Günün Tarihi:25 Mayıs 2019

Üreticinin yüzü güdü


Marmara Bölgesinde üzüm üretiminin önemli merkezlerinden Geyve’de, Amerikan karası üzüm çeşitlerinde (Red Globe, Royal, Michel Palieri, Victoria ) üzüm hasadına başlandı.

Kaliteli üzüm

Türkiye’deki üzüm üretiminin yüzde 40’ının yapıldığı Sakarya’da her geçen yıl daha da kaliteli üzüm elde etmek için seferber olunan Geyve’de 2017 yılında yaklaşık 30 bin hektar alanda 60 bin ton üzüm rekoltesi bekleniyor. Bağ’da 2 ile 2,5 lira arasında satılan üzümün kilosu üreticinin yüzünü güldürüyor.

Amerikan karası

Geyve’de üzüm hasadına Amerikan karası ismiyle anılan üzüm çeşitleriyle başlandı. Görsel güzelliği yanında dayanıklı olması veriminin çok olması sebebiyle tercih edilen Amerikan karası üzüm çeşitleri tadıyla da tercih edilen üzümler listesine giriyor. Kadın çocuk, yaşlı genç demeden hemen her kesimin ter döktüğü bağlarda, özel bıçaklarla özenle kesilen üzüm salkımları, kasalarla taşınarak traktörlere yükleniyor.

Pekmez üretimi

Geyve bölgesi itibariyle Müşküle (Yalı) üzümünün yoğunlaştığı bölgede son yıllarda ekonomik değeri ve dayanıklılığı itibariyle Amerika karası üzüm çeşitleri denilen Red Globe, Royal Alfonso ve Michel Palieri  cinsi üzüm dikilmeye başlanmıştı. Bir hayli de başarılı olan bu çeşit değişimi sonrası üzüm bağlarından hasat edilen ürünler getirildikleri merkezlerde sofralık olanlar meyve olarak tüketiciye ulaştırılırken, bir bölümü pekmez üretiminde kullanılıyor.

Fiyatlar

Üreticilerin bin bir emek vererek yetiştirdiği üzümlerin fiyatının 2 ile 2,5 TL arasında satıldığı Geyve’de üzüm üreticileri, “Red Globe, Royal, Michel Palieri ve Victoria üzümlerini bu yıl 2 – 2,5 TL arasında satıyoruz. İyi tarım uygulaması ile verimi ve kaliteyi yüksek çıtalara çıkarmaktayız. Üzümlerimiz başta yurt içi olmak üzere Rusya ile Avrupa ülkelerine yaş olarak ihraç ediliyor. Üzümlerimizi vatandaşlarımız güvenle yemelidir. Geyve üzümü artık kendisini aştı. Ancak üzümde kalite ile birlikte üreticinin de para kazanması için fiyatların da bir miktar daha artması gerekiyor, dedi. 

24 Ağustos 2017 , Perşembe Bu haber toplam 705 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama