Günün Tarihi:25 Eylül 2018

 

 

Bu festival Dünya’da tek


Karasu’da, geleneksel hale gelen ve Dünyada tek olarak düzenlenen Mersin Balığı Festivali, ilk olarak Karasu Belediyesi Meclis Salonunda Mersin Balığının korunması ve yaşatılması ile ilgili sempozyum ile başladı.

Sempozyumun ardından Sakarya Nehri Tuzla mevkiinde Mersin Balıklarının su ile buluşturulması ile devam etti. Bu yıl 32.si yapılan festivalde her sene olduğu gibi Mersin Balıkları Sakarya nehrine bırakılarak nesli tükenmekte olan bu canlılar için önemli bir adım atıldı.  32. Mersin Balığı Festivalini düzenlediklerini belirten Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu; “Mersin Balığı adı altında dünyada bir tek ilçemizde yapılan festival, her gecen yıl yoğun ilgi ile karşılık buluyor. Karasu Belediyesi olarak bu yıl festivalimizin 32.sini düzenliyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu festivalimizi Uluslararası platforma taşımayı hedefliyoruz” dedi. Mersin Balığının genel özelliklerinden bahseden İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Profesörü Doktor Devrim Memiş, Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda geçmiş yıllarda Mersin Balığı ilçemiz Karasu’da havyarları için avlanan bir balık türü ve bir geçim kaynağıdır. Fakat günümüzde ise bu canlının nesli tükenme noktasına geldiği için koruma altına alınmış ve avlanmaları yasaklanmıştır. Şunu net olarak söyleyebilirim ki; Bu festivalin düzenlenmesi, Karasu Belediyesinin çevresine ve tüm canlılara ne kadar hassas davrandığının bir kanıtıdır” dedi. 

18 Ağustos 2017 , Cuma Bu haber toplam 646 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın