konusu yapmasın. Sütçüsünden memnun olan insanlarımız sütünü vermeye devam etsinler”  diye aktardı.

Haksızlık

Erbay, “ Süt toplama merkezinde sütlerin yağ oranlarına bakıldığı halde süt ödemesinde bu oranlar dikkate alınmıyor. Süt toplayıcıların toplam paçal ortalamaları alınıyor. Verilen cezalarda bölünüyor. Bu ve benzeri haksızlıklardan dolayı süt nakliyecileri olarak rahatsızız. Bazı sütçüler Süt Birliği'nden ayrıldı. Süt üreticisinin hakkını en iyi savunacak sütçülerdir. Üreticilerimizin bu konularda bilgilenmesi menfaatlerinin bir gereğidir. Bu amaçla bu açıklamayı yapma gereğinde bulunduk. Saygıyla duyurulur."

18 Ağustos 2017 , Cuma Bu haber toplam 417 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın