Günün Tarihi:17 Ocak 2019

 

 

Sonuçlar çiftçiyle paylaşıldı


Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi (GÜBRETAŞ), fındıkta kalite ve verimliliği arttırmak amacıyla Kocaali’de oluşturduğu model bahçedeki ürünlerin sonuçlarını çiftçilerle paylaştı.

Üretim

Uzman ekip tarafından toprak analizi yapılarak gübreleme programı ile ilçede oluşturulan bir bahçede, GÜBRETAŞ tarafından özel gübreyle yetiştirilen ürünlerin sonuçlarını bölgedeki çiftçilere aktarıldı. GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, programda yaptığı konuşmada, endüstriyel tarımın, nüfuslar arttıkça insanların yiyeceğini temin etmek adına çok büyük oranlarda üretim yapmanın adı olduğunu söyledi.

Verim ve kalite

Endüstriyel tarımın verim ve kalite olmak üzere iki önemli unsuru olduğunu dile getiren Yumaklı, “Dünyada 800 bin ton fındık üretiliyor, bunun 600 bin tonu Türkiye’de. Yani yüzde 75'ini Türk çiftçileri üretiyor. Ne yazık ki dünyada dekar başına fındık üretimi 150 kilogram, Türkiye ortalaması 84 kilogram. Sakarya'nın son 5 yılda 122 kilogram gibi ortalaması var. Bu sevindirici ama yeterli değil” diye konuştu. Yumaklı, çiftçilerle el ele vererek dünya ortalamasını Türkiye olarak çok daha yukarılara çekecek potansiyele sahip olduklarını belirterek, Türkiye'den 2,3 milyar dolar tutarında yurt dışına fındık ihraç edildiğini anlattı.

Toprak analizi

İbrahim Yumaklı, “Bu Türkiye için son derece önemli. Bunu artırmanın yollarını bulmamız lazım. Eğer bir uygulama yapacaksanız mutlaka önce toprak analizi yapın. Bu analizden sonra uzmanlar tarafından size verilen reçeteleri kullanın. Daha sonra bu verimi yakalamanız mümkündür. Fındığın yok yılında bile dekarda 300 kilogramın üzerinde ürün alacaksanız. Bunu söylerken, bu memleketin bir evladı olarak gurur duyuyorum. Biz GÜBRETAŞ'a beytülmal olarak bakıyoruz. Bu beytülmaldan da bu memleketin insanlarına, tarımına ne düşüyorsa bunları çiftçilere getirmek ve anlatmak boynumuzun borcu” diye konuştu.

‘Çiftçinin yanındayız’

Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Birliği Müdürü Mücahit Asalıoğlu da 87 kooperatifle her zaman çiftçilerin yanında olduklarını söyledi. Asalıoğlu, yapılan uygulamanın çok faydalı olduğunu belirterek, destek veren herkese teşekkür etti. Daha sonra GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, beraberindekilerle gübre uygulaması yapılan fındık bahçesini gezdi. Programa, Kocaali Kaymakamı Alper Canlı, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, Sakarya İl Tarım Müdürü Mehmet Erdemir ve çiftçiler katıldı.

24 Ağustos 2017 , Perşembe Bu haber toplam 435 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın